Köklü Bir Değişim Geçirerek Üçüncü Kez Filme Uyarlanan Kült Roman: Sineklerin Tanrısı

September 21, 2017

Edebi metinlerden sinema filmine uyarlanan eserlerin varlığı her geçen gün artıyor. Görsel sanatlar üzerindeki bu yoğun çalışma, aslında hayalin gerçeğe dönüştüğü noktadaki önemli ayrıntıları da ortaya çıkarıyor. Böylece farklı algıların, bakışların, düşüncelerin ve etkilerin hayata uyarlanması da doğrudan sağlanmış oluyor. Yazarların yarattığı karakterlerin gerçek bir insanda ifade edilmesine bağlı olarak yürütülen bu durum, aslında pek çok sanat dalının kendi içerisindeki işlevini verimli bir şekilde dönüştürmesiyle mümkün oluyor.

William Golding‘in başyapıtı Sineklerin Tanrısı romanı da aynı dönüşüm dahilinde yer alıyor.

William Golding tarafından 1954 yılında kaleme alınan kült roman Sineklerin Tanrısı üçüncü kez sinema filmine uyarlanıyor.

3175312

Modern klasikler arasında yer alan eser, insan yaşamının çatışmaları üzerinden yaşamın genel kaygılarına odaklanarak yoğunluk sağlıyor.

2

İlk olarak 1963’te ardından 1990’da sinema filmine uyarlanan roman, şimdilerde bir kez daha uyarlanmaya hazırlanıyor. Ancak bu defa oldukça önemli bir değişikliğe gidiliyor.

8887

Warner Bros şirketi tarafından yapılan açıklamada, erkek çocukları arasında geçen temel hikayenin kız çocuklarının hikayesine dönüştürüleceği duyuruldu.

Lotf

Yönetmen koltuğunda ise Scott McGehee ve David Siegel ikilisinin oturacağı aktarılan haberler arasında.

4

David Siegel, yaptığı açıklamada proje hakkında şunları söyledi:

6


“Kitabın çok sadık fakat çağdaş bir uyarlamasını yapmak istiyoruz. Ancak düşüncemiz bunu erkeklerden ziyade kızlarla yapmak. Kişilerarası çatışmalar, zorbalıklar ve çocukların ıssız bir adaya düşmeden evvel yetişkinler arasında gördükleri davranış biçimlerini taklit etmeleriyle bugün de geçerli olan, zamanın ötesinde bir hikaye bu.”

Şimdilik proje aşamasında olan çalışma, daha şimdiden yoğun eleştiriler almaya başladı. Vizyon tarihi hakkında herhangi bir bilgi verilmeyen çalışmayı merakla bekleyenlerin sayısı ise bir hayli fazla.

2

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>