Kadınlara Sporun Yasak Olduğu Afganistan’da Gözü Kara Bir Kung Fu Ustası: Sima Azimi

April 10, 2017

20 yaşındaki Sima Azimi, Afganistan’ın ilk Wushu eğitmeni. 20 öğrenciye Antik Çin Kung Fu dövüş sanatı Wushu’yu öğretiyor. Hava ve güvenlik koşulları ne olursa olsun onun amacı öğrencilerini uluslararası yarışmalarda yer alabilmeleri için eğitmek ve ülkede kadınlara yönelik şiddetin sona ermesinde destek olmak…

Afganistan’ın başkenti Kabil’in batısındaki karlı bir dağda bir grup Afgan kızı ellerinde parlak ve keskin kılıçlarını acımasızca savuruyor.

1

Pratik yaptıkları spor, Wushu diye adlandırılan bu Çin savunma sanatı… Antik Çin kung fu dövüş sanatlarından geliştirilmiş bir spor.

2

Kadınların spor yapmasının kısıtlandığı bu ülkede, Kabil’deki Hazara etnik topluluğundaki Shaolin Wushu kulübünün üyeleri bir istisna olarak çalışıyor.

87898-900x574

20 yaşındaki Sima Azimi, Wushu’nun kendini savunmayı öğretmesinin yanında beden ve zihin için de çok önemli olduğunu söylüyor.

67567567

Sima bu sporu İran’da öğrenmiş ve yarışmalarda altın ve bronz madalyalar kazanmış. Şimdiyse Kabil’de bir yıldır eğitmenlik yapıyor.

3

“Afgan kızlarının yeteneklerini güçlendirmek için onlarla çalışıyorum. Onların da diğer ülkelerdeki kızlar gibi geliştiğini görmek beni mutlu ediyor.”

shaolin-afghans

“Benim tutkum öğrencilerimin ülkeleri için uluslararası yarışmalarda yer almaları ve madalyalar kazanması…”

4848-900x627

Kulüpte, 1999 yılında Avustralya’ya kaçan ve film yıldızı olarak ünlenen dövüş sanatları şampiyonu Hussain Sadiqi’nin posterleri yer alıyor.

3154

Sporcu grup geçen yıldan bu yana bir seri IŞİD saldırısına maruz kalıyor. En büyük sorun güvenlik.

67567

18 yaşındaki Zahra Timori “Güvenlik konusu en büyük problemimiz. Çoğu zaman güvenliğimiz tehlikede olduğu için kulübe gidemiyoruz” diyor.

86978

Arkadaşı Shakila Muradi ise “Bizi taciz eden çok insan oluyor ancak biz onları görmezden geliyoruz ve hayallerimizi takip etmeye devam ediyoruz” diyor.

7575686

Özellikle kadınlar için oldukça güç şartların olduğu bu ülkede dövüş kulübünün kızları spor sayesinde bir gün ülkede barış ikliminin oluşmasını hayal ediyorlar.

346546

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>