Sigara İçmeyen ve Sigarayı Bırakan Çalışanlarına 6 Gün Ekstra İzin Veren Şirket

November 13, 2017

Japonya’da ki bir şirket çalışanlarının sigarayı bırakmalarını sağlamak için yaratıcı bir çözüm buldu. Tokyo merkezli Piala adlı pazarlama şirketi Eylül ayında başlattığı yeni bir uygulama ile sigara içmeyen personeline yılda ekstra altı gün tatil vermeye başladı.

Piala şirketinin genel merkezi 29. katta bulunuyor ve sigara içmek isteyen herkes zemin katta bulunan sigara içme alanına gitmek zorunda. Her sigara molası yaklaşık 15 dakika sürüyor.

sigara 1

Sigara içmeyen çalışanlardan bir tanesi şirketin öneri kutusuna sigara içme molalarının sorunlara neden olduğunu bildiren bir mesaj gönderiyor.

sigara 2

Şirketin CEO’su bu mesajı gördükten sonra şikayet edenin haklı olduğunu kabul ediyor. Bu nedenle sigara içmeyenlerin fazla çalışma zamanlarını telafi etmek için ekstra izin verilmesine karar veriliyor.

sigara 3

Piala şirketinin CEO’su Takao Asuka “Sigara içen çalışanları cezalandırmak veya baskı altına almaktan ziyade sigarayı bırakmalarını teşvik etmek istedim” şeklinde uygulamaya nasıl karar verdiğini açıklıyor.

sigara 4

Şirketin 120 çalışanı arasından en az 30’u bu ekstra izin uygulamasından faydalanmaya başlamış.

sigara 5

Bu 30 kişiden 4 tanesi sigarayı bırakmayı kabul eden çalışandan oluşuyor.

sigara 6

Türkiye en çok sigara içilen ülkeler arasında 11. sırada olduğu düşünüldüğünde bu uygulama sigarayla savaş için etkili bir yöntem olabilir.

sigara 14

OECD’nin 2015 yılı raporuna göre, Türkiye yüzde 23,8 sigara kullanım oranıyla dünyada 11. sırada yer alıyor. Rapora göre Türkiye’de erkeklerin yüzde 37.3’ü ve kadınların yüzde 10.7’si sigara kullanıyor. Türkiye’de, her gün sigara içen kişi sayısı 10.6 milyonu erkek, 3.9 milyonu kadın olmak üzere toplam 15 milyona yakın.

Uygulamanın doğru olduğunu belirten yabancıların yorumlarından bazıları:

Daha önce çalıştığım bir firmada sigara molasına çıkanlar giriş çıkışlarda imza atıyorlardı. Bu molalar için ödeme alamadığı için sigarayı bırakan bir sürü çalışanın olduğunu görmek harikaydı.

sigara 8

İnsanların her canı istediğinde sigara içmelerine izin vermek çok saçma, düşünsenize şirketinizde alkolik olsa her iki saatte bir fırt atmasına izin verir miydiniz?

sigara 9

Çalıştığım yerde 6 gün yetmez. Bazıları her saat 10-15 dakika sigara molası veriyor! Resmen dalga geçiyorlar ve kimse onlara bir şey demiyor…

sigara 10

Uygulamanın sigara içenlere haksızlık olduğunu düşünen yabancıların yorumlarından bazıları:

Peki sigara içmeyen fakat kantine kahve, telefonda yazışmak, Google da tatil araştırması için 20 defa gidenlere ne diyeceğiz?

sigara 11

Peki her 2 saatte bir 50 dakika tuvalet molası veren sigara içmeyenleri ne yapacağız?

sigara 12

Sigara içenler daha efektif çalışanlardır. Zihin açıcı bir mola ile ki bu mola esnasında da iş düşünülür genelde, işte daha efektif olunur. Bu kararı veren kendi iş gücünün farkında değil. Başarılar, Nazi gibi çalış.

sigara 13

Siz bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz?

Daha fazla bilgi için: piala.co.jp | Facebook

Kaynak: 1

 

 

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>