Dünyanın En Zengin ve Güçlü Kadın Yöneticilerinden Sherly Sandberg’den Başarının 11 Sırrı

April 24, 2017

Google’dan Facebook’a dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinde üst düzey görevlerde yer alarak dünyanın en güçlü ve zengin kadın yöneticileri arasına girmeyi başaran Facebook COO’su Sheryl Sandberg, gerek yazdığı kitaplar gerek TED konuşmalarıyla kadınların iş hayatında yöneticilik pozisyonlarında çok az yer aldıklarına dikkat çekiyor. Kadınların iş hayatında cesaretlendirilmesinde büyük rol oynayan Sandberg 2013 yılında yayımladığı ilk kitabı Lean In’in ardından şimdi yeni kitabı Option B ile kadınlara öncü olmaya devam ediyor. 2015 yılında kocasının vefat etmesinin ardından hem zorlukları aşmak hem çocuklarını yalnız büyüten bir ebeveyn olmak hem de başarılı bir CEO olmanın getirdiği zorlukları ve mücadelesini paylaşıyor. Sherly Sandberg’in başarı basamaklarını tırmanmasına yardımcı olan sırları ise bu listemizde…

1. “Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın”

sheryl

Sheryl Sandberg, hayattaki yolunuzun tanıştığınız herkesinkinden farklı olacağını vurguluyor. Bu yüzden başkalarının aldığı kararların sizi kötü hissettirmesindense kendi aldığınız kararlara güvenin diyor. Eğer aldığınız bu kararlar sizi mutlu etmiyorsa o zaman önünüze bakın ve ilerleyin tavsiyesinde bulunuyor.

2. “Bazen bitmiş mükemmelden daha iyidir”

12

Mükemmelliyetçiliği hayatlarımızda yeni bir standart haline getirdiğimizi ve bunun kadınların düşmanı olduğunu söyleyen Sheryl Sandberg, hiç kimsenin mükemmel olmadığını ve kimsenin de olamayacağını söylüyor. Bu yüzden mükemmel olmayan detayları düşünmek yerine çok çalışarak görevlerimizi tamamlamamız gerektiğini söylüyor.

3. “Yaptığınız işin sizi heyecanlandırdığından emin olun”

3464814

Sandberg, yapmakta olduğunuz işte başarılı olma beklentisi içindeyseniz yaptığınız işe tutkulu olmalı ve işe giderken heyecan duymalısınız diyor. Bu tutku ve heyecanın başarıya giden yoldaki en temel hisler olduğunu paylaşıyor.

4. “Kendinizi eski hatalarınızla tanımlamayın”

SherylSandberg _DSC_6031

Kendinizi geçmişte yaptığınız hatalarla sınırlandırmanız ve bu utançları tekrar tekrar hatırlamanız çok kolaydır diyen Sandberg, hatalarınızın önünüzde engel olmasına izin vermeyin ve pozitif değişimler yaratın diyor. Geçmişte yaşadığınız değişimler ister kişisel ister profesyonel olsun, bunları geride bırakın ve önünüze bakın diye belirtiyor.

5. “Kendi kendinizin avukatı olun”

sandberg-1200x919

Sheryl Sandberg’e göre kendinizle ilgili görüşünüz başarınız açısından çok büyük önem taşıyor. Bu yüzden başarılı bir yönetici olmak için kendi fikirlerinize güvenin ve başkalarının da bu fikirleri duymasına izin verin diyor.

6. “Özgün olmaya özen gösterin”

Facebook’ta uzun yıllardır üst düzey bir yönetici olan Sandberg’e göre pek çok patron pozisyonu nedeniyle kendi duygularını saklamaya çalışıyor ve bu süreçte özgünlüklerini kaybediyorlar. Sandberg, ne yaparsanız yapın, güvenilir ve sahici olan sesinizi kaybetmeyin diyerek gerçek ve dürüst görüşlerin sağlam ilişkiler kurmada önemli olduğunu söylüyor.

7. “Sadece konuşmayın, dikkatlice dinleyin”

123456

İlk kitabı Lean In’de iş hayatıyla ilgili görüşlerine yer veren Sandberg’e göre özellikle ülke ve şirket yönetimlerinde liderlik pozisyonlarında kadınların olmamasından dolayı etkileyici dinleyiciler yer almıyor.

8. “Büyük sorumluluklar almaktan çekinmeyin”

1234

2012 yılında Time dergisinin “dünyanın en etkili 100 insanı” listesinde yer alan Sandberg’e göre iş hayatında ciddiye alınmak için her zaman büyük sorumluluklar almak gerekiyor.

9. “İş yerinden 5.30’da çıkmaktan korkmayın”

1500_cover_0318

Eskiden kendisi de bu konuda tereddütler yaşayan Sandberg eğer işinizi çok iyi yapıyorsanız bu konuda stres yapmamanız gerektiğini söylüyor. 2005 yılında ilk çocuğunu dünyaya getiren Sandberg, ilk zamanlar yargılardan çekindiği için böyle yapmadığını ama şimdi çok daha özgüvenli olduğunu söylüyor.

10. “Büyük düşünün”

324235

Başarılı yöneticiye göre büyük düşünmek ve hızlı hareket etmek başarının en önemli sırlarından bir tanesi.

11. “Ölçüp biçerek temkinli hareket edin”

543545

Kadınların iş hayatında kendilerini daha fazla ön plana koymaları için onları cesaretlendirmek isteyen Sandberg’in en büyük tavsiyelerinden biri de herkesten görüş alarak karar verecek oldukları konu hakkında detaylı düşünmeleri…

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>