Kayanın Altına Kurulan 3 Bin Nüfuslu Köy: Setenil de las Bodegas

October 11, 2017

İnsanlık tarihinde geçmişi oldukça eskilere dayandığı rivayet edilen Setenil de las Bodegas, İspanya’da şu aralar yavaş yavaş ün kazanan doğal bir köy. O kadar doğal ki, bütün köy bir kayalığın altına inşa edilmiş ve tarihi de bu andan itibaren başlamış. Minik ve sıcak bir köy olan Setenil de las Bodegas doğal alanıyla diğer köylere alternatif.

Setenil de las Bodegas, İspanya’nın 17 özerk bölgesinden nüfusu en fazla olan Endülüs bölgesinin Cádiz İli’ne bağlı Sierra de Cádiz ilçesinde yer alıyor.

20151007133543-cadiz-setenil-de-las-bodegas

Cádiz şehrinin kuzeydoğusunda yer alan, Rio Trejo Nehri’nin aşındırdığı bir hat üzerine kurulu Setenil de las Bodegas’da yaklaşık 3 bin kişi yaşıyor.

s2-4-setenil-de-las-bodegas

Setenil de las Bodegas oldukça eski bir yerleşim yeri. Öyle ki insanların burada tarih öncesi zamanlardan beri yaşadığı tahmin ediliyor.

s3-3-setenil-de-las-bodegas

Bu bilginin geçerli kabul edilmesinin sebebi; yaşama elverişli ve korunaklı olması.

s4-2-setenil-de-las-bodegas

Tepesinin büyük bir kayadan oluşmasından ötürü baştan sonra bir ev yapmaya gerek yok Setenil de las Bodegas’da, bir ön cephe ve duvarların olması yeterli.

s5-1-setenil-de-las-bodegas

Yaz-kış fark etmeksizin cazip olan bu evler; yazın aşırı sıcak olmuyor, kışın da aşırı soğumuyor.

s6-1-setenil-de-las-bodegas

Setenil de las Bodegas sakinleri bir kayanın altında yaşıyor olsa da, yaşam biçimlerinin diğer insanlardan farklı olduğunu söylemek yanlış olur.

s7-1-setenil-de-las-bodegas

Setenil de las Bodegas’daki barlar, restoranlar ve marketler bölgenin en iyi mekanları olarak gösteriliyor. Özellikle Endülüs şarabı, balı ve zeytinyağının bölgedeki en iyi ürünler olduğundan bahsetmek gerek.

s8-1-setenil-de-las-bodegas

En yoğun turistik zamanlarını ilkbahar ve yaz döneminde geçiren köyde özellikle hafta sonları restoran ve kafelerde boş yer bulmak zorlaşıyor.

s9-1-setenil-de-las-bodegas

Latince “septem nihil” demek olan “Setenil” “yedi kez hayır” anlamına geliyor.

s10-1-setenil-de-las-bodegas

Bu ismin ortaya çıkış hikayesi ise dönemin Katoliklerin bölgeyi Endülüslerden 7 kez almaya kalkmasına ithafen konulmuş.

s11-setenil-de-las-bodegas

Kayaların altındaki serin alanlar, üretilen yerel gıdaları geniş alanda rahatça saklayabildiği için ismin sonuna, ambar anlamına gelen “Bodegas” ekleniyor.

setenil_de_las_bodegas1

Kaynak; 1,

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>