Türkiye’nin Engelliler İçin Kurulmuş İlk Sesli Kütüphanesi: GETEM

September 12, 2017

Sanatın ve sanat yapıtının herkes için olduğu gerçeği, her geçen yıl yeni bir gelişmeyle birlikte insanlara ulaşıyor. Engel ya da eksik olarak ifade edilen fiziksel/zihinsel durumlar, çoğu zaman bu gerçeğin görmezden geldiği bir algıyla yaratılsa da farkında olanların ve gerçek anlamda mücadele edenlerin sayısı hiç de az değil. Görme engelliler için özel resim sergilerinin oluşturulması, sesli kütüphanelerin her geçen gün yaygınlaşması buna en güzel iki örnek.

Ülkemizdeki sesli kütüphane çalışmalarının varlığı, her anlamda umut veriyor. 10 yıl önce kurulan GETEM’le tanışın.

GETEM, (Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı) Türkiye’nin ilk sesli kütüphanesi olma özelliği taşıyor.

110025

İlk olarak 10 yıl önce kurulan GETEM’de her geçen gün imkanlar da çalışmalar da büyük bir titizlikle yürütülüyor ve önemli adımlar atılıyor.

2

GETEM Kütüphanesi bünyesinde sesli kitaplar, betimlemelerden oluşan filmler ve radyo tiyatrolarından oluşan kayıtlarla birlikte 22 binden fazla eser bulunuyor.

12

Eserlerin 9.037’si ise tamamen gönüllü katılımcıların seslendirmesi sonucunda elde edilmiş kitaplardan oluşuyor.

2

Ayrıca sistemde kayıtlı bulunan bütün eserler GATEM’e ücretsiz üyelik sağlandıktan sonra telefon veya bilgisayarlara indirilebiliyor.

2

GETEM’de gönüllü okuyucu olabilmek için buradan başvuru yapabilmeniz mümkün.

110025

Detaylı bilgi ve çalışmaları devam eden projeler için ise bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

2

Kaynak: 1 , 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>