15. Yaşını Sait Faik Abasıyanık’ın Eserinden Uyarlanan Oyunla Kutlayan Semaver Kumpanya

November 1, 2017

Tiyatro sanatının edebiyatla olan bağı, yazın tarihimizin her döneminde kendini var etmiştir. Her iki türün de hayattan beslendiği gerçeği, aslında sanat yapıtının ifade alanlarının da bir tür göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazarların yaşamla olan kavgası, bu ifadenin oluşumuna büyük oranda katkı sağladığı içindir ki tiyatro, her anlamda edebiyatla yan yana yürümüş, birlikte ilerlemiştir.

Usta öykücü Sait Faik Abasıyanık‘ın kaleme aldığı Semaver Kumpanya adlı eser, içerik olarak da tiyatronun toplumsal konumundaki mevcut durumunu ele almaktadır. Tiyatroya uyarlanan eser, hatta bir tiyatro topluluğuna da isim olarak ilham olmuştur. Son dönemde 15. yılını kutlamaya hazırlanan Semaver Kumpanya ekibi, bu unutulmaz eseri bir kez daha sahneye taşımaya hazırlanıyor.

Sait Faik Abasıyanık’ın aynı adlı eserinden uyarlanarak sahneye taşınan “Semaver Kumpanya” oyunu, Çevre Tiyatrosu’nun 15. yaşına özel bir gösterime hazırlanıyor.

1

İlk olarak Yavuz Pekman tarafından uyarlanan eser, daha önce de Işıl Kasapoğlu rejisiyle sahnelenmişti.

sem160317 (2)

Hikaye, tiyatro tarihinde yaşanan gelişmeleri ve buna bağlı olarak yaşanan zorlukları anlatıyor.

i_2ekIoD

Ve 1940’lı yıllarda savaştan yeni çıkmış olan bir toplumun ekonomik olarak çıkmazlarda olduğu bir dönemde geçiyor.

i_OCzcJC

Tiyatronun 15. yaşına özel olarak yeniden hazırlanan oyunun kadrosu, Ahmet Kaynak, Burcu Doğan, Mustafa Kırantepe, Serkan Keskin, Selen Şenay, Sezin Bozacı, Sibel Altan, Taner Ölmez, Yavuz Pekman gibi isimlerden oluşuyor.

i_91IeAC

İlk gösterimi 4 Kasım’da saat 20.30’da Çevre Tiyatrosu’nda yapılacak oyunla ilgili detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

semaver_kumpanya

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>