Samed Behrengi’nin Eserlerinden Bilgeliğe Yaslanan 12 Hayat Dolu Alıntı

October 10, 2017

İranlı yazar ve öğretmen Samed Behrengi, şüpheli bir biçimde hayatını kaybettiğinde henüz 28 yaşındaydı.

Kısa süren hayatı boyunca yarattığı eserler pek çok insanın, özellikle de çocukların yüreğine dokunmuş, onların gelecek zamanlarına büyük oranda olumlu katkılar sağlamıştır. Eserleri günümüzde de okunan ve her yaştan insana hitap eden Behrengi, zamana kalan eserleriyle dünya edebiyatı için önemli bir yerde durmaktadır.

Onun eserlerinden alıntıladığımız liste, Behrengi’nin dünyasını ve yazınsal yolculuğunu anlamamız için kıymetli cümleler içeriyor.

1. “Güzel kızım, güneşten kaçma. Güneş bizim dostumuz. Toprak bize gıda verir, güneş de onu pişirir. Üstelik sen güneş sayesinde güzelsin.”

1

2. “Toprak, anamın da anasıydı,benim de anamdı. Kuşkusuz tüm canlıların anasıydı toprak.”

1111

3. “Aslolan değişimdir. Her şey her an sürekli değişmektedir. Bu küçük değişimler üst üste geldiğinde, belirli bir birikim olur ve madde kendiliğinden başkalaşıma uğrar.”

444

4. “Bak, güneşten kaçınanlar nasıl da sarı benizli ve kemikliler. Güzel kızım, bir gün güneş yere darılır da parlamayacak olursa, yeryüzünde canlı diye bir şey kalmaz; ne bitkiler, ne hayvanlar.”

600

5. “Önceden çekirdektim ve artık bir fidan olmaya hazırlanıyorum ama henüz bir ağaç değilim, tamamlanmıştım, eksiktim.”

2

6. “Ama çekirdek olarak kalsaydım çürüyecek ve yok olacaktım, oysa eksik bir fidan olsam da ileride harika bir ağaç olacağımı biliyordum.”

8

7. “Kuru öğütlerle hırsızlığın önü alınamaz. Herkes kendisi için çalıştıkça hırsızlık da olacak.”

2

8. “Önemli olan duyarsız bir yaşam değil, yaşamanın ya da ölümün başkaları için bir anlam taşımasıdır.”

1111

9. “Fırsatını bulan her şeftali gelişir, büyür ve olgunlaşır, bol sulu olur. Ama tembellik edip de kurtlara aldanan, onlara derilerine, etlerine, hatta çekirdeklerine kadar girme izni veren şeftaliler gelişemez.”

526

10. “Çocuk kendisi için yemek alamaz. Büyükler çocuğun tabağına yemek koyar; o zaman çocuklar yemek yer.”

2

11. “Şimdi toprağın üstündeyim. Bu toprak annemin annesi, benim annem, tüm canlı varlıkların annesiydi.”

444

12. “İşte ben, yeni bir yaşamı yaratmaya hazır bir çekirdeğe sahiptim. Çünkü ben ve çekirdek bir bütündük. Tıpkı insan ile onu var eden düşünceleri gibi.”

150829100826_samad1_640x360__nocredit

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>