Sağlıklı Yaşamın Sırrı: 11 Adımda Wellness

January 4, 2015

Teknolojik olanakların inanılmaz boyutlara ulaşması son yıllarda bizi oturduğumuz koltuğa uhulamışken, bir anda koltuktan zıplatmasa bile hafifçe kıpırdanmanızı sağlayacak 11 adımı beraberce inceleyelim istedik.

Google bize uçsuz bilgi hazinesini sunarken, asıl aranılan ‘doğru’ bilgileri elemek bize kalıyor. Sıfır beden faciasından sonra sağlıklı yaşam hakkındaki bilgi boşluğu sanıyorum daha da netleşti. Bilinçli veya bilinçsiz olarak hepimiz sağlıklı yaşam yolunu arıyoruz. Kimi “Gelinliğin içine girmeliyim!” diye tutturuyor, kimi stres seviyesi kontrolsüzlüğü nedeniyle soluğu doktorda alıyor. Peki neden bu yolu seçmeliyiz?

1. Wellness mı? Anlamadım

wellness
‘Sağlıklı yaşam’ olarak Türkçeleştirilmiştir. Yaşam kalitenizi iyileştirecek her türlü aktivite wellness konu başlığı altına girer. Çeşitleri;
• Fiziksel Wellness
• Entelektüel Wellness
• Duygusal Wellness
• Sosyal Wellness
• Ruhani/Spiritüel Wellness
• Çevresel Wellness

2. İhtiyacım olduğunu da nereden çıkardın?

sponge bob i need it
Fazla kilolarınız varsa, sigara-alkol tüketimini bırakmadıysanız, stres seviyeniz normalin üstündeyse, spor yapmıyorsanız, bağışıklığınız düşükse, günlük aktivitelerinizi yerine getirmekte zorlanıyorsanız ve “yeni bir ben” arayışınız varsa wellness’a ihtiyacınız var demektir.

3. Pazartesi spora başlıyorum

monday horror pazartesi
Spora ve diyete başlamak için önerilmeyen günlerin başında pazartesi gelir. Ama bu, o günü boş geçireceğiniz anlamına gelmiyor, üzgünüm. Yeni hafta için planlamanızı yapabilirsiniz. Kaleminizi kâğıdınızı hazırlayın.

4. Kötü alışkanlıklarım yok; sigara içmem, arada 4-5 duble…

drunk balkabagi
Sağlıklı yaşam dendiğinde bırakılması gerekenlerin başında sigara ve alkol ilk akla gelenler. Kısmen doğru olmakla birlikte yeterli değildir. Stresten uzaklaşmak, uykuyu düzene sokmak, yeme alışkanlıklarını gözden geçirmek de bunlara eklenmesi gerekenler. Ayrıca bir kadeh şarabın yararları da göz ardı edilemez. Ama unutulmamalı, alkol sigarayı tetikleyenlerin başındadır. Bir kadehle geceyi kapatabilene de aşk olsun…

5. Sabah yataktan kalkamıyorum. Noolur 5 dakika daha…

bes dakika daha
Sağlıklı olmak sadece bedenen değil, aynı zamanda aklen ve ruhen de iyi olma durumudur. Depresyonun en belirgin habercilerinden biri tembelliktir. Bir silkelenme ile yetinilmemeli, kaynağı belirlenip sorun çözülmelidir. Sağlıklı bir beden için sağlıklı bir beyin şarttır.

6. “Senin yaptığın diyet neydi? Listeni yolla bana”

baskul help
Kilonuz ve vücut şekliniz, yaşam tarzınıza bağlı olarak size özgüdür. Başkalarının diyetlerini uygulamak size yardımcı olmayacağı gibi sağlıktan çok hastalık getirebilir. Dikkat! Kendinize uygun programı bulabilmek için bir uzmanla görüşün.

7. “Gelinliğe giremiyorum, şu 15 kiloyu 2 ayda vermeliyim”

now i can get fat
Fazla kilolarınız, günlük aktivitelerinizi sınırlayacağı gibi hem sağlığınızı hem de -fiziksel görünümünüz sizi rahatsız ediyorsa- psikolojinizi kötü yönde etkileyecektir. Bir hedef belirlemek iyi bir adım olsa da hedefin ulaşılabilir olması önceliklidir.
İlk olarak, vermek istediğiniz kiloyu ne kadar zamanda aldığınızı ve bu kiloda ne kadar kaldığınızı düşünün. 10 yılda aldığınız kiloyu 2 ayda vermeniz mümkün olmayacağı için bu hedef motivasyonunuzu düşürebilir.

8. Hep bana, hep bana, hep bana… Sonra?

it is all about me
Koca evrende tek olmadığımızı fark etmek, yardımlaşma adımlarını kavramada size yardımcı olacaktır. Sporcu ahlakı denen şeyin hangi taşlardan oluştuğunu kavramalı ve ufak ufak uygulamaya başlamalıyız. Akıl sakinliği, tam ve sağlıklı bir birey olmada en büyük adımdır.

9. “Hangisi bana uygun?”

choose your path wisely
Hayatınızda değiştirmeniz gereken basamakları belirlerken bir bilene danışmak en uygun olandır. Bu, değiştirmek istediğiniz basamağa göre bir beslenme uzmanı, bir psikolog, bir eğitmen ya da antrenör olabilir. Nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız çevrenize kulak verin. Ancak tabii, bu her denileni yapmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Çevrenizin size sadece bir bakış açısı vermesine izin verin.

10. Sağlığın yolu yeşilden geçiyor. Yeşille barışın!

eat clean
Doğru beslenme, size yukarıda saydığımız tüm maddeleri sağlam adımlarla yapmanızı sağlayacaktır. Kilo probleminiz olmaması, koca bir pastayı mideye indirebileceğiniz anlamına gelmiyor. Beslenmenin etkileri kişiye göre değişir. Ancak bu, kötü etkileri en nihayetinde almayacağınız anlamına gelmiyor. İlk iş olarak yeşille barışın.

11. “Wellness bana ne kazandırır?”

success scrabble
Yeni bir başlangıca merhaba diyecek, kendinizle barışacak, daha mutlu olacaksınız. Kilolara veda etmeniz yanınıza kâr kalırken, günlük stresten arınıp artık kolay kolay hasta olmayacaksınız.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>