Tatilde Rusya’ya Gidip Bir Daha Geri Gelmemek İçin 19 İbretlik Sebep

October 9, 2013

Akıllara 19 farklı sarışının fotoğrafı gelmesin. Yok öyle bir şey.

Geçtiğimiz haftalarda Bir Daha Japonya’ya Gitmemeniz İçin 11 Makul Neden‘den bahsetmiştik. Bu kez de önümüzdeki bayram tatilinde Rusya’ya gidip bir daha geri gelmemeniz için 19 ibretlik sebeple karşınızdayız.

Kültür benziyor topraaam

putin-ayi-biniyor-1
Bizde nasıl At-Avrat-Silah varsa onlarda da Ayı-Keleş-Nataşa var. Tarzlarına uyum sağlamak zor değil. Bildiğin Türk insanına az votka içir, az ayazda bırak tamam işte al sana Rus.

Disiplinli eğlenme imkanı

kaydirak-rusya
Öyle Türkiye’deki gibi lay lay lom yok. İş zamanı iş, eğlence zamanı eğlence. Mesai saatleri dışında kaydıraktan kaymak yassah hemşerim!

Modifiye ucuz

modifiye-cesitleri-rusya-ucuz
Araba aldın modifiye edeceksin misal, bizdeki gibi öyle OSTİM’e falan gitmene gerek yok. Yol iki karton kutuyu, yapıştır arabanın sağına soluna; yollar senin!

Güvenlik sistemleri Görevimiz Tehlike’de yok

guvenlik-damacana-sebil
Öyle hırsıza kilit olmaz devrine son. Rusya’da içtiğin sudan yediğin yemeğe, yarana sürdüğün merheme kadar her şey devlet güvencesinde. Devlet güvencesi yetmedi mi? 2023 model güvenlik sistemleri var.

İstiklal Caddesi de var

istiklal-caddesi-de-var
Moskova’da birebir aynı şekilde yapılmış İstiklal Caddesi de mevcut. Öyle sıla acısıyla yanıp tutuşmanıza gerek yok. Efendime söyliyim belki içinden bir Nevizade çıkmayacaktır ancak tramvay arkasına tutunmuş vatan evlatlarını bulmak mümkün.

Pimapen işine mi girsek İGOR?

pimapen-rusya
Rusya’da birçok işin ustası yok, Türkiye’de herhangi bir iş kolunda ustalaşmışsanız varın gidin Moskova’ya, anında sizi şirket CEO’su yapmazlarsa bırakıyoruz bu rehberlik işini. Misal şu sıralarda Petersburg-pen firması pimapen ustası arıyormuş. İşinin ehli pimapencilerin insanlık namına, cebi yararına başvurmaları rica olunur.

Party really hard!

party-really-hard
Rusya’ya gittiğinizde eğlence neşe kahkaha dolu çılgın geceler de sizi bekliyor olacak. Rusya’nın özellikle gözlerden uzak evlerin bodrum katlarında kopan ahalinin kafası bir başka güzel.

Drezna çaaarşı pazaaar leylim aman aman rus gelin

rus-gelin
Rusya’ya gittin düzeni kurdun artık dünya evine girmek istiyorsun. Tuttuğunu götür. Rus hanımları evliliğe uygun yapıları ve evcimenlikleriyle dünyada nam salmıştır. Gözü kapalı evlen memnun kalmazsan berdel yapıp Ukraynalı kardeşini bile verirler.

Karların altında yatan gerçek

karlarin-altinda-yatan-gercek
Karlar eridikten sonra geriye kalan koca bir pislik yığını oluyor genelde. Ama işin güzelliği de burda zaten hunharca sokağa çöp atabiliyorsun kimsenin umrunda değil. Kirletmek güzeldir. (bkz: kinaye)

Korkuluklar şekil, hele bir önümden çekil

korkuluktan-kardan-adam-silahli
Rus insanının korkusu aman darıya kargalar mı daldı bostana danalar mı girdi değil. Adamların korkulukları çok başka amaçlara hizmet ediyor. Tarlalar genelde kar altında olduğundan korkuluğun tam kamuflaj sağlaması için onlar da kardan adam oluyor. Çeçen teröristlere, Amerikan ajanlarına birebir… Evine hırsız girer diye mi korkuyorsun? Güvenlik sistemiyle uğraşma yap bir kardan adam, ver eline keleşi, bak bakalım yaklaşan oluyor mu.

Nazdrovya paşam!

nazdrovya-pasam-alkol
Rusya’da alkole doyacaksınız. Tek sorun eğer ayılamazsanız zalım Rus milleti sizi maymuna çevirebilir.

Bu sene de donla yüzelim

bu-sene-de-donla-yuzelim
Denize havuza öyle her istediğin zaman girmeyi unutacaksın. Bi gece bi kar bastırır sabaha balıklama buza dalarsın. Dikkat edeceksin. Ama kar banyosunun da tadı başka.

19 Mayıs’da yapılan kuleleri özlemeyeceksiniz

19-mayıs-kule
Rusya’da spora da doyacaksınız. Rus insanı her ne kadar ayyaş ve hantal gözükse de kendini spora verdi mi aklı baştan alacak performanslar sergileyebilmekte. Bu sebeple, eğer Rusya’nın havasını suyunu az biraz alırsanız öteniz berinize gelmeye müsait demektir. Zaten bkz: Rus Sporcular Olimpiyatlarda Neden Daha Fazla Altın Madalya Alıyor?

KGB ölmedi, kalbimizde yaşıyor

rus-askeri-tatbikat
Rus istihbarat örgütünün aldığı askeri eğitim sayesinde ne kadar cabbar ceval insanlar olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Eğer dötümde kiremit kırarım diyebiliyorsanız sizin de belki bir KGB kariyeriniz olabilir. Geri kalan ömrünüze Rus ajanı olarak devam edip Moskof kurşununu zalım Amerikan ajanlarına yar edebilirsiniz.

Moskova’nın dereleri ne güzel olur berileri

rusya-donan-gol
Rusya’da bir Çarşamba olmasa da sel alacak birçok vilayet ve kasaba mevcut. Bu gibi durumlarda size Titanik’i batıran iceberg’lerin kayınçoları el uzatacaktır.

Ben böyle parlemontoya oy atarım

ben-boyle-parlemontoya-oy-atarim
Rus meclisinde bir Cemil Çiçek, bir Kamer Genç efendime söyliyim bir Hakan Şükür yok ama onun yerine sizin gönlünüze olmasa da gözünüze hitap edebilecek bir çok vekil var. Sandığa oy atarken çok başka şeyler hissedecek, bambaşka metaforlar yaşacaksınız.

Ordu – millet: Tank istop etti vurduralım millet

stop-eden-tank
Rus ordusu her ne kadar donanımlı ve kalabalık da olsa az biraz da kazma olmalarıyla nam salmış bir topluluk, bir basiretsiz güruh. Zaman olacak tanklar toplar yolda kalacak, elin armut toplamasın ey yolcu. Bir el atıver bir yardım et. Ordu Millet düsturu görmüş insanlarız, yaparız.

Dil dile değmeden dil öğrenilmez

dil-dile-degemeden-dil-ogrenilmez-scrubble
Rusya’ya gittin mi öyle hemen bülbül gibi şakıyacağını sanma ey yolcu. Alfabesi farklı, yüklemi farklı, edatlı tümleci farklı… Dil değil, kasa şifresi namussuz. Bu dönemde düzensiz gece hayatı Rusça pratiğinize olumlu etki edecektir. Rusça Scrabble size Türkçe’den daha çok keyif verecektir çünkü Rusça’da fütursuzca bir araya gelmiş herhangi birkaç harf bile bir anlam ifade etmektedir.

Bi’ acı kahvenizi alırım

bir-aci-kahvenizi-alirim-rusya
Son olarak Türk kahvesine bir veda etmek lazım Rusya’da. Hadi Türk kahvesini geçtim, bi Starbucks’tan bokuboncuklu zıbappabino içmek de hayal. Onun yerine içersen Sulu Kahveci Ivan Efendi ve Mahdumları var, çörek neyim de yapıyolar güzel oluyor hep.

2 Yorum

  1. Pingback: Evde Yılbaşı Kutlama Geleneğinin Olmazsa Olmaz 16 Klişesi | ListeList.com

  2. gezilecek yerler

    August 27, 2015 at 7:51 pm

    elinize sağlık çok güzel derlemişsiniz…

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>