Doğalgazsız Günlerin Geldiğinin İşaretçisi Son Bir Haftada Rusya’nın Uyguladığı 11 Yaptırım

Aralık 3, 2015

Her şey geçen hafta Rus savaş uçağının hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye tarafından düşürülmesiyle başladı. Her iki tarafın da geri adım atmaması ile olay krize dönüştü. Olayı affetmeyeceğini söyleyen Putin hiç hız kesmeden Türkiye'ye yaptırımlar ve ambargolar uygulamaya başladı. Ama en büyük korkumuz büyük miktarını Rusya'dan aldığımız doğalgazın kesilmesi. Ne de olsa winter is coming. Yok yeaaa o kadar da değil, doğalgazımızı kesemezler demeyin. Zira Cumhurbaşkanımız Rusya'nın doğalgazı kesmesi ihtimaline ilişkin olarak, "Biz hayat boyu doğalgazla yaşamadık biliyorsunuz, doğalgazla tanışalı ne kadar zaman olduğu belli. Bu millet çileye alışık bir millettir" açıklaması yaparak doğalgazsız günler are coming dedi bir nevi. Artık tezek mezek yakarız, çileye alışığız ne de olsa değil mi? Putin reiz daha bugün "Türkiye bunun bedelini ağır ödeyecek" diye açıklama yaparak "İşte şimdi s.çtınız" demedi mi? Kesemez falan demeyin, sadece son 1 haftada Putin başganlığındaki şu yaptırımlara bakın, gelecekteki tabloyu göreceksiniz. Ne yapacağız şimdi diyenlere ise eve stoklamalık şeyler listemiz ise hemen şurada. Ne olur, ne olmaz.

1. Rusya'nın en büyük tur şirketleri Türkiye'ye tur satışlarını iptal etti

rusyatur Rusya Tur Operatörleri Derneği (ATOR) açıkladı; Natali Tours, Ros Tour, Brisco gibi büyük tur şirketleri bir bir tur satışlarını durdurdu. Turizmden ilk darbeyi almaya başladık.

2. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov'un Rus vatandaşlarına Türkiye'ye gitmeme çağrısı yaptı

rusgitme Burada olanları da Rusya'ya geri çağırdı.

3. Türklere Rusya'da pasaport kontrollerinde zorluk çıkarmaya başlanıldı

turk-is-adamlari-rusya-da-gozaltina-alindi-7912947_x_1061_o Bu da yetmedi; gıda fuarına katılan 39 Türk işadamı, ‘turist vizesi' ile giriş yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Ülkedeki Türkler değişik gerekçelerle sınırdışı edilmeye başlandı.

4. Önce beyaz et alımını durdurduğunu açıklayan ülkeye aslında hiçbir Türk ürününün girişi yapılmamaya başlandı

rusyagrafik Böylelikle Türkiye’nin ikinci büyük ticaret ortağı ve en çok ihracat yaptığı yedinci ülke konumundaki Rusya ile ekonomik ilişkiler bıçak sırtında bir konuma geldi.

5. Rusya’nın gümrük kapılarında uyguladığı ambargo nedeniyle çiçek taşıyan TIR’lar geri döndürüldü

Cicek-TIRlarina-bile-izin-yok 1 milyar dolarlık çiçek ithalatı yapan Rusya, uçak krizi nedeniyle gümrük kapılarında Türkiye’den gelen ürünlere yönelik ambargo uygulamaya başladı.

6. Rusya-Türkiye arasındaki vizesiz seyahat uygulaması 1 Ocak 2016 itibariyle askıya alındı

rusvize Rusya yönetimi, Rus uçağının Suriye sınırında Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından attığı adımlar çerçevesinde iki ülke arasındaki vize muafiyetini kaldırma kararı aldı.

7. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarının, Rusya’da işe alınmasına yasak getirildi

rusyais Sadece 31 Aralık 2015 tarihine kadar işveren ile imzalanmış sözleşmesi bulunanlar Türk işçiler çalışmaya devam edebilecek.

8. Olay sporu da etkiledi: Türk futbolcuların Rusya'daki takımlarda forma giyemeyeceği açıklandı

rusyaspor Sebebi Putin'in imzaladığı şu kararname: "Rusya Hükümeti tarafından belirlenen liste dışında bulunmayan İş verenler ve iş(hizmet) sipariş verenlere 1 Ocak 2016'dan itibaren çalışma faaliyetlerini gerçekleştirmeleri ve iş(hizmet) uygulamaları için 31 Aralık 2015 tarihinde iş verenlerle iş veya hukuki ilişkilerde bulunmayan Türk vatandaşlarını işe alma yasağı."

9. Rusya Başbakan Yardımcısı Türkiye'den ithal edilen sebze ve meyvelere ambargo uygulanacağını söyledi

rusyalimon Shuvalov, "Rusya Türkiye'den sebze, meyve ve zirai ürün ithalatını yasaklayacak. Şu anda Türkiye'den sanayi ürünlerinin ithalatını yasaklamaktan kaçınıyoruz. Rusya gerekli olursa Türkiye'ye yaptırımları genişletebilir" dedi. Türkiye'den alımı durdurulacak tarım ürünleri listesine portakal, mandalina, üzüm, kayısı, şeftali, çilek, salatalık ve domates de girdi.

10. 2016 yılında yapılması planlanan Rus-Türk Kültür Yılı programı iptal etmeye karar verildi

akman_kultur Böylelikle Rusya'nın Türkiye'ye yönelik kararlarına 'kültürel etkinlikler'de eklenmiş oldu.

11. Türkiye'ye aktarılması plananlanan doğalgaz boru hattı projesi "Türk Akımı" ile ilgili görüşmeler durduruldu

rusya-ve-yunanistan-turk-akimi Türk Akımı nedir diyenler için "Türk Akımı, Rusya'dan başlayıp Karadeniz üzerinden Türkiye'ye aktarılması planlanan doğal gaz boru hattı projesinin adıdır. Projenin önerisi Türkiye'ye yaptığı bir devlet ziyareti sırasında, 1 Aralık 2014 tarihinde Rusya devlet başkanı Vladimir Putin tarafından yapıldı."

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>