Akıttığımız Gözyaşlarının Mikroskobik Farklılıklarını Ortaya Koyan İlginç Proje

November 14, 2016

Gözyaşlarımız, umutlarımız, sevinçlerimiz, hüzünlerimiz hatta bazen soğan ile uğraşırken akan gözyaşlarımız. Aslında hepsi değerli. Mutluluktan ağladığımız, hüzünlenip, üzülüp ağladığımızda gözümüzden dökülen yaşların, aslında mikroskobik olarak farklılıkları var.

Fotoğrafçı Rose-Lynn Fisher gözyaşlarımızı fotoğraflıyor. Onları mikroskop altında inceliyor ve her birinin farklı olduğunu görüyor.

“Değişim ve kayıp yaşadığım bol gözyaşlı bir dönemimde başladı proje. Bir gün keder gözyaşlarım sevinç gözyaşlarımdan farklı görünüyor mu acaba diye merak ettim ve yakından incelemeye koyuldum. Yıllar içerisinde projeye benim ve başkalarının mutluluk, soğan doğrama, acı, öfke, reddedilme, azim, kahkaha, esneme, doğum ve yeniden doğum gözyaşları da katıldı.” Rose-Lynn Fisher

Aslında her şey bir ameliyat ile başlamış…

rlfbbgsh

Birçoğumuz gibi üzüntüler, sıkıntılar ve sevinçler için gözyaşı döken Fisher, yaşadığı bir kalça operasyonundan sonra ameliyat esnasında çıkarılan kalça kemiğini mikroskop altında incelemeye başlamış. Tam da bu dönemde sıkıntılar yaşarken aslında çok güzel bir projeye başlamış.

Hayatımızda yaşadığımız şeyler buzdağı, görünenden çok başka şeyler var…

rlf_2690b

Yaşadıklarımızın ve görünenlerin bir buzdağı olduğu kanısına varan Fisher araştırmalarına devam etmiş, hatta ameliyat döneminden önce bir arıyı mikroskop altında incelemiş, sonrasındaki ameliyatı ve kalça kemiğini incelemesi de projesine ön ayak olmuş. Proteinler, enzimler, mineraller ve hormonların tetiklediği 100’e yakın gözyaşını incelemiş.

Ve işte değişimler sonucunda akan gözyaşlarımız:

fisher_tearsofchange

Yaşanılan bitişler ve başlangıçlar esnasında akan gözyaşlarımız:

fisher_tearsofendingbeginning

Soğan yüzünden akan gözyaşlarımız:

fisher_oniontears

Üzüntüden ağladığımızda ise gözyaşlarımız mikroskobik olarak böyle görünüyormuş:

fisher_tearsofgrief

Gülmekten gözümüzden yaş geldiğinde:

fisher_laughingtears

Umut gözyaşlarımız:

Biriyle olan hasretimiz son bulduğundaki gözyaşlarımız:

Geçmişe dönüp, hatırladıklarımıza akıttığımız gözyaşlarımız:

Yararlandığımız Kaynaklar; 1. 2.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>