Mevzu Bahis Rock’n’Roll Olduğunda Sizi Uzman Gösterecek Bilgiler

December 9, 2016

Bu yazıda, rock’n’roll’un tarihsel altyapısını, hangi koşullarda oluştuğunu, teknik anlamda jazz ve blues müzikten nasıl evrildiğini, sinema ile sıkı bağlantısı sayesinde bir kuşağa nasıl yön verdiğini bulacaksınız. Rock’n’roll kültürünün nasıl yükseldiğini birkaç olay ile açıklayabiliriz.

rock'n'roll

Bunlardan ilki, Johnnie Ray’in 1951 yılında siyahileri taklit ederek şarkı söylemeye başlaması olarak kabul edilir.

Johnnie Ray

1954 yılında Elvis Presley’in annesinin doğum günü için albüm kaydetme amacıyla Sam Philips’in Sun Records’una girmesi ise yeni bir yıldızın doguşundaki ilk adımdır.

elvis kisses his mother

1955 yılında vizyona giren “Blackboard Jungle” adlı filmde Bill Haley and the Comets’in “Rock Around The Clock” şarkısının tema müziği olarak kullanılması da Rock’n’roll kültürünün insanlar tarafınca benimsenmesinde büyük bir etkendir.

Poster - Blackboard Jungle_04

Rock’n’roll kelimesinin ortaya çıkışında hemen hemen herkesin hemfikir olduğu olay ise Alan Freed isimli bir disk jockey’in 1955 yılında canlı yayında bu tarz müzikleri ilk defa Rock’n’Roll olarak adlandırması, insanların zihinlerine bu kültürün kazınmasındaki en önemli olaylardan biri olarak kabul edilir.

alan-freed

Olayın tarihsel arka planına bakarsak; bu tarz müzikler Amerika’da daha önceleri de dinleniyordu. Fakat 1940’larda ve 1950’lerde bu müziğe olan talep en üst noktaya ulaştı.

3547cdacfdb8eb20403ceb48a670f17c

Talep giderek artıyordu çünkü dünya değişiyordu. Hiroşima’ya atom bombası atılmış, savaş sona ermişti ve askerler eve dönüyordu.

2. dunya savasi bitti

Bu yeni dönemde muhafazakar kültür can çekişiyordu. Savaş sonrası insanlar, siyahilerin canlılığını, mizah duygularını ve ritimlerini, ailelerinin dinledikleri nakaratlı tek düze şarkılara tercih ediyorlardı. Siyahilerin radyo kanallarını dinleyen beyaz insan sayısı gün geçtikçe artıyordu.

93084

Bu gençler radyoda istediği idolü bulamasalar da sinemada aradıklarını bulmuşlardı. İlk başta Marlon Brando çıktı ortaya The Wild One filmi ile.

marlon brando, the wild one filminde

Ardından James Dean, Rebel Wihout A Case ile geldi ve bu gençlere istediklerini verdiler.

james-Dean

Müzikteki beyaz star boşluğu apaçık ortadaydı ve Sun Records’un sahibi Sam Philips “Bana siyahiler gibi şarkı söyleyen bir beyaz verin, 1 milyon dolar kazanayım” sözlerini bu açığı çok iyi gördüğü ve değerlendirmek için can attığıdan söylemişti.

sam-and-elvis

Ses, yakışıklılık, sahne performansı anlamında üst düzey olan Elvis’te beyazlar bekledikleri şeyleri fazlasıyla bulmuştu ve artık rock’n’roll ateşi her yerdeydi.

Elvis siyahilerin agiz hareketleri

Blues ve Jazz müzikten rock’n’roll’a teknik anlamda geçisin mimarları sayılan Jerry Lee Lewis, Little Richard, Chuck Berry ve Muddy Waters gibi müzisyenler sayesinde Amerika’da yakılan ateş başta Ingiltere olmak üzere tüm dünyaya yayılmıştı.

BONUS


Hazır blues’dan rock’n’roll’a teknik anlamda geçişi sağlayan müzisyenlerden bahsetmişken, The Rolling Stones’a adını veren Muddy Waters’ın Rollin’ Stone şarkısını da eklemeden olmaz diye düşündük. Keyifli dinlemeler.

Yararlanılan kaynak: Rock Çağı (Alain Dister)

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>