Hükümete Tek Başına Dava Açarak Dünyaya Umut Olan 9 Yaşındaki Cesur Kız

April 5, 2017

Dünya’da güzel şeyler de olmuyor değil. Dünya’nın her bir köşesinde yanlış olana hatalı görülene dur demek artık cesaret isteyen bir davranış haline geldi. Şimdi sizleri o cesareti vücdununun her zerresinde barındıran ve koca Hint hükümetine dava açan 9 yaşındaki Ridhima Pandey ile tanıştıralım.

Ridhima Pandey sadece 9 yaşında ve Hindistan’ın Kuzeydoğu bölgesinde bulunan ve köylerin sık olduğu Uttarakhand’da yaşıyor. Buranın en büyük sorunlarından biri fazla yağışlardan dolayı binlerce insanın hayatını kaybetmiş olması.

ridhima-pandey

Ridhima bu sorunu biliyor ve bir çocuk olarak hem kendi için hem de burada yaşayan insanlar için endişeleniyor ve bir avukat yardımı ile hükümete dava açıyor. Ridhima Hindistan hükümetinin iklim değişikliği konusunda önlemlerini yetersiz buluyor.

uttarakhand-floods-4

Ridhima, dünyanın üçüncü karbon yayıcısının bulunduğu Hindistan’ın iklim değişikliği ile ilgili Paris Sözleşmesi gereği verdiği sözleri yerine getirmediğini savunuyor.

uttarakhand-floods-2-cropped

Ayrıca küçük kızın dava için hazırladığı dosya, Hindistan anayasasına, kamu güvenini öğretisine, kuşaklar arası eşitliğe ve 1980 yılına kadar uzanan dört çevre yasasının uygulanmadığı iddiasına dayanılarak yapılan iddiaları içeriyor.

uttarakhand-floods-3

Dünya Bankası’na göre, iklim değişikliği Hindistan’ın su kaynakları üzerindeki baskıyı şiddetlendirecek ve ülkede büyük can ve mal kayıplarına neden olacak.

uttarakhand-video_647_052216121523

Ülkesinin çevre politikalarını şekillendirmeye yardımcı olması için yeterli yaşta olduğunu düşünen Ridhima; “Hükümetim aşırı iklim koşullarına neden olan sera gazı emisyonlarını düzenlemek ve azaltmak için adımlar atmakta başarısız oldu. Bu beni ve gelecek kuşakları etkileyecektir.”

pithoragarh

“Ülkemde fosil yakıtların kullanımını azaltmak için büyük potansiyel var ve Hükümetin hareketsizliği nedeniyle Ulusal Yeşil Mahkemeye başvurdum.” diyor.

flood_monsoon_ukhand_pti5

2010 yılında kurulan ve yalnızca çevresel davaları dinleyen uzmanlaşmış bir mahkeme olan Ulusal Yeşil Mahkemede (NGT) 9 yaşındaki bir kızın dilekçesi de bulunuyor.

564754-ngt-zee

İçeriğine detaylı bakıldığında, Ridhima karbon bütçesi ve ulusal iklim iyileştirme planı hazırlanmasını ve hükümetin fosil yakıtlardan uzaklaşmasını, ormanları, toprakları korumasını, ağaçlandırma ve tarım ve ormancılık uygulamalarını iyileştirmesini istiyor.

choppers_uttarakhand--621x414

Çevre savcısı Rahul Choudhary, Ridhima’nın yaşından dolayı dilekçeyi kendisi açıyor; “Ridhima hükümetinden, kendisinin ve gelecek nesillerin hayatta kalmaya bağlı olduğu hayati doğal kaynakları korumak için kendi görevini yerine getirmesini istiyor.”

sirnagar-Indian  Air Force Mi 17 Started the Rescue of Fire Control in the Forest of Garhwal Range the are using the Koteshwar Dam of Srinagar for the water Air Force is Controling the Fire in Khurshu Block of Pauri,photo,virender.singh negi

Independent’a röportaj veren baba kızını çevresel konular hakkında bilinçli yetiştirdiğini söylüyor.

village
“Bir gün bana, ‘Baba bu konularda bir sürü sorun var ve hiçbir şey yapılmadı, o halde neden bu konuları mahkemelerde gündeme getirmiyoruz?’ o konuşmanın ardından kızım isteğini yerine getirdi ve olayı mahkemeye taşıdı.’ diye açıklıyor.

Tek başına açtığı bu dava ile dünyaya umut olan Ridhima Nazım Hikmet’i yine haklı çıkarıyordu; “Dünyayı çocuklar kurtaracak.”

street-children-9_650_030215093550

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>