Oyuncak Ayısını Hackleyerek Gelecekteki Olası Felaketlere Dikkat Çeken Dahi Çocuk

May 24, 2017

İnternetin dört bir yanımızı sarmasıyla bazı yasa dışı olaylar da kendisini siber alemde belli etmeye başladı. Hacker olarak bilinen, kimliği genelde gizli olan kişilerin yasal olmayan bilgilere sık sık erişebildiği şu günlerde 11 yaşındaki Reuben Paul yaptığı bir hackleme sayesinde oyuncakların bile silahlandırılabileceği tehlikesini tüm dünyaya göstermiş oldu. Kısaca olabilecek bir felakete dikkat çekti.

Reuben Paul, 11 yaşında Teksas Auistin’de yaşayan ve 6. sınıfa giden Hint asıllı bir çocuk.

mano-paul-family

Geçtiğimiz aylarda Bob isimli ayısını hackleyerek oyuncakların silahlandırılabileceğini ve bu bağlamda tehlikeli olabileceğini kanıtladı.

Reuben_Paul

İç hatları teknolojik biçimde tasarlanan ve zararsız görünen oyuncak ayıyıya bluetooth üzerinden siber saldırı gerçekleştiren Paul, oyuncak ayıyı silahlandırarak herkesi şaşkına çevirdi.

42607709_-_18_05_2017_-_reuben_paul

Paul, oyuncak ayıcığını hacklemek için cep bilgisayarları Raspberry Pi’yi dizüstü bilgisayarına bağladığını ve sonra bluetooth bağlantısını tarattığını belirtti.

Reuben-Paul-Preparing

Robot ayıya bağlanan Paul, Pyton programlama dili ile küçük ayıya istediği şeyleri yaptırmaya başladı.

maxresdefault

Bu olayın ardından konferanslara çıkan 11 yaşındaki çocuk Lahey’de yaptığı bir konuşmada; “Uçaklardan otomobillere, akıllı telefonlardan akıllı evlere kadar herhangi bir şey ya da herhangi bir oyuncak internetin bir parçası olabilir” diyor.

l_204772_113352_updates-1

Paul başka bir haber sitesine verdiği röportajda; “İnternet bağlantılı şeylerin birçoğunda Bluetooth işlevselliği var… Ben ona temel olarak nasıl bağlanacağımı gösterdim ve ses kaydı yapıp ışığı oynatarak ona komutlar gönderdim.” diyor.

Reuben-Paul-Chair-person-at-DerbyCon-620x465

Paul şimdi birçok ünlü konferansda konuşmalar yapıyor ve insanlara siber gücün tolere edilmediği takdirde bizlere zarar verebileceğini anlatıyor.

boy1_1446794252

11 yaşındaki bir çocuk belki de bu farkındalığı yaratarak büyük bir kötülüğü önlüyor, dünyaya ve insanlığa katkıda bulunuyor.

reuben-abishai-paul-small Kaynak: 1

1 Yorum

  1. Eray

    May 27, 2017 at 2:54 pm

    Ya da kötülerin kem gözlerini açarak daha büyük bir kötülüğe sebep oluyordur. Sonuçta uyuyan güzel çağındayız bir bakıma. Özellikle bahsedilen siber alemden kaynaklı algılarımızın yeterince kapalı olduğunu düşünürsek… Tabi birinin çıkıp bu farkındalığı belli etmesi de dediğiniz gibi çok çok iyi bir şey ama ben daha çok başkalarının tutumundan dolayı farklı bir açıdan yaklaşmak istedim.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>