Renk Körlüğü Çeşitleri ve Renk Körü Olup Olmadığınızı Test Edebileceğiniz 17 Örnek

November 8, 2017

Renk körleri günlük hayatta birçok sorun yaşayabiliyorlar. Dünya nüfusunun yüzde 99’u renkleri normal görürken kalan yüzde 1’i dünyayı çok farklı renkler ile görmektedir. Renk körlüğü renkleri hiç görememe yani tamamen siyah beyaz görme anlamına gelmez. Her 200 kadından 1’i, her 12 erkekten 1’i aşağıda açıkladığımız renk körlüğü hastalık çeşitlerine göre renkleri farklı şekilde algılamaktadır.

Normal Görüş: Renk körü olmayanlar renkleri aşağıdaki şekilde görür.

normal gorus

Deuteranomalia: En yaygın renk körlüğüdür. Erkeklerin yaklaşık %4.63’ü ve kadınların% 0.36’sı bu tür bir renk körlüğü yaşar ve çoğu farkında bile olmaz. Özellikle yeşil ve kırmızı gibi renklerde olmak üzere tüm renkler parlaklığını kaybetmiş şekilde görülür.

Deuteranomalia

Protanopia: Daha az görülen renk körlüğüdür. Yeşil ve kırmızı tonların tümünü soluk görür; sarı ve mavi tonlarda sorun yaşamaz. Erkeklerin yaklaşık% 1’i bu tür renk körlüğü yaşar.

Protanopia

Tritanopya: Çok nadir görülür. Renkleri yeşilimsi ve pembe bir tonla görürler. Erkeklerin ve kadınların sadece% 0.0001’ini etkilediğine inanılıyor.

Tritanopya

Tam renk körlüğü: Hastalığın en nadir biçimi. Her şeyi siyah ve beyaz olarak görürler. Dünya nüfusunun yalnızca% 0,00003’ünün bu hastalıktan etkilendiği tahmin edilmektedir.

tam renk korlugu

Şimdi test zamanı…

1. Trafik Işıkları

trafik isiklari

2. Film Afişi

film afisi

3. Bilgisayar Oyunu

bilgisayar oyunu

4. Meyveler

meyveler

5. Patatesler

patatesler

6. Renkli Saç

renkli saclar

7. Victoria Melekleri

Victoria Melekleri

8. Elma

elma

9. Frida Afişi

frida afisi

10. Gökkuşağı

gokkusagi

11. Orman

manzara 2

12. Göl

manzara 3

13. Lale Bahçesi

manzara

14. Pizza

pizza

16. Resim

resim

17. Trafik

trafik

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>