Red Bull BC One Camp’te Yer Alacak 17 Mc Ve Akılda Kalan Çalışmaları

April 24, 2017

Dünyanın en iyi B-boy’unu seçmek için düzenlenen ve bu yıl güçlerini Hip Hop Jam İstanbul ile birleştiren Red Bull BC One Camp’e sayılı günler kaldı. 13-14 Mayıs’ta Volkswagen Arena’da gerçekleşecek Red Bull BC One Camp X Hip Hop Jam İstanbul’da B-boy’lar kıran kırana kapışacak, Mode XL, Ayben, Server Uraz, Kamufle, 90 BMP, Anıl Piyancı, Gazapizm, Allame, Joker, Tankurt Manas, Alaturka Mavzer, Ados, 9Canlı & Plak-A, Toprak Kardeşler, Tahribad-ı İsyan, Fate Fat, Aga B ve DJ Hırs gibi isimler sahnede olacak. Yılın en büyük Hip Hop buluşması öncesi sizler için etkinlikte yer alacak MC’lerin en akılda kalan performanslarından bazı seçkiler sunuyoruz. Keyifle dinlemeniz dileğiyle…

1. Mode XL: Düzmece


Doksanlı yılların sonunda VeYasin ve Evren Besta’nın müzikal yaşantılarının kesişmesi ile ortaya çıkan Mode XL, Türkiye Rap camiasının en uzun soluklu grubu. 2008 yılında yayınladıkları “Militanz” albümünün ardından çalışmalarına ara veren Mode XL 2015 yılında yayınladığı “Mevzu Makamı” albümüyle tabiri caizse bomba gibi bir geri dönüşe imza attı.

2. Ayben: Oha Dersin

Türkiye hip hop camiasının nadir kadın MC’lerinden biri olan Ayben, 2008 yılında yayınladığı “Sensin O” adlı albümünün ardından yeraltının yetenekli isimleriyle yaptığı düetler ve sahne
performanslarıyla kariyerini sürdürdü. Aynı zamanda Türkiye’nin en önemli rapçilerinden Ceza’nın kız kardeşi olan Ayben yeni albüm çalışmalarını sürdürüyor.

3. Server Uraz: Akbaba Ziyafeti


Yıllardır Pit10 ismiyle kariyerinde başarılı bir grafik çizen Server Uraz, Pit10 adıyla yayınladığı “En Sevilen Nefret Edilen Adam” ve “Beni Bilmiyorsun”  albümleriyle yazılı ve görsel medyada kendine geniş yer buldu. “Hip Hop Jam İstanbul 2015″te verdiği son konserin ardından Server Uraz olarak yoluna devam eden rapçinin yeni albümü Nisan ayında yayınlandı.

4. Kamufle: Bir Yolunu Bul

2015 yılında yayınladığı “Hayale Daldım” albümüyle beğeni toplayan Kamufle’nin, bu albümde yer alan Gökçe düeti “Sittin Sene” ve “Bi Yolunu Bul” isimli single’ları ile büyük ilgi gördü. Enerjik sahnesi ve güçlü vokaliyle dikkat çeken ismin ayrıca tanınmış rock gruplarından Moral ile birlikte Kamufle Moral Band isimli canlı performans projesi bulunuyor.

5. 90BPM: İstanbul

2013 yılında, Da Poet, Farazi, Kayra, Savai ve Sorgu tarafından kurulan stüdyoyla aynı ismi taşıyan grup ilk albümü “Kötülük Bizim İşimiz”i 2015 yılında yayınladı. Prodüksiyon kalitesi ve
içerik zenginliğiyle türdaşlarından ayrılan grubun bünyesinde, Rap müzik severlerin yakından bildiği Farazi V  Kayra, Anti-Kahraman gibi yan projeler de bulunuyor.

6. Anıl Piyancı: Palavra

Sosyal paylaşım siteleri üzerinden en çok ilgi gören rapçilerden biri olan Anıl Piyancı özellikle genç dinleyiciler arasında popülerliğini sürdürüyor. Solo olarak “Zaman Yok”, Emrah Karakuyu’yla birlikte “Action” ve DJ Artz’la birlikte “Batı Yakası” gibi gibi albümlere imza atan Anıl, belirli aralıklarla yayınladığı single’larla ilgi görmeye devam ediyor.

7. Allame: Dayan

Uzun yıllar kendi imkanlarıyla yaptığı çalışmalarla hayran kitlesini oluşturan Allame, 2012 yılında yayınladığı “Bir Zombinin Anatomisi” albümü ile kariyerini bir üst noktaya taşıdı. Son
olarak 2017 yılında “Anakronik” isimli albümünü yayınlayan Allame’nin Babakumpas adı altında enstrümantal  çalışmaları da bulunuyor.

8. Joker: Karıştır Kartları

Battle Rap alanında ünlenen Joker, ilk yasal market albümü “Microphone Show”u 2015 yılında yayınladı. Ayben, Eypio & Burak King gibi isimlerin eşlik ettiği albüm büyük ilgi gördü. Ceza ile düet yapan ender rapçilerden biri olan Joker ayrıca TV8’de yayınlanan “O Ses Türkiye” yarışmasındaki yarı finalistlerden biriydi.

9. Tankurt Manas: Mola

Geçen yılın “O Ses Türkiye” yarışması finalisti olan Tankurt Manas, burada elde ettiği başarıyla bir çok konser verme imkanı buldu. Son olarak “Sıkıntı Yok” isimli single’ını yayınlayan ve yeni albüm çalışmalarına devam eden Tankurt Manas çeşitli reklamlarda da boy gösterdi.

10. Alaturka Mavzer: Sesi Aç

Türkiye Hiphop tarihinin en köklü oluşumlarından Kadıköy Acil üyesi olan ekip bir çok dizi ve film müziğine imza attı. Grup olarak pek aktif gözükmeseler de zamanla üyelerin yeni çalışmaları gün yüzüne çıkıyor. Buna örnek olarak grup üyesi Selo’nun son single’ı “Yeraltı Sanatı” örnek gösterilebilir.

11. Ados: Gri

2012’de yayınladığı “Katarsis” albümüyle büyük bir çıkış yakalayan Ados, 2014 yılında “Naperva”, 2016 yılında ise “Vertigo” albümüyle çizgisini sürdürdü. Albümlerinde kullandığı canlı enstrümanlarla farklı bir çizgide ilerleyen Ados’un veya başka bir deyişle Adem Oslu’nun “Sırrım” adında bir de kitabı bulunuyor.

12. 9Canlı & Plak-A: Tüm Suçları Gördüm

Türkçe sözlü Rap müziğin ilk gruplarından Sert Müslümanlar üyesi olan 9Canlı, 1995 yılından beri Rap yaşantısını sürdürüyor. Daha önce Atiye ve Tanyeli gibi isimlerin parçalarına konuk olan 9Canlı, 2015 yılından itibaren yanına İstanbullu rapçiler Burak Togo ve Emza’yı da alarak Plak-A grubu altında yoluna devam ediyor.

13. Gazapizm: Gece Sabahın

Yasal platformlarda bulunan “Bir Gün Her Şey” ve “Yeraltı Edebiyatı” isimli albümleriyle büyük beğeni toplayan Gazapizm, İzmir’in önemli rapçileri arasında yer alıyor. Kendine has
bir hayran kitlesi edinen MC, son olarak Cash Flow’la birlikte “Sıfır Bir” adlı internet dizisinin soundtrack’i olan “Pusula” adlı çalışmada yer aldı.

14. Tahribad-ı İsyan: Ghetto Machines

Sulukule’de yaşayan Asil Koç (Slang), Zeytinburnu’nda oturan Burak Kaçar (Zen-G) ve Fatih’te oturan Veysi Özdemir’in (V.Z) ‘kentsel dönüşüm’ projeleriyle bir araya gelmesinden doğan grup, Sulukule’de yaşanan dönüşümü ‘Harikalar Diyarı’ adlı şarkılarında anlatarak üne kavuştu. Grubun, Af Örgütü tarafından desteklenen ‘Listen to the Roman Rights’ Roman Haklarını Dinleyin adlı albümde bir parçaları bulunuyor.

15. Fate Fat: Sokağın Kafası

Adana sokaklarında yaşayan Hip-Hop kültürünü dinleyicilerine taşıyan Fate Fat, bir elektronik müzik türü Dubstep ile Hip-Hop’u birleştirerek kendi adını koyduğu Dub-Hop tarzında müzik yapıyor. Bizik adını verdiği seri şarkılarıyla üne kavuşan Fate Fat Sokağın Kafası adlı şarkısıyla Hip-Hop severlerden büyük beğeni toplamıştı.

16. Toprak Kardeşler: Çöl

Yıllardır kendi imkanlarıyla çalışmalar yaparken, önce “Yetenek Sizsiniz”, ardından da finale kaldıkları “O Ses Türkiye” yarışmalarıyla ülke çapında tanınan iki kardeş, Burak Ömer Toprak ve Erdal Toprak’tan oluşan grubun  son albümleri “Siz Bağırın” 2016 yılında piyasaya sürüldü.

17. Aga-B: Uçamayan Süper Kahraman


Ankara’nın yeraltı rapçisi Burak Yelman, bildiğimiz sahne adıyla Aga-B, protest müziğiyle ve Ankara’nın bağrından kopup gelen ‘sözleriyle’ dikkat çekiyor. Uçamayan Süper Kahraman şarkısıyla Hip Hop camiasının dışında da popülerlik kazanan Yelman, Voodoo Records bünyesinde çalışıyor.

B-boy’ların kıran kırana savaşına en yakından tanık olmak için…

dsfs

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>