25 Bölümün Ardından Pürtelaş 3+1 İlk Çeyrek Raporu

February 11, 2015

Güzide müzikler programımız Pürtelaş 3+1'in geçtiğimiz Çarşamba 25. bölümünü yayınladık. Dile kolay 25 bölüm! Yakında birinci senesini dolduracağımız bu programda şu ana dek Türkiye'den birbirinden güzel müzisyenleri konuk ettik, klişeden uzak kendi müziğini yapan ve bunun arkasında duran insanlarla tanıştık, dost olduk ve güzel işlere imza attık. Gelecekte "2010'lu yıllarda Türkiye'de nasıl müzikler yapılıyormuş?" diye soracak araştırmacılara dev bir arşiv hazırladık. :) Son olarak Vimeo'nun yanı sıra YouTube kanalımızı da açtık ve tüm videolarımızı, listelerimizi oraya da yerleştirdik. Böylece bir tık daha ulaşılabilir ve yayılabilir hale geldik. Daha nice 25 bölümlere diyerek sizleri ilk bölümden son yayınladığımız 25. bölüme kadar bir yolculuğa davet ediyoruz. Hem hafızalarımızı tazeleyelim, hem de güzel bir müzikal yolculuk yaşayalım. Yönetmen Levent Sevi'ye, sesleri kaydeden Yiğit Yemez'e ve kurguyu hazırlayan Gün Erdoğdu'ya da bir kere daha teşekkür edelim bu vesileyle. Huzurlarınızda Pürtelaş 3+1 ilk çeyrek raporu:

Bölüm 1: Can Güngör

http://youtu.be/KsbZRSAiQ-w İlk bölüm ilk heyecan ve yetenekli müzisyen Can Güngör'ün ilk videolarıyla yola çıktık. O günden bugüne geçen bir senede hepimiz Can'ın adını mutlulukla bol bol duyduk zaten.

Bölüm 2: Nilipek.

http://youtu.be/QV3Ii3Wz2c8 İkinci bölümde ise pek sevgili Nil İpek ve Can'ı ağırladık, Nil İpek'in hikâyelerini yumuşacık sesinden dinledik, onunla birlikte sevdiklerimize uzak diyarlardan reçeller yaptık. Kendisi güzel konserler yapmanın yanı sıra bu aralar Red Bull işleriyle uğraşıyor diye duyduk.

Bölüm 3: Selim Saraçoğlu

http://youtu.be/NVOZBpj6PM8 Üçüncü bölüme geldiğimizde ise sahnede devleşen Selim Saraçoğlu'nu Pürtelaş'ta ağırlamanın mutluluğunu yaşadık. Kendisinin internette tek tük olan videolarına biz de 4 şarkılık bir katkı yaptık. Selim bu süreçte grubunu genişletti ve zaten etkileyici olan müziği bu dev kadroyla daha ayinsel bir hal aldı.

Bölüm 4: utkan la deniz

http://youtu.be/i4uD1RYF9cg Utkan ve Deniz'i ağırladığımızda artık biraz rayımıza oturmuştuk. Bu bölümün o zamanlardan ta bugünlere farklı güzelliklere vesile olacağını tahmin etmemiştik. Geçtiğimiz süre zarfında utkan la deniz kalabalık kadrolarıyla etkileyici konserler vermeye devam etti.

Bölüm 5: Yüzyüzeyken Konuşuruz

http://youtu.be/ZGCQYfHjIBs Geçtiğimiz günlerde bir dağılıp bir toplanarak kısa süreli de olsa aklımızı alan Yüzyüzeyken Konuşuruz'dan Kaan ve Engin'i konuk etmiştik beşinci bölümde. Belki de biz onları böyle tanıdığımız için 2 kişilik halleriyle çok keyif vermişlerdi bize, her zaman olduğu gibi. Duyduğumuza göre kadrolarına Canberk Ünsal'ı katarak yollarına devam ediyorlarmış, çok da güzel yapıyorlarmış.

Bölüm 6: Sen Yağmur Dök

http://youtu.be/VUPXm6IFnqU Piyasanın belki de en tehlikeli ikililerinden Cihan ve Ezgi'yi konuk ettiğimiz altıncı bölümde ise altın değerinde 4 kayıt kazandık. Keza Sen Yağmur Dök ikilisi hem pek konser vermiyor hem de şarkı yayınlamıyorlardı. Hem bize hem tüm sevenlerine çok iyi geldi kısacası bu bölüm.

Bölüm 7: Ah! Kosmos

http://youtu.be/lFd7wApz3vY "Akustik müzik programı" algısını kırmamıza vesile olan ilk konuklarımız ise Ah! Kosmos oldu. Başak ve Övünç'ün performansına hazırladığı canlı görsellerle Gizem de eşlik etti. Böylece Ah! Kosmos (über) olmuş oldu. Elektronik müziğe doyduğumuz bu bölümün ardından Başak, Red Bull Music Academy ile Tokyo'ya gitti, gidiş o gidiş hâlâ dünyayı dolaşıyor konserler veriyor diye duyduk. :)

Bölüm 8: Şirin Soysal

http://youtu.be/COoV9WiMVfg Yayınladığı 2 efsane albümle bize her anlamda muhteşem şarkılar kazandıran Şirin'i ağırladığımız bu bölümde bize Adem'le birlikte unutulmaz 4 performans sunmuşlardı. Geçtiğimiz süreçte verdiği konserlerin arasında dünyaca ünlü akerdeon sanatçısı Frode Haltli'yle de sahne alan Şirin, aldığımız duyumlara göre Ankara'dan bizlere yeni güzel haberler vermeyi bekliyormuş bu aralar.

Bölüm 9: Orkun Tüzel

http://youtu.be/YFoNV2dY2nI İlk albümü Mono'dan sonra çok sık olmasa da arada konserler veren Orkun'u dokuzuncu bölümde Tuncay'la beraber Pürtelaş'ta ağırladık ve hem o albümden şarkılar hem de başka şarkılarla bize değerli kayıtlar verdiler. Yine çok sık olmamak kaydıyla konserlerini duyuyor, fırsat buldukça gidip mutlu oluyoruz.

Bölüm 10: Biz

http://youtu.be/m04s0MblznQ 10 numara bir bölüm olsun diye 10. bölümde Biz'i ağırlamıştık. Mehmet ve Ozan da bu hedefimizi gerçekleştirmemize yardımcı oldular sağ olsunlar. :) Biz'in şarkılarının bu farklı yorumları hem onların, hem bizim ve tüm Biz takipçilerinin pek hoşuna gitti. Kendileri mekanları sütrüktürlerle süsledikleri birbirinden güzel konserler vermeye devam ediyorlar.

Bölüm 11: The Away Days

http://youtu.be/_YyhjSx9MUE Göğsümüzü kabartarak bunlar buralı dediğimiz müzik gruplarından olan The Away Days 11. bölümde Oğuz Can ve Haktan'la bize konuk oldular. Özellikle +1 şarkısının başındaki muhabbetleriyle bizi çok eğlendirdiler. Yaptıkları başarılı işlere, Türkiye çapının da dışına çıkarak devam ediyorlar.

Bölüm 12: Emir Aksoy

http://youtu.be/HASf0ZFitqE Kendimden bahsederken yapmacık bir şekilde üçüncü tekil kullanmayacağım. :) Berkay'la kendimizi ağırladığımız keyifli bir bölüm geçirdik. İkisinin sözleri yönetmenimiz Levent'in şiirlerinden olan 4 güzel kayıt gerçekleştirdik. O günden bu yana ListeList'te yazmaya ve Pürtelaş'ı sürdürmeye devam ederken ortalama 2 ayda bir konser vermeye de devam ediyorum. Bu süreçte son Peyote konserinin kayıtlarından oluşan bir de EP yayınladım.

Bölüm 13: Hay Bin Kunduz

http://youtu.be/nUjY-TSUTiU Yiğit ve Kıvanç'la Pürtelaş'ta Eskişehir rüzgarları esti. Hay Bin Kunduz güzel şarkılarını ikili olarak bize çaldı ve sonrasında geçen süre zarfında bir kaç kez İstanbul'da (hem Avrupa hem Anadolu yakasında) konserler verdiler. Severek dinlemeye devam ediyoruz.

Bölüm 14: Danslı Parti

http://youtu.be/Tbmvq_9Cx-s Toros ve Emre'yi ağırladığımız bu bölümde aslında Toros'un yurt dışında olması sebebiyle pek bir araya gelemeyen ve haliyle konser veremeyen Danslı Parti'yi ağırladık, bu sayede mis gibi performans videolarını kaydetmiş olduk. Çevirip çevirip dinlediğimiz bölümlerden.

Bölüm 15: Yora

http://youtu.be/Lne8DDXg8ts Akif, Ozan ve Uygar'ı ağırladığımız ve üçün farklı ikili kombinasyonlarıyla değişik Yora performansları kaydettiğimiz bu bölümün şöyle bir özelliği vardı. Akif'in yurt dışında sürdürdüğü eğitimi sebebiyle defacto olarak dağılmış olan Yora'nın bu videoları tüm sevenlerini hem şaşırttı hem de mutlu etti. Diğer konuklarımız gibi onlar da hiçbir yerde kaydı olmayan şarkılarından bize hediye ettiler.

Bölüm 16: Miss Crowley

http://youtu.be/8v2rjcmel0Y Bize İrlanda rüzgarları getiren Claire ve Mert'in güzel performanslarıyla yine buraların gurur verici ekiplerinden Miss Crowley'i ağırladığımız 16. bölüm de pek keyifli geçen kayıtlardandı. Kendileri farklı mekanlarda etkileyici konserler vermeye devam ediyor.

Bölüm 17: Nekizm

http://youtu.be/QZv_-0lpv0s Pek çok müzik otoritesi tarafından heyecan verici bir proje olarak değerlendirilen Nekizm'den Alican ve Ertuğrul'la pek keyifli bir çekim gerçekleştirmiştik. Bir yandan konserlere devam eden Nekizm ayrıca geçtiğimiz günlerde yeni bir EP yayınladı, tavsiye ederiz.

Bölüm 18: Cenk Erdoğan

http://youtu.be/lCoeLqXyjbA Bu çağın efsane gitaristleri arasında olan Cenk'i ağırlamak bizim için heyecan verici bir deneyimdi. Hem naylon, hem metal telli hem de perdesiz gitarlarıyla yaptığı performanslar aklımızı aldı. Gerçekten de arşivlik kayıtlarımız oldu. Aradan geçen süreçte Cenk Erdoğan yürüttüğü onlarca projeye aktif olarak devam ediyor.

Bölüm 19: Nu Park

http://youtu.be/q-f9vodqhjU Uran ve Oğuz 19. bölümümüzde bizim için etkileyici doğaçlama performanslar sergilediler. Bu sayede bambaşka bir bölüme daha imza attık.

Bölüm 20: Plaj

http://youtu.be/nAE11ixWrQU Hasan ve Büşra'yı ağırladığımız Plaj bölümümü de herkesi kumsalda uzanmış müzik dinliyor kıvamına getirdi. Kendilerinin de pek fazla videosuna denk gelemiyorduk, iyi oldu bu kayıtlar, yakında yeni kayıtları da gelecekmiş diye duyduk.

Bölüm 21: Farazi V Kayra

http://youtu.be/dZvfaRxH-pQ Sonunda çok zamandır istediğimiz hiphop türüne de 21. bölümümüzde Farazi V Kayra ile kavuşmuş olduk. Unutulmaz bölümlerimiz arasına hızlıca girmiş oldu bu bölüm de. Farazi'nin de Kayra'nın da etkinliklerini bol bol görüyor severek takip ediyoruz.

Bölüm 22: Nejat Dimili

http://youtu.be/Ter0oxzEOCU Nejat ve Alpay Eray'ı ağırladığımız 22. bölüm ise bizi piyano ve gitarın huzurlu kollarına bıraktı tekrar. Nejat da konserlerine arayı çok açmaksınızı devam ediyor.

Bölüm 23: roadside.picnic

http://youtu.be/WgmOMUJqgjU İkinci rap dalgası ise roadside.picnic ile geldi. Çok da iyi oldu, hatta "daha mı çok rap müziğe yer versek" diye düşünmeden edemedik. Ağaçkakan'ı da Armonycoma or slt'ı da hem teker teker farklı projelerle hem de roadside.picnic olarak konserlerde yakalamanız mümkün, tavsiye ediyoruz.

Bölüm 24: La Dee Eda

http://youtu.be/mRKlhbfnWYY İzmir rüzgarları estiren sondan bir önceki konuğumuz ise Eda'ydı. Ona gitarıyla eşlik eden Fikret'le beraber muhteşem bir performans sergilediler. İngilizce sözlü bölümlerimize bir tane daha eklenmiş oldu, ruhumuz dinlendi.

Bölüm 25: Esas Çocuk

http://youtu.be/-K5LQYZUAyw Geçtiğimiz hafta yayınlanan son bölümümüzde ise Kaos ve Deniz'i ağırladık. Hepimiz için güzel bir performans oldu dinlemelere ve paylaşmalara devam ediyoruz zaten henüz. :)

100'den fazla şarkıdan oluşan ve büyümeye devam eden playlist bonusu:

Biz her bölümden bir şarkı koyduk ama azla yetinmeyenler için tüm videolardan oluşan playlist'imizi de paylaşalım. 100'den fazla şarkıyı çevire çevire dinleyin dedik. Hatta sağ üst taraftan shuffle açarsanız daha da güzel oluyormuş diye duyduk. Not: Ayrıca bu güzel müzisyenlerin 2014'e dair Türkiye bağımsız müzik sahnesi hakkında favorilerini not düştükleri listemize şuradan ulaşabilirsiniz. Pürtelaş 3+1: tüm bölümler facebook.com/Purtelas3arti1 twitter.com/Purtelas3arti1 instagram.com/Purtelas3arti1 soundcloud.com/Purtelas3arti1 Tüm videolar için: YouTube Vimeo

1 Yorum

  1. Pingback: Pürtelaş 3+1 Bölüm 26: Nihil Piraye | ListeList.com

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>