Pürtelaş 3+1 Bölüm 30: Ahmet Ali Arslan

April 15, 2015

Pürtelaş 3+1'in -dile kolay- 30. bölümüne hepiniz hoş geldiniz! Bu bölümde Ahmet Ali Arslan'ı ağırlıyoruz ki belirtmeden geçmeyelim kendisine bu güzide performanslarında Ozan Sarohan gitarıyla eşlik ediyor. Lafı daha fazla uzatmadan sizleri gitar müziğiyle Türk Müziğinin kafa kafaya verdiği bu güzel bölümle baş başa bırakıyoruz.

Islak

https://youtu.be/9PQBcgxaFXg?list=PLaZ1wLPKFV8y_vg7kq0dqKDHEMU3jFtHM Ahmet Ali lisedeyken ney üflemeye başlamış, bu sayede Türk Müziği ile ilişkisinin de zemini hazırlanmış. Kullanmadığı eski klasik gitarının perdelerini söktürüp onu bir perdesiz gitara dönüştürmesi de bu yıllara denk gelmiş. Bu esnada öğrendiğimiz kadarıyla henüz kendi müziğini yapma fikrine sahip değilmiş pek. Ne zaman ki Ahmet Ali New York'a gitmiş, işte o zaman işlerin şekli de değişmeye başlamış. Kendi tabiriyle "gurbet vurmuş" oralarda; halk müziğinden kelimeler, cümleler daha bir dokunmaya başlamış uzak diyarlarda. Tabii ki Erkan Oğur da bu dokunuşların baş rolünde yer almış.

Mehtap

https://youtu.be/S6y2_7k0of0?list=PLaZ1wLPKFV8y_vg7kq0dqKDHEMU3jFtHM 2011'de Cenk Erdoğan'dan predesiz gitar dersleri almaya başlamasıyla tavrı da oturmaya başlamış Ahmet Ali'nin, o yaz besteler de gelmiş yavaş yavaş. Aynı yıl New York'ta WKRC adlı radyo kanalında program yapmaya başlayan Ahmet Ali, programında özellikle Türkiye'den müzikler sunması sebebiyle muazzam bir müzik dinleme ve daha derinlere, köklere varma sürecine dalmış. Bu süreci bir virtüözün enstrümanına ayırdığı süre ve o esnada doldurduğu çileye benzeten Ahmet Ali bu esnada hem kulak hem de çevre olarak pişmiş. Bu arada belirtmeden geçmeyelim, Mehtap'ın sözleri Rafet Karaoğlu'na aitmiş.

Abbas

https://youtu.be/a8FW1y-mCwU?list=PLaZ1wLPKFV8y_vg7kq0dqKDHEMU3jFtHM İstanbul'a geçtiğimiz Haziran'da gelen Ahmet, videolarda kendisine eşlik eden Ozan ile tanışıp, uyuşup birlikte müzik yapmaya karar vermiş. Aldığımız güzel duyumlara göre Ozan da yavaştan beste ve üretim sürecine dahil olmaya başlamış. Ayrıca ekipte başlangıçta Uğur Deynekli'nin çaldığı vurmalı çalgıları artık Rana Uludağ çalıyormuş diye duyduk. İlk fırsatta bir konsere gidip yerinde gözlemleyeceğiz. Unutmadan söyleyelim Abbas bir Cahit Sıtkı Tarancı şiiri.

+1 Bonusu: İçimde Bir Dağ

https://youtu.be/OVYLNOpiDVU?list=PLaZ1wLPKFV8y_vg7kq0dqKDHEMU3jFtHM Bir diğer kulağımıza çalınan mevzu ise yaz başı gibi bir EP, güz gibi de bir albüm planı olduğu yönünde. Bir yandan MİAM'da ses mühendisliği okuyan, bir diğer taraftan Güç Başar Gülle'den makam dersleri alan Ahmet Ali Arslan ayrıca Açık Radyo'da her Pazar saat 20:00'de Türlü adlı bir program yapıyor ve bolca sağda solda çalmaya devam ediyor. Bu bölümdeki tüm şarkıları tek bir tık ile yekpâre dinleyeyim diyenler şöyle gelsin: Pürtelaş 3+1 Bölüm 30: Ahmet Ali Arslan "Ahmet Ali Arslan çalsın, ben dinlerim!" diyenleri şuralara buyur edelim: soundcloud.com/ahmet-ali-arslan facebook.com/ahmetaliarslanmuzikleri Pürtelaş 3+1: tüm bölümler facebook.com/Purtelas3arti1 twitter.com/Purtelas3arti1 instagram.com/Purtelas3arti1 soundcloud.com/Purtelas3arti1 Yönetmen: Levent Sevi / Ses: Yiğit Yemez / Kurgu: Gün Erdoğdu / Liste: Emir Aksoy

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>