İzleyiciyi Allak Bullak Eden Muhteşem Film Prestij’den Hayranlık Uyandıran 17 Replik

October 5, 2016

Sinemanın dahisi Christopher Nolan keşke daha sık film çekse de, biz de onun eşi benzeri olmayan muhteşem filmlerini tekrar tekrar izlemek zorunda kalmasak…

Kendisini genelde, istisnasız herkesin sevdiği ya da en azından saygı duyduğu enfes filmlerden tanıyoruz. İşte o filmlerden biri de; Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson gibi mükemmelliği daha kadrosundan belli olan The Prestige.

Gelmiş geçmiş en etkileyici, en şaşırtıcı ve en sürükleyici yapımlardan biri olan The Prestige, herkesin, özellikle de fizikle ilgilenen herkesin izlemesi gereken bir film. İzleyeni gerçekten allak bullak eden bu enfes filmin o karizmatik repliklerini derledik.

1. “Dikkatli bakıyor musunuz?”

dikkatli-bakiyor-musunuz

2. “Her sihirbazlık numarası üç bölüm ya da perdeden oluşur…”

Christian Bale, Scarlett Johansson Directed by Christopher Nolan
“…Birincisi “Vaat” bölümüdür. Sihirbaz size sıradan bir şey gösterir. İskambil destesi, bir kuş ya da bir insan. Bu nesneyi size gösterir. Son derece gerçek, üzerinde oynanmamış, normal bir şey olduğunu görmeniz için nesneyi incelemenizi ister. Fakat gerçek, farklı olabilir.

İkinci perdeye “Dönüşüm” denir. Sihirbaz olağan bir nesneyi alır ve onu olağanüstü bir şeye dönüştürür. Hilenin sırrını arıyorsunuz, ama bulamazsınız. Çünkü dikkatli bakmıyorsunuz. Siz sırrı bilmek değil, kandırılmak istiyorsunuz. Henüz alkışlamazsınız, çünkü bir şeyi yok etmek yeterli değildir. Onu geri getirmeniz gerekir.

İşte bu yüzden her sihirbazlık numarasında üçüncü bir perde bulunur. İçlerinde en zorlusu. Bizlerin deyişiyle Prestij.”

3. “Siz sırrı çözmek değil, kandırılmak istiyorsunuz.”

siz-sirri

4. “İnsanların sahnede yaptıklarıma inandıklarını düşünürsek, alkışın yerini çığlık sesleri alacaktır.”

alkis-degil-ciglik

5. “Bunu neden yaptığımızı hiçbir zaman anlamadın. İzleyici gerçeği biliyor. Dünya basit, rezil, en başından beri böyle…”

bunu-neden-yaptigimizi
“…Ama onları bir saniye bile şaşırtabilirsen, merak etmelerini sağlayabilirsin. Ve çok özel bir şey görürsün -sen bilmesen de- yüzlerinde o bakış.”

6. “Sır kimseyi etkilemez, onu yapmak için kullandığın yöntem etkiler.”

sir-kimseyi-etkilemez

7. “Dünyanın yarısını gezdin. Yaklaşık bir servet harcadın. Çok kötü şeyler yaptın, gerçekten çok kötü şeyler yaptın Robert. Ve hepsi bir hiç için.”

dunyanin-yarisini-gezdin

8. “İmkansız diye bir şey yoktur, Bay Angier. İstediğiniz şey sadece pahalı.”

imkansiz-diye-bir-sey

9. “Gerçek sihirbaz diğerlerinin uykularını kaçıracak bir numara icat edebilendir.”

gercek-sihirbaz

10. “İmkansızı başarmak istiyorsan, elini kirletmekten kaçınmayacaksın!”

imkansizi-basarmak

11. “Hileyi bilince çok kolay anlaşılabilirmiş gibi geliyor.”

hileyi-bilince

12. “Anlatman için peşinden koşacaklar ama sırrı söylediğin anda gözlerinde bir hiç olursun. Sır hiç kimseyi etkilemez, kullandığın hile ise her şeydir.”

13. “Şöyle bir deyiş vardır bilirsiniz; “İnsan, hayal gücünün sınırlarını aşar.” Ama yalan! “İnsanın hayal gücü, cesaretinin sınırlarını aşar.”

soyle-bir-deyis

14. “Bir keresinde dünyayı değiştirmeye yeltenmiştim, bana hayalperest dediler. İkincisinde nazikçe benden emekli olmamı istediler.”

bir-keresinde

15. “Olağanüstüyü gerçekleştirmeye bilim ve endüstride izin verilmez.”

olaganustuyu

16. “O adam benim hayatımı çaldı, ben de onun numarasını çalacağım.”

o-adam

17. Alfred Borden, bu gün Kral ve İngiltere Yüksek Mahkemesi adına bu dünyaya veda edeceksiniz. Söyleyecek son bir sözünüz var mı?


– Abracadabra

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>