8 Maddeyle Dünden Bugüne Potanın Perileri Tarihi #PotanınPerileriRioda

June 24, 2016

garanti potanın perileri sponsorluk

Potanın Perileri Dünya’da başarılar kazanmaya devam ediyor. Tabii ki bu başarılar tesadüfen kazanılmış şeyler değil. Geçmişteki sağlam faaliyetlerin ve tekniksel yapının bugünlere kazandırdığı kusursuz bir süreç. Bu süreçleri daha iyi anlayabilmek için dünden bugüne potanın perileri tarihi listemize mutlaka göz atın.

1- İlk maç Münih’te Batı Almanya ile oynandı…

basiket
Kadınlarda ilk milli takım faaliyetleri Faik Gökay’ın Federasyon Başkanı olarak görev yaptığı dönemde başladı. Oluşturulan ilk Kadın Milli Takımımız ilk maçını 12 Eylül 1964 yılında Münih’te Batı Almanya’ya karşı oynadı ve ilk maç olmasına rağmen 43-48 skorla ve sadece beş sayılık bir farkla kaybetti. Bu maçta Emel Sayın(Kaptan) Emen Engün, Ferhan Atlı, Alev Adıson, Meryem Yenigün, Sahire Kolcu, Meral Ülkümen ve Ayşe Ülkümen ilk milli formayı giyen kadın basketbolcularımız oldu. Özcan Kutluata ise ilk milli takım antrenörümüz olarak tarihe geçti.

2- Biraz ara verildi…

basketboltop
1964-1967 yılları arasında sadece 7 maç yapma şansı bulan Kadın Milli Takımımız bu maçlardan 6’sını kaybetti ve sadece birini kazanarak pek umut vermedi. 1967 yılında Faik Gökay’ın Federasyon Başkanlığı görevinden ayrılmasının ardından kadın basketbolunda milli takımlar seviyesinde faaliyetlere ara verildi ve 1967-1987 arasında 20 yıl hiçbir milli takım faaliyeti olmadı.

3- 20 yıl sonra oynanan ilk maç ve farklı galibiyet…

kadınbaske
20 yıl süren bu uzun sessizlik döneminden sonra 1987 yılında kadınlarda milli takım faaliyetlerine yeniden başlandı ve tekrar kurulan Kadın Milli Takımımız ilk maçında Suriye karşısında farklı bir galibiyet (104-37) elde etti. Millilerimiz aynı yıl Suriye’de düzenlenen Akdeniz Oyunları’nda gümüş madalya almayı başardı.
1990 yılında kurulan Genç Kız Milli Takım 15. Balkan Şampiyonası’na, 1991 yılında kurulan Yıldız Kız Milli Takım ise 9. Yıldız Kızlar Avrupa Şampiyonası eleme gurubuna katıldı.

4- 1992 yılında yapılan planlamalar ile gelen başarı…

a-milli-kadin-basketbol-takimi-yari-finalde-20141003AW209444
1992 yılında başlayan hamleler paralelinde kadın milli takımları için 5 ve 10 yıllık hedef planları hazırlandı ve bu doğrultuda belirlenen hedeflere ulaşmak için her kategoride ayrı ayrı çalışmalar yapıldı. Şampiyonalara katılma ve derece alma hedeflerine paralel şekilde kadınlarda en büyük organizasyon olarak Büyük Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nın ülkemizde düzenlenmesi hedeflendi ve bu amaçla organizasyon tecrübesi kazanmak için seçilen önemli organizasyonların ülkemize alınması sağlandı. Bu planlı çalışmaların sonucunda daha önceleri eleme guruplarından çıkamayan alt yapı milli takımlarımız, yarı finaller ve final kademelerinde yer almaya başlamış, A Milli Takım seviyesinde ise basketbolda zayıf ülkeler arasında oynanan Promosyon Kupası’ndan Avrupa Şampiyonası Finalleri’ni zorlayan bir takım statüsüne gelmiştir. FIBA tarafından alınan kararla ilk kez 2000 yılında uygulanmaya başlanan ümitler kategorisinde Türkiye, ilk ümitler kategorisinde yer alan ülkeler arasında yer almış ve ilk kez düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda birçok ülkeyi geride bırakarak Avrupa dördüncüsü olmuştur.

5- 2005 yılı Türkiye’de kadın basketbolu için önemli bir kilometre taşı oldu…

türk kadın baaskiii
Ev sahibi olduğumuz şampiyona sayesinde ilk kez Avrupa Şampiyonası’na katılan A Milli Kadın Takımımız, bu seneden sonra hiç ara vermeden tüm şampiyonalara vize alma hakkı kazandı. Eleme gruplarını birinci sırada bitiren A Milliler, şampiyona tecrübesi kazanmaya da devam etti.

6- Ve sonunda gelen Avrupa ikinciliği…

basketbolikinci
2011 yılında Polonya’da düzenlenen 33. Avrupa Şampiyonası ise kadın basketbol tarihi için bir başka önemli kilometre taşı oldu. Kadın Milli Takımımız harikulade bir performans sergilediği şampiyonanın yarı finalinde Fransa’yı eledi ve finalde ise Rusya’ya kaybederek Avrupa ikinciliğine ulaşarak gümüş madalyanın sahibi oldu…

7- Bu başarı bir tesadüf değildi. Çünkü…

olimpiyatbe
2012’de ise Ankara’da düzenlenen Olimpiyat Elemeleri’nde üçte üç yaparak Londra vizesini aldı ve tarihinde ilk kez Olimpiyatlara katılmaya hak kazandı. Londra’dan Olimpiyat beşinciliği ile dönen A Milli Kadın Takımımız, Fransa’da organize edilen 2013 Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya kazandı ve uluslararası arenadaki üst düzey başarı çizgisini sürdürdü.

8- Önemli bir eşik: 2014 Kadınlar Dünya Kupası…

Ülkemizin ev sahipliğinde düzenlenen olan 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası, Potanın Perileri için önemli bir eşik oldu. A Milli Kadın Takımımız ile defa bu şampiyonada mücadele etti. Ankara ve İstanbul’un ev sahipliği yaptığı maçlarda başarıyla mücadele eden Ay Yıldızlılar, şampiyonayı dördüncülükle tamamladı.

Pota’nın Perileri Rio’da…

1200x630
Potanın Perileri Rio’da, 11 yıldır olduğu gibi Garanti onların yanında. Yalnız değilsiniz “Potanın Perileri.”

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>