Sevdiğiniz Bir Yazardan Mektuplar Almanızı Sağlayan Sevimli Proje: Postadaki Mektup

September 7, 2017

Yazar-okur ilişkisinin kendini var ettiği yer şüphesiz ki yaratılan edebi metnin niteliğidir. Önce metni, ardından yazarını keşfeden okur, zaman içerisinde söz konusu metni yaratan kişiyle tanışmayı ve sohbet etmeyi hayal eder. Bu durum hemen hemen herkeste görülebilir. Çünkü yaşamın sürekliliğini besleyen en güçlü duygulardan biri olan merak, onu besleyen kaynağın aynı yaşama dokunduğu yerde kendini bulur ve ifade eder. Böylece daha anlamlı bir hale dönüşen yaşamak, edebiyatı da ölümsüz eserler arasında unutulmaz duygulardan örülü en güzel hatıraya dönüştürebilir. Bu, hiç de imkansız değildir. Yaşamaya ve yaşatmaya değerdir.

Yazarlar okur arasındaki ilişkiyi çok daha farklı bir boyuta taşıyan gerçek bir projeden bahsedeceğiz.

E-posta ve kısa mesajların yaygınlaştığı bir çağda posta kutunuzda sizin için gönderilmiş bir mektupla karşılaştığınızı düşünün.

1

Üstelik o mektup sevdiğiniz bir yazar tarafından kaleme alınarak gönderilmiş gerçek bir mektup olsun.

2

Kulağa oldukça hoş gelen bu hayal, aslında gerçeğe dönüştürülmüş bir proje kapsamında uzun zamandır uygulanıyor.

3

The Rumpus adlı internet sitesi, Letters In The Mail (Postadaki Mektup) adını verdiği bir üyelik sistemiyle kayıtlı takipçileri için her hafta mektup gönderiyor.

4

Editör Stephen Elliott tarafından başlatılan projede Stephen Eliot, Dave Eggers, Marc Maron, Aimee Bender, Nick Flynn, Margaret Cho gibi yazarlar yer alıyor.

5

Her hafta düzenli olarak bir yazar tarafından kaleme alınan mektuplar, fotokopi ile çoğaltılıyor ve üyelere posta yoluyla gönderiliyor. Belki kişiye özel değil ama yine de özel bir tarafı da yok değil.

6

Böylece eserlerini okumaktan mutluluk duyduğunuz yazarlardan her hafta düzenli olarak mektup almış oluyorsunuz.

7

Uygulamanın şu ana kadarki üye sayısı 2100’ü geçmiş durumda. Amerika’da yaşayanlar için 5, farklı bir ülkede yaşıyorsanız 10 dolar karşılığında bu projeden faydalanabiliyorsunuz.

8

Proje dahilinde siz de mektup almak istiyorsanız buradan sayfayı ziyaret edebilir ve ileride anlatacağınız güzel bir anıya ilk adımı atmış olabilirsiniz.

2

Kaynak: 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>