Farklı Dünyalar da Varmış Dedirten 18 Post Apokaliptik Dizi

February 16, 2017

Dizi sektörü, özellikle Hollywood’da o kadar gelişmiş durumda ki, farklı farklı dünyalar yaratıp bu farklı dünyaların başına farklı farklı sorunlar çıkartabiliyoruz.

Öyle ki, yaklaşık 10 senedir o kadar güzel post apokaliptik diziler çıkıyor ki, diziseverleri baştan sona ekran başına kilitleyebiliyor.

Farklı dünya fikirleri mi yoksa “Acaba nasıl olurdu?” düşüncesi mi ilgi çekiyor bilemeyiz ama, size post apokaliptik dizilerden birkaç örnek verelim dedik, buyrun;

1. Jericho


Sadece 2 sezon giden bu güzel dizi, Kansas’taki küçük bir kasabanın, Denver, Colarado’daki mantar bulutunu gördükten sonraki hikayesini anlatıyor.

Kasaba halkı, patlamanın neyden kaynaklandığını bulmaya çalışırken bir yandan da hayatta kalmaya çalışıyor.

2. The Walking Dead


Bildiğiniz zombili dizi. Virüs salgını oluyor, ölenler zombi oluyor, sadece beyinleri patlatılarak/kesilerek/parçalanarak ölüyorlar.

Olası bi’ zombi istilası olduğunda bize öğretecek çok şeyi var bu dizinin ama. Sonuçta how-to-survive konusunu da gayet iyi işlemişler.

3. Fear of the Walking Dead


The Walking Dead evreninde geçen bu dizi, virüs salgınının başlarını ve farklı farklı karakterlerin başına gelen şeyleri anlatıyor.

Sonuçta olay sadece zombilerden kurtulmak değil, büyük şehirlerde daha büyük sorunlar çıkabiliyor salgının başlangıç esnasında.

4. The 100


Güzel kurgulanmış ve genellikle kadın liderlerin bulunduğu(bence izinin en iyi taraflarından biri) bu dizide, 97 yıl önce olmuş bir nükleer savaş sonrasında uzay gemisiyle uzaya kaçıp orada yaşayan bir halk anlatılıyor. Bu halk, dünyanın yaşanabilir olup olmadığını anlamak için 100 ergeni dünyaya gönderiyor ve olaylar gelişiyor.

5. Battlestar Galactica


12 Koloni’de yaşayan insanlarla Cylonlar arasında geçen münasebeti anlatan bu dizi, 5 yıl boyunca 4 harika sezona imza attı. Özellikle bilim kurgu sevenlerin hayranı olacağı bu diziyi şiddetle tavsiye ediyoruz.

6. Falling Skies


Üstün uzaylı teknolojisine sahip uzaylıların Dünyayı işgal etmesi ve delikanlı bir abimizin uzaylılara karşı geliştirdiği stratejileri konu eden bu yapım, 5 adet sezonuyla adeta sizin için post-apokaliptik bi’ şölen olmaya aday.

7. Jeremiah

jeremiah
Aynı isimli bir çizgi romandan uyarlanmış Jeremiah’ta, 15 yaşına geleni öldüren bir salgın hastalık ve harabeye dönmüş dünyada yaşamaya çalışan 2 büyük adam anlatılıyor.

8. Revolution


Arabasından telefonuna, lambasından tost makinesine kadar bütün teknolojik aletlerin çalışmadığını düşünün. İşte Revolution’ın konusu tam olarak bu.

2 sezon dayanabilen bu dizinin ilk sezonu güzel olmasına rağmen ikinci sezonda da Twilight kafasında bir şeydi. Sonra da bitirdiler diziyi zaten.

9. Survivors

survivors
Daha önce 1995’de çekilen bu seri 2008’de tekrar çekildi. Konusu da bir grip salgınından sonra dünyanın %90’ının hayatını kaybetmesi ve geri kalan %10’unun da hayatta kalma mücadelesi.

10. Z Nations


Bu da bildiğiniz zombi dizisi. Ama birkaç farkı var.

Öncelikle amaç hayatta kalmak değil birinin hayatta kalmasını sağlamak. Çünkü o biri, olduğu bir aşıdan olayı zombi ısırığına bağışıklık kazanıyor. Bunun yanında başka özellikler de kazanıyor tabii.

İkincisi de Game of Thrones vari herkesin ölmesi. “Aha baş rol!” dediğimiz karakter bi bakmışsınız ölmüş.

11. 12 Monkeys


Bu serinin filmi de çekilmişti. Kadrosunda Brad Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe falan vardı ve gayet güzel konulu, güzel oyunculu bi’ filmdi.

Sonra dizisini çektiler, daha ayrıntılı ve daha güzel oldu bana kalırsa.

Konusuna gelirsek, tüm insanlığı yok edecek bir virüs, 2035 yılına kadar birçok hayat alıyor ama bir kısım insan, yer altına koloniler kurarak hayatta kalmayı başarıyor. Sonrasında da bu virüsün başını küçükken ezmek için bir zaman makinesi oluşturuyorlar ve zamanda yolculuk ederek virüsün yayılmasını engellemeye çabalıyorlar.

Hem timeline-paradox hem de post-apokaliptik dünyaları seviyorsanız, bu dizi sizin için biçilmiş kaftan!

12. Last Man on Earth


İşin biraz komik tarafından bakmak lazım diyor bu dizi bize;

Tüm dünyaya bir hastalık yayılıyor, herkes ölüyor, ama bir kişi hariç. İşte o insan, dünyadaki son insan oluyor ve sağda solda gezip ünlü sanat eserlerini alıyor, uçak kullanıyor, sağa sola füze atıyor…

Sonra da başka insanlarla karşılaşıyor ve olaylar gelişiyor.

Ama şöyle bir şey var ki milyorlarca insan, virüsten dolayı ölmüş oluyor ama etrafta 1 tane bile ceset yok. NEDEN?

13. Into the Badlands

Derebeyleri tarafından demir yumrukla yönetilen bir ülkenin hem siyasi, hem karakter özeline indirgenmiş harika bir seri, Into the Badlands. Daha sadece 1 sezon yayınlanmış bu dizinin ikinci sezonunun, 2017’nin bahar aylarında geleceği söyleniyor.

14. Between


Konu Jeremiah’la neredeyse aynı… 21 yaş ve altındaki tüm insanları öldüren gizemli bir virüs ortaya çıkıyor bir kasabada ve o kasabadaki 21 yaş altı ergenlerin içerideki olayları ve o anın hükümetiyle girdikleri muhabbetler anlatılıyor.

15. Firefly

fireflies
Firefly için vahşi batı temalı bilim kurgu dizisi desek yeridir.

Dizi bir grubu iç savaşın kaybeden tarafında olan diğerleri ise toplumda uzakta yaşamak zorunda kalmış uzak yıldız kaşiflerinin hayatını bize gösteriyor.

Olay da Serenity adlı Firefly sınıfı bir uzay gemisi, 2517 yılında yeni gezegenlere giderken gerçekleşiyor.

16. Last Resort


Bir grup ABD nükleer denizaltı mürettebatı, “Pakistan’a nükleer füze atın.” emrini yerine getirmeyince bu 24 kişiden oluşan mürettebat, kendisini dünyanın en küçük bağımsız nükleer ulusu ilan ediyor ve haliyle de Amerika’ya savaş açmış oluyor.

17. The Strain


Guillermo del Toro ve Chuck Hogan’ın aynı adlı romanından uyarlanan dizinin ilk bölümünde 210 kişilik bir uçak kaza yapıyor ve sadece 4 kişi kurtulabiliyor. Bu kazadan sonra ölen kişiler vampire dönüşüyor.

Bildiğiniz vampirli ve güzelli bir dizi yani. (Twilight’daki gibi parlayan vampirlerden değil.)

Bonus: Fallout: Nuka Break


Fallout adlı oyundan uyarlanan bu dizi, aslında bir internet dizisi. Tamamıyla hayranlar tarafından çekilen ve herhangi bir şirketin dahil olmadığı bu dizide, nükleer savaş sonrası Amerika’nın hali ve karakterlerin başından geçenler anlatılıyor.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>