Pink Floyd’un Meşhur Albümü İle Efsane Oz Büyücüsü Filminin Esrarengiz Uyumu

May 6, 2017

Bir tarafta müziğin everestine ulaşan grup Pink Floyd’un “Dark Side Of the Moon” Albümü. Diğer tarafta ise sinemanın efsane gösterilen fantastik filmlerinden biri “Oz Büyücüsü”. 33 yıl arayla üretilen bu iki usta yapıtın sıkça birlikte telafuz edilmesini sağlayan bir komplo teorisi yıllardır aldı başını gidiyor.

Teori, Pink Floyd’un “Dark Side Of the Moon” albümü ile “Oz Büyücüsü” filminin senkronize ilerlediği üzerine. Tam olarak nasıl olduğunu merak edenler için, albüm ve film arasındaki şaşırtıcı uyumu sağlayan tüm bağlantıları detaylı bir şekilde inceliyoruz…

Tesadüf mü yoksa kasten mi hala tartışılıyor, ancak Dark Side of the Moon’da yer alan şarkıların geçişleri ve şarkı sözleri ile Oz Büyücüsü’nün olay örgüsü arasında inanılması zor bir benzerlik var.

pink-floyd-oz

Oz büyücüsü filmi; Dorothy isimli kızın bir hortum sonucu baygınlık geçirerek düştüğü şehirden eve dönmeye çalışmasını konu alır. Pink Floyd’un şarkılarının ise dinlendiğinde kendinizi müziğin büyüsüyle uyuşturulmuş halde hissettiren bir tarafı olduğu bilinir.

pink-floyd-listelist

Peki bu 2 önemli yapıtın birbirleriyle ortaklığı olduğu fikri nereden çıktı? Süreç nasıl ilerledi bir göz atalım…

oz-buyucusu-listelist

Pink Floyd’un albümünün kaydı sırasında grubun yanında filmin bir kopyasını götürdüğü ve benzerliklerin kasten ayarlandığı söylentileri grubun gitaristi David Gilmour tarafından reddedildi.

listelist-pink-floyd-buyucusu
Yaratıcılığın babası olarak görülen Pink Floyd üyelerinin durumu reddetmesi, hayranları için tatmin ediciydi.

Fakat Dark Side of the Moon’daki bu özellik albümün “Dark Side of the Rainbow”, “Dark Side of Oz” ve “The Wizard of Floyd” olarak da anılmasının önüne geçemedi.”

dark-side-oz-listelist

Çünkü öyle senkronize sahneler vardı ki bu kadarı da tesadüf olamaz dedirtiyordu. Filmi ilk sahnesinden itibaren açıp aynı anda albüm başlatıldığında rastlanan uyum evrenin işleyişini çağrıştırır gibiydi.

oz-dog-listelist

Şunu da belirtelim; Film 112, albüm ise 43 dakika; bu yüzden albümü bittikçe başa alıyorsunuz ama yine de görüntüyle sesin uyumu kaybolmuyor.

tornado-oz-listelist

Yok artık dedirten sahneleri bir mercek altına alalım;

money-oz-listelist
-Dorothy çitlerde dengede durduğu sırada Breathe şarkısında “balanced on the biggest wave” cümlesini duyuyoruz
-Dorothy çitlerden düştüğü anda “On the Run” şarkısı başlıyor
-Dorothy’i Kansas’tan götüren hortum ekranda belirdiği ilk anda “The Great Gig in the Sky” başlıyor.
-Batının Kötü Cadısı ve Dorothy’nin tanıştığı sahnede “Us and Them” şarkısı başlıyor
-Cadı ve Dorothy’nin birbirleriyle konuştuğu anlarda şarkıda “black and blue” cümlesi tekrar ediliyor. Dorothy’nin kostümü maviyken Cadı’nın siyah giydiğini görüyoruz.
-Dorothy’nin Korkuluk ile tanıştığı sahnede “the lunatic is on the grass” cümlesini duyuyoruz.
-Dorothy ve ailesinin komşusu Bayan Gulch bisikleti ile ekranda belirdiği anda ziller ve alarmlar eşliğinde “Time” şarkısı başlıyor.

Daha bitmedi! Devam ediyor sahnelerin uyumu…

oz-magic-listelist
-Dorothy Profesör Marvel’a kristal küresinde başka ne gördüğünü sorması “Time” şarkısındaki “thought I’d something more to say” cümlesinin geçmesi ile aynı ana denk geliyor.
-Korkuluk “If I Only Had a Brain” şarkısını söylediği sırada albümde “Brain Damage” şarkısı başlıyor.
-Filmdeki siyah beyaz sahnelerin uzunluğu, Dark Side of the Moon’un plağının ilk kısmı ile aynı uzunlukta (The Great Gig in the Sky’ın sonuna kadar olan bölüm)
-Dorothy Teneke Adam’ın kalbini dinlediği an, albümün sonundaki meşhur kalp atışı efektini duyuyoruz.

Bu benzerlikleri izleyebileceğiniz birçok video mevcut. Sahnelerin müzikle olan mükemmel uyumuna tanıklık edeceğiniz videolardan birisi olan ünlü Tornado sahnesi;


Özelikle cadının süpürgesiyle geldiği sahneye ve evin düşüş anına dikkat!

Çok konuşulan “MONEY” sahnesi.”

Tartışma her zaman süreceğe benziyor ancak ister tesadüf olsun ister kasıtlı, bundan karlı çıkanlar bizler oluyoruz…

Kaynak;1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>