Pilatese Başlayarak Bedeninize ve Zihninize Yapabileceğiniz 8 Büyük İyilik

August 12, 2016

Spor yapmak isteyip de koşu bandında saatler geçirmekten daralan herkes için çeşitli alternatifler var neyse ki. Yani sporsuz yaşamak için tembelliğimize üretecek bahanemiz pek yok. Büyükşehirde yaşayıp, her gün deli bir tempoda çalışıp sağlıklı bir bedeni ve zihni koruyabilmek kolay değil. O yüzden kendimize vakit ayırmamız ve bahanelerden kurtulmamız gerekiyor.

Eğer doğa sporları yapacak lüksünüz ve zamanınız yoksa, size çok iyi gelebilecek başka bir önerimiz var; hemen bugün pilatese başlamak. Pilatesin bu kadar popüler olmasının altında yatan sağlam nedenler var. Biz de o güzel nedenlerden bazılarını yazdık. Madonna da yanılıyor olamaz herhalde?

1. Canlandırıcı bir beden-zihin çalışması


Uygun şekilde nefes alıp vermeyi öğrendiğinizde ilk şaşkınlığınızı yaşayacaksınız. omurga ve pelvik bölgenizi doğru hizada tutmak ve yumuşak bir hareket akışını tutturduğunuz zaman bedeninizle güzel bir ritim yakalamış olacak ve vücudunuzu tanımaya başlayacaksınız.

Pilatesin diğer salon sporlarından en büyük farkı hareketlerin sayısının değil veriminin önemli olmasıdır. Doğru nefes alıp vermeye başladığınız zaman hareketleri maksimum güçte ve verimlilikte yaptığınızı fark edeceksiniz. Ayrıca doğru nefes almak günlük hayatınızda da stresinizin azalmasına epey yardımcı olacak.

2. Güçlü bir karın ve güçlü bir bel


Pilates egzersizlerinin temel noktası karındır ve vücudun merkezi olarak karın bölgesini alır. Karnımızı kontrol ettiğimizde tüm gövdemizi, pelvis bölgemizi ve omuz kemerimizi bir bütün olarak kontrol altına almış oluruz.

3. İnce ve uzun, yağsız kaslar ve tabii ki esneklik


Geleneksel sporlar kilo alıp vermeye odaklıdır ve şişkin, hantal kaslar oluşmasına neden olur. Üstelik bu sporlar sakatlanmaların oluşmasına çok yatkındır. Pilates ise kasları uzatıp güçlendirerek elastik olmasını sağlar.

4. Dengeli bir beden, gelişmiş kondisyon ve azalan sakatlanma riski


Belirli spor aktiviteleri bedenin belirli bölgelerini çalıştırır. Ve bu durum güçlü olan kasları daha çok güçlendirirken zayıf kasların daha da zayıflamasına neden olur. Sonuç ise daha fazla sakatlanma riski ve kronik ağrılardır. Ama pilates tüm bedeni boyundan ayak bileklerine kadar bütün olarak kabul eden bir disiplindir. Hiçbir kas daha az veya daha fazla çalışmaz. Pilates günlük aktivitelerinizi kolaylaştırır ve sakatlanma riskinizi ciddi oranda azaltır. Bu yüzden günümüzde birçok atlet ve sporcu da asıl sporlarının yanında pilates yapıyorlar. Pilateste dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, bir eğitmenle birlikte çalışmaktır. Çünkü -özellikle de başlangıçta- hareketleri doğru yaptığınızı gözleyen birinin olması hayati bir gerekliliktir.

5. Verimli hareket etmeyi öğrenmenin mutluluğu


Pilates egzersizleri çeşitli kas gruplarına, düzgün ve devamlı bir şekilde çalışmayı öğretir. Pilates yapmaya başladığınızda bedeninize daha güvenli hareket etmeyi, dik durmayı ve maksimum derecede sağlıklı kalmayı öğretmiş olacaksınız.

6. Pilates yumuşak ve naziktir


Pilatesteki birçok hareket oturarak ya da bir malzemeye yaslanarak yapılır. Bu anlamda pilates son derece yumuşak, güvenli ve hatta fizyoterapi seçeneklerinden biri olarak kabul edilir.

7. Pilates sadece bedeninizi değil beynimizi de çalıştırır


Beynimizi tabii ki bedenimizden bağımsız düşünemeyiz. 20’li yaşlardan sonra azalmaya başlayan beyin hücrelerimizi yenileyebilecek en iyi şeylerden biri egzersiz yapmak. Ve pilates bedenin her kas grubunu eğittiği gibi zihnimizi de ciddi oranda eğitir. Pilatesin hafızayı güçlendirdiği bilimsel bir gerçek.

8. Bedeninizi tatlı sert bir şekilde eğitir


Pilatesin naifliğinden bu kadar söz etmişken göründüğü kadar basit olmadığını da söylemeden geçemeyiz. Pilates oldukça esneklik odaklı bir egzersiz biçimidir, o yüzden kendi bedeninizin sınırlarına göre bir başlangıç yapabilir ve zaman içinde güçlenip esneyebilirsiniz.

Kaynak; 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>