Daha Sağlıklı Olmak İçin Çıplak Uyumayı Tercih Etmeniz Gerektiğinin 6 Nedeni

May 4, 2017

Amerika Uyku Enstitüsü (American Sleep Medicine Foundation)’nün yaptığı bir araştırma, çıplak uyumanın, giyinik uyumaktan çok daha faydalı olduğunu gösteriyor. Sıcak bir ülkede yaşıyor olmamıza rağmen pijama bizde önemli bir kültür ama siz yine de yapılan bu araştırmayı dikkate alın ve mümkünse bu gece başta olmak üzere çıplak uyumaya çalışın.

1. Çıplak uyumak kanın rahat hareket etmesini sağlıyor

1
Çıplak uyurken üzerinizde ayak bileğinizi sıkan bir çorap, belinizi sıkan eşofman veya vücudunuza yapılan bir tişört olmadığından kanınız damarlarınızda herhangi bir engele takılmadan özgürce dolaşabiliyor. Bu durum uyku süresince kendini onarmaya çalışan organlarınızın daha iyi çalışmasına zemin hazırlıyor.

2. Sağlığınızı koruyor

3
Yapılan araştırma soğukta uyumanın kalori yakmada ve insülin hassasiyeti üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. Geceleri vücudu doğal şekilde soğutmak kortizol hormonunu düşürerek, iştahın kapanmasını sağlıyor.

3. Uykusuzluk çekenleri kolay uyutuyor

2
Yapılan araştırmaya göre vücut ısısının düşük olması uykuyu daha çok getiriyor. Bununla ilgili yapılan bir deneyde, deneklere giydirilen termal soğutucu kıyafetler deneklerin çok daha çabuk uykuya daldıklarını göstermiş. Bu sebeple uyku tutmadığında soyunmak uykuyu getirebilir.

4. Çıplak uyumak genital bölgenin rahat etmesini sağlıyor

tumblr_inline_nrukb0u9OZ1t01nt8_540
Çıplak yatmak tüm gün kapalı kalan genital bölge ve koltuk altı gibi bölgelerin hava almasını sağlıyor. Kadınlarda, genital bölgelerde nemle oluşan mantar gibi enfeksiyonları engellemek adına çıplak uyumak işe yarar bir çözüm. Erkeklerde ise testislerin soğukta kalması sperm kalitesinin yükselmesinde önemli bir etken.

5. İyi uyku yaşlanmayı geciktiriyor


Verimli şekilde uyumak yaşlanmayı geciktiren etkenlerden melatonin hormonunun daha fazla salgılanmasına katkı sağlıyor. Çıplak uyumanın iyi bir uyku çekmeye neden olduğunu düşünürsek otomatik olarak bizi gençleştireceği sonucunu da çıkarabiliriz.

6. Cinsel hayatınız renkleniyor


Cinsel hayatınıza olan katkınızdan bahsetmeye gerek yok sanırım. Araştırmalar, çiftlerin cinsel hayatının renklenmesinde çıplak uyumanın daha etkili olduğunu dile getiriyor. Birbirleriyle daha sık ten temasında bulunan çiftler seks sırasında da daha fazla oksitosin hormonu salgılıyor. Bu hormon ise depresyondan iltihaplanmalara birçok zararlı durum için birebir çare.

Kaynak; 12,

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>