Yazar Philip Roth’tan İki Bin Sayfalık Şikayet Mektubu: Sevgili Wikipedia

May 5, 2017

Yazar Philip Roth, Wikipedia’da İnsan Lekesi adlı romanıyla ilgili yanlış bir bilgiye denk geliyor ve bu yanlışlığın düzeltilmesini belirten bir mesaj gönderiyor. Buraya kadar her şey normal. Fakat Wikipedia’dan gelen cevap karşısında sinirlerine hakim olamayarak iki bin sayfalık şikayet mektubu kaleme alıyor. “Kusura bakmayın, romanın yazarı olabilirsiniz ama bizim gene de ikincil bir kaynağa ihtiyacımız var”

Söz konusu mektubun yazılmasına sebep olan mesele ise, İnsan Lekesi romanının Anatole Broyard’ın hayatından esinlenilerek yazıldığına dair Wikipedia bilgisinin çürütülme isteği. Yani yazar, sırf bunun için iki bin sayfalık bir mektup yazıyor. Ve mektubunda özetle kurgusal metinlerinin hepsini uydurduğunu anlatmaya çalışıyor.

Mektubun başından ve sonundan yapılan çevirisini sizler için listeledik.

Sevgili Wikipedia, Ben Philip Roth. Yakın zamanda ilk defa romanım İnsan Lekesi’nin tartışıldığı Wikipedia sayfasını okudum. Sayfa, kaldırılmasını rica ettiğim çok yanlış bir bilgi içeriyor.

1

Sözkonusu bilgi Wikipedia’ya gerçekler dünyasından değil, edebiyat dedikodularının vızıltıları vasıtasıyla girmiş – İçinde hiçbir gerçeklik payı yok.

5

Fakat buna rağmen, resmi bir aracı sayesinde Wikipedia’dan bu bilgi ve iki diğer yanlış ifadenin sayfadan kaldırılmasını istediğim zaman aracım “İngilizce Wikipedia Yöneticisi” tarafından ben, Philip Roth’un güvenilir bir bilgi kaynağı olmadığım cevabını aldı.

2

25 Ağustos tarihli mektup şöyle diyordu: “Bir yazar, kendi yapıtının en büyük otoritesidir dediğinizin farkındayız, fakat gene de ikinci bir kaynağa ihtiyacımız var.”

3

Bu açık mektubun gerekliliği bu şekilde doğdu. Gerekli değişikliği normal kanallarla yapamadığımdan, daha başka ne yapacağımı bilmiyorum.

5

Roman yazarlığı, bir mış-muş oyunudur. Bu kitabı yazmadan önce bildiğim romancıların neredeyse hepsi gibi, ben de Henry James’in “mikrop” olarak adlandırdığı şeyi kaptım.

7

Mikrop, Mel Tumin’in Princeton’da yaşadığı garipliğin hikayesiydi. Ben de oyuna daldım…

5

…Ve Faunia Farley, Les Farley, Coleman Silk karakterlerini, Coleman’ın aile tarihini, gençliğindeki kız arkadaşlarını, kısa boksörlük kariyerini, dekanlık seviyesine yükseldiği üniversiteyi, onu seven ve sevmeyen meslektaşlarını, uzmanlık alanını, şeytani karısını, çocuklarını, kitabın sonunda en büyük yargılayıcısı olan okul öğretmeni ablası Ernestine’i, kızgın ve kendisini onaylamayan abisini ve bunun gibi beş bin kadar biyografik bilgiyi, kurgusal bir hikayenin merkez karakterini oluşturacak biçimde, uydurdum.

Sevgiler, Philip Roth

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>