Game Of Thrones’un Bilge Lannister’i Peter Dinklage’ın Hayatını Anlattığı Etkileyici Konuşması

August 1, 2017

Peter Dinklage, onu genelde bu isimle değil de, en büyük özelliği içmek ve bilmek olan, Game of Thrones’un dahi karakteri Tyrion Lannister olarak tanıyoruz… Peter Dinklage’ın kariyerini buraya getiren kararlılıktan ve azminden pek çoğumuz haberdar değil. Hangi yollardan geçti?, nasıl zorlukların üstesinden geldi?, eskiden neler yapıyordu?, kariyerini yükselten dönüm noktaları ne oldu?, kimlerden ilham aldı? Tüm bu sorulara cevap veren ve farkındalık yaratan muhteşem konuşmasıyla karşınızda Peter Dinklage…

“29 yaşındaydım. Bilgi işlem ile ilgili bir işim vardı ve işimden nefret ediyordum. Fakat o işe yapışıp kalmıştım. Kımıldayamıyordum…”

Peter-Dinklage-gencligi

“Her şeyi kabullenmiş gibiydim. Tam 10 yıl ısıtması olmayan bir evde yaşadım ve sevmediğim işime 6 yıl boyunca devam ettim. Belki de değişimden korkuyordum…” Siz de korkuyor musunuz?

peter-dinklage-2

Peter Dinklage, bizim daha çok aşina olduğumuz ismiyle ‘Tyrion Lannister’, tüm hayatını baştan inşa etmeye karar verip, değişime adım atma cesareti gösterdiğinde 29 yaşındaydı. Aktör olmaya karar vermişti… Şöyle anlatıyor;

“Kendime alacağım tüm aktörlük işlerinde, ne kadar kazandırırsa kazandırsın, bundan sonra işler ister daha iyi olsun ister daha kötü, çalışan bir aktör olacağım.”

peter-4

“Ne internetim vardı, ne cep telefonum ne de bir işim… Fakat güzel şeyler olmaya başladı. ‘İmperfect Love’ isimli bir oyunda düşük ücretli bir tiyatro işi buldum.”

PETER-DINKLAGE-12
Bu oyunun önemi büyüktü. Çünkü Peter Dinklage bu oyunun ardından “13 Moons” isimli bir filmde oynadı ve bu film de diğer rollere zemin hazırladı. Aktörlük kariyeri başarıyla şekilleniyordu.

“29 Yaşımda, bilgi işlem işinden ayrılmak… Evet çok korkmuştum. Fakat bu beni çok acıktırdı, gerçekten acıktırdı. Tembellik edemezdim.” Bu sözlerin ardından, deneyimlerinden elde ettiği kazanımlarına değiniyor Peter Dinklage

tyrion-6

“Sizlere dünyada birçok şeyin olanağı olmadığı söylenebilir. Lütfen, başkalarına sormak için uğraşmayın bile. Dünyaya hazır olduğunuzu söylemeye çalışmayın. Sadece gösterin. Yapın! İnanın bana rayına oturuyor. Benim gibi 29 yaşınıza kadar beklemeyin, bekleseniz de geç değil.”

tyrion-7

“Yaşamınızın geri kalanını kendinizle tanışmak için inşa edin. Dönüm noktaları aramayın çünkü hiçbir zaman bulamayacaksınız. Sizi tanımlayan anlar halihazırda gerçekleşti ve gelecekte de halihazırda gerçekleşmiş olacak.”

peter-dinklage-8

“Size hazır olduğunuzu söylemelerini beklemeyin. Harekete geçin… Kendinize hata yapma fırsatını vermek için yılların geçmesini beklemeyin.”

peter-game-of-9

Çok sevdiği yazar Samuel Beckett’ın bir sözünü örnek veriyor;


“Çok denedin, Çok başarısız oldun, önemli değil. Tekrar dene , tekrar başarısız ol, daha iyi başarısız ol.”

Ve şu sözlerle konuşmasını tamamlıyor dahi Lannister’ımız; “Dünya senin. Herkese merhametli davranın ve geceyi aydınlatın.”

İşte Peter Dinklage’ın o etkileyici konuşması;

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>