Pearl Harbor’dan Kurtulan Hastane Gemisinin Çorlulu Ali Paşa Camii’ne Uzanan Hikayesi

September 11, 2017

Tarih, tabiatı gereği ilginç paydaların bir araya gelebildiği uzun ve karmaşık bir geçmişi barındırır. Tarihi yaratan politik gelişmeler ise dönemsel olarak ele alındığı zaman koşulların bir sonucu olarak şekillenir ve yarına kalır. Özellikle savaşlardan arta kalan tarihi meseleler, günümüz dünyasından bakıldığı zaman araştırmaya ve incelemeye en müsait alanlar olarak karşımıza çıkar. Bazı bağlantılar da vardır ki insanı şaşırtan, hayrete düşüren ve düşündüren yolculuklar içermektedir.

7 Aralık 1941 tarihinde gerçekleşen Pearl Harbor Saldırısı da böylesi bir tarihi bağlantıya yıllar sonra zemin hazırlamış. Sizler için derledik.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon savaş uçakları Amerikan donanmasının demirli olduğu Pearl Harbor’a sabaha karşı yoğun bir hava saldırısı düzenler.

2

Saldırı sırasında 96 Amerikan zırhlısı bombardımanlar sonucunda sulara gömülür. Ancak filoda toplam 97 gemi bulunmaktadır.

2

Japonların bilerek batırmadığı bu gemi, güvertesinde kızıl haç bulunan bir hastane gemisidir. İçerisinde yaralı askerler ve doktorlar bulunmaktadır.

2

Solace adlı bu gemi, savaş boyunca 25 bin gencin hayatını kurtarmış ve ailelerine kavuşturmuştur.

2

Savaşın ardından Solace sayesinde hayatı kurtulan gençler bir dernek kurarlar ve yaptıkları madalyalara Solace’nin kabartmasını bastırırlar.

4

Ancak devlet, gençlerin bu girişiminden rahatsız olur. Savaş karşıtı bir algının yaratıldığını düşünerek gemiyi elden çıkarmaya karar verirler.

58

Savaş yorgunu ekonominin de paraya ihtiyacı olduğu düşünülerek gemi satışa çıkarılır ve Türkiye’ye satılır. Geminin adı artık Ankara’dır ve gezi turlarında kullanılmaya başlanır.

ankaraK5

Aradan geçen yıllar Ankara’yı bir hayli yaşlandırır ve jilet yapılmak üzere hurdacılara teslim edilir. Gemi, 1980’li yılların başlarında İzmir’de sökülmeye başlanır.

2

O tarihlerde Haliç Tersanesi’nde bulunan Çorlulu Ali Paşa Camii’nin şadırvanı restore edilmektedir ve kurşuna ihtiyaç vardır. Ekonomik sebeplerden dolayı bir türlü kurşun bulunamaz.

sadirvan

Şadırvana kurşun arayıcı devam ederken sökülmekte olan Ankara gemisinin ustalarından haber gelir. Gemideki kurşunu görmeye giderler.

365

Gerçekten de geminin kamaralarından bir tanesi kurşun kaplıdır. Çünkü o kamara, savaş döneminde Solace’nin röntgen odası olarak kullanılmıştır.

2

Ve geminin röntgen odasından sökülen kurşun, işlenerek Çorlulu Ali Paşa Camii’nin şadırvanında kullanılır.

sadirvan

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>