Çin’in Yerel Hayvanı Panda İle Süslü Güneş Enerjisi Tesisleri ve Çevreye Etkileri

July 11, 2017

Panda denilince akla gelen ilk yer şüphesiz ki Çin. Özellikle internette yayımlanan sevimli panda videolarına erirken aslında türlerinin koruma altında olduğu ve yok olma tehlikesini hala yaşaması bizi üzen konular arasında. Hayvanların yok olması kadar doğayı da yavaş yavaş kaybettiğimiz son yıllarda hava kirliliğinde zirve yaşayan ülkelerden biri olan Çin, enerji konusunda yeni atılımlar gerçekleştiriyor. Panda şeklinde güneş enerjisi tesisleri ile birden fazla konuya değiniyorlar...

Dünyamızı tehdit eden küresel iklim değişikliği ve etkilerinden ötürü birçok ülke enerji politikalarında yenilenebilir ve yeşil enerji kaynaklarına yöneldi.

Bunlardan biri de sanayi üretimi ve aynı oranda çevre kirliliğinin en yüksek olduğu Çin. Enerjide yenilenme için hızlıca düğmeye basıp güneş enerji tesislerini kurmaya başladılar.

panda_yesil_enerji (6)

Ülkenin kuzeyinde yer alan Shanxi bölgesindeki Datong şehrinde kurulan tesis ise oldukça ilgi topladı; çünkü tesis sevimli dev bir panda şeklindeydi.

panda_yesil_enerji (3)

Çin'in sembollerinden biri haline gelen panda şeklindeki güneş tesisleriyle hem enerjide reform yapmak, hem pandaların durumuna dikkat çekmek ve yerellik katmak, hem de turizme açmayı hedefliyorlar.

panda_yesil_enerji (1)

Şu anda yarısı tamamlanan ve 8.000'den fazla eve enerji üretebilecek tesis Ağustos ayında Birleşmiş Milletler Gelişim Programı ile gençlere tesisi tanıtan bir kamp düzenleyecek.

panda_yesil_enerji (4)

"Tesisi bir panda şeklinde tasarlamak, genç insanlara ilham verebilir ve onların güneş enerjisi uygulamalarıyla ilgilenmelerini sağlayabilir."

panda_yesil_enerji (1) Panda Yeşil Enerji’nin CEO’su Li Yuan: "Panda güneş enerjisi tesislerinin bir turist ziyaret noktası olacağına inanıyorum ve gelecekte bu panda enerji tesislerini dünyanın diğer bölgelerine ihraç edeceğiz."

Panda Yeşil Enerji, bu projeyi birçok alanda yeni tesisler açarak yaymak; hatta Fiji ve Filipinler gibi ülkelerde koala ve gergedan gibi yerel hayvanlara da yer vermek istiyor.

panda_yesil_enerji (5) Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>