300 Dönümlük Tahrip Olmuş Araziyi Ormana Çeviren Harika Çift

April 21, 2017

Dünyanın birçok yerinde habitatın tahrip edilişine üzücü bir şekilde şahit oluyoruz. Ama Hindistan’da bu durumun tersine döndüğünü görmek oldukça yüreklendirici ve hepimize umut vaat ediyor. Oradan belirli bir alana sahip verimsiz toprağı alıp süreç içerisinde bunu tabiata daha canlı ve verimli olarak kazandıran bir çiftin bu başarısı takdire şayan. Çiftin bu başarısının detaylarını listemize açıyoruz.

Toprak sahiplerinin ellerinden çıkarmak istedikleri verimsiz toprakları 25 yıllığına satın alan çift, birçok canlıyla iç içe doğal bir yaşam sürüyor.

details2391

Hindistan’ın Kodagu(Karnataka) bölgesinde yer alan 55 dönümlük terk edilmiş araziyi parsel parsel satın alan bu doğal hayat girişimcileri Pamela Gale ve Anil Malhotra çifti.

hindistan

Bir zamanlar pirinç, kahve, kakule gibi gıdaların yetiştiği bu bölge zamanla bakıma terk edilerek çoraklaşmış.

The most beautiful forest stretch

Şimdi ise o çorak araziden eser yok. Gale vew Malhotra çifti sayesinde yeniden yeşertilen bölgede 60’dan fazla ağaç türü yer alıyor.

anil-and-pamela-malhotra-1-1170x780

Ayrıca yeşertilmesinin en büyük katkılarından biri de kazanılan temiz hava.

51272332

Fillerden kaplanlara kadar birçok farklı canlı bu yeni, uçsuz bucaksız cennette özgürce dolaşabiliyor.

63asambardoe.jpg.image.975.568

Çiftin CNN’in yeni çekmiş olduğu Great Big Story (Büyük Hikaye) belgeseline yaptığı açıklama ise ortadaki işin büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

hq720 (1)
Malhotra çiftini ve onların ortaya çıkardığı ilham verici işi anlatıyor. Bu filmde Pamela şöyle açıklıyor: ”İlk önce otlar geri döndü, kalınlaştılar. Sonrasında küçük çalılar ve onlarla birlikte böcekler de döndü. Sonra ağaçlar ve ağaçlarla birlikte maymunlar ve filler.”. ”İnsanlar deli olduğumuzu düşündü.” diyor Pamela ve sonrasında şöyle ekliyor, ”Ama sorun değil.”

Çiftin bu arazide kurmuş olduğu SAI, Hindistan’ın ilk özel yaban hayatı koruma barınağı olarak kabul ediliyor.

M2E48L163-163R410B315

Ormanın bu iyileşme sürecinde, toprakların sonunda ulaşabildiği sınırlar ve vahşi hayvanlar için oluşturduğu ortamdan etkilenmemek imkansız.

malhotra_couple_featured

Pamela, kadınların güçlenmesine ve çevrenin korunmasına katkı sağladığı için Hindistan Cumhurbaşkanı tarafından Nari Shakti Puraskar (Kadınların Gücü Ödülü) ile onurlandırıldı.

SAI-couple.jpg.450x0_q70_crop-smart

Listemizin altında yer alan videoyu izleyerek Malhotra çiftiyle tanışıp, SAI barınağını hakkında çok daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Konuyla ilgili daha fazla bilgi için SAI Sanctuary sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak; 1, 2

1 Yorum

  1. yeni

    April 21, 2017 at 10:41 am

    çamur atmak gibi olmasın tabi ki bir emek ve güzel bir mesaj var ama bana haber biraz fake gibi geldi. hatta servis tarzı bir habercilik desem yeridir. rehabilite edilen yer : https://goo.gl/maps/p5aKSmgdCSw burası zaten hertarafı ormanlık bir bölge yapılan iş çölde bir hava değil

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>