Tiyatro Oyununa Uyarlanan Dünyaca Ünlü Bir Kitap: Pal Sokağı Çocukları

October 19, 2017

Pek çok klasik edebiyat yapıtı, yayımlandıktan yıllar sonra bile kendi gündemini ve güncelliğini yeniden yaratabilmektedir. Uyarlama eserlerin önemi, tam olarak böyle bir önem etrafında şekillenmekte ve tarihe ettiği tanıklığı güçlendirmekte, hatırlatmaktadır. İlk olarak 1906 yılında yayımlanan Pal Sokağı Çocukları‘nın da pek çok kez sinemaya uyarlanması bu duruma örnektir.

Ülkemizde de tiyatro uyarlaması olarak karşımıza çıkmaya hazırlanan eser, edebiyat tarihi için de önemli bir kaynak olarak karşımızda duruyor.

Macar Yazar Ferenc Molnár tarafından kaleme alınan ve 1906 yılında yayımlanan Pal Sokağı Çocukları, önümüzdeki dönemde sahnelenmek üzere tiyatro oyununa uyarlandı.

molnar-ferenc2

Yönetmenliğini Erdal Beşikçioğlu’nun üstlendiği oyun, Tatbikat Sahnesi tarafından uyarlanarak hazırlandı.

ff09rUbG9tIHZVFSuzsrEadv9iO

Pek çok kez sinema filmine de uyarlanan eser, oyun alanlarını korumaya çalışan yoksul çocukların hikayesi etrafında şekilleniyor.

2

Oyunun ilk gösterim tarihinin 5 Kasım’da olacağı ve İstanbul UNIQ Hall’de gösterileceği duyuruldu.

05347u.preview

Oyuncu kadrosunda yer alan isimler ise şu şekilde:

haber171017(1)

Deniz Sancak, Eren Akova, İlkyaz Arslan, Kaan Altay Köprülü, Mehmet Emin Karakaya, Mert Berkay İzgi, Metehan Kuru, Korkan Karabal, Simel Keçicioğlu, Sonay Eren, Talha Sezer, Yiğit Selçuk Doğan ve Orçun Ertaman

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>