İnsanların Denizde Yüzerken Oyuncak Ördeklerle Karşılaşmasına Neden Olan İlginç Olay

September 29, 2017

Bir Gemi 10 Ocak 1992 tarihinde büyük bir fırtınaya yakalanır ve gemideki 12 konteyner okyanusa düşer.

Bu konteynerlerin içinde çoğunluğu oyuncak ördek olmak üzere 28.800 oyuncak bulunmaktadır.

Denize düşen konteynerler çarpma sonucu açılır ve oyuncaklar serbest kalır. Üzerlerinde bir delik olmadığı için batmazlar ve büyük okyanus boyunca yol almaya başlarlar. İşte bu oyuncak ördeklerin hikayesi…

1. Hikayemize konu olan oyuncak ördekler The First Years şirketi adına Çin’de üretildikten sonra konteynerlerin içinde gemi ile Hong Kong’dan ABD ye doğru 1992 yılında yola çıkar. Gemi yolculuk esnasında fırtınaya yakalanır ve oyuncaklar denize düşer.

ordekler 5

2. Bu olay duyulduktan sonra Seattle kentinde yaşayan okyanus bilimciler Curtis Ebbesmeyer ve James Ingraham okyanus yüzeyi akıntılarıyla ilgili bilimsel araştırmalar kapsamında konuyla ilgilenirler.

Bir anda on binlerce nesnenin okyanus yüzeyine dağılması bilim insanları için bir fırsattır.

3. Kazanın üzerinden 10 ay geçtikten sonra oyuncaklardan bazıları Alaska kıyılarına ulaşmaya başlar. Tarih 16 Kasım 1992’yi gösterirken Alaska sahillerinde yaklaşık 10 adet plastik oyuncak bulunur.

oyuncak ördek 3

4. İki bilim insanı hemen bölgeye giderler ve bir yıl boyunca 850 km’lik sahil şeridini kontrol edip 400’e yakın oyuncak bulurlar. Buldukları yerleri kendi geliştirdikleri modele kaydedip diğer oyuncakların nerelere sürükleneceklerini tahmin etmeye çalışırlar.

oyuncak ördek 1

5. Buna göre bir kısmı Japonya’ya doğru ilerlerken bir kısmının da kuzeye ilerleyerek Bering Boğazı civarlarında, buzulların arasında sıkışacağı öngörülür. Kuzey kutup bölgesinden yavaşça geçeceği ve buzulların erimesiyle Atlantik Okyanusu’nun kuzeyine ancak beş altı yılda geçecekleri öngörülür.

Bu öngörüden hareketle Kanada ve İzlanda bölgelerinde plastik ördek oyuncakları bulanlara ödül vaat edilir. 2004 yılında sahillere vuran çok sayıda oyuncak bulunmasıyla bu öngörüler doğrulanır.

6. Yıllardır yolculuk yapmanın etkisi ile renkleri solmuş ve değişmiş…

oyuncak ordek 12

7.  Ördekler ile sörf yapmak…

oyuncak ordek 11

8. Dünyanın çok farklı yerlerinde ortaya çıkmışlar…

oyuncak ordek 13

9. Oyuncakların yıllara göre takip ettikleri rota.

ordekler 4

10. Olay birçok çocuk kitabına da esin kaynağı oldu. “Bir Pekin Ördeğinin Tam 15 Yıl 5 Ay Süren Yolculuğu’’, işte bu esinlenme sonucu kaleme alınan kitaplardan biri.

oyuncak ördek 5

Yazar Vassilis Papatheodorou, gerçek bir olaydan yola çıkmış ama kitaba incelikli birçok detay katmış. Zaten başlı başına ilginç bir olaya, çok daha ilginç karakterler eklemiş. Okyanusun ortasında kalakalan binlerce oyuncak ördeğin başında, onlara eşlik eden gerçek bir Pekin ördeği var kitapta. Eşlikten öte öncülük, hatta annelik yaptığını söylemek daha doğru olur. Bizim Ördek, kahramanımızın adı bu, kendi yavrularının izini kaybettikten sonra, ilk başta hiç sevmediği ve alışamadığı bu soğuk, plastik yavruları daha sonra çok sever. Öyle ki, bütün yolculuk boyunca onu izleyen ördekler, artık bir nevi onun yavruları yerine geçer. Sözünden çıkmayan, takip etmekten vazgeçmeyen plastik evlatları onu o kadar sever ki, yolculuğun sonlarına doğru“Seni seviyoruz canım annemiz!” diye haykırırlar. Ya da Bizim Ördek’e öyle gelir…

“Bir Pekin Ördeğinin Tam 15 Yıl 5 Ay Süren Yolculuğu”, sevginin ve umudun kitabı olmasının yanı sıra, çevre bilinci ve hayvanların koşulsuz sevgisiyle ilgili çok güzel mesajlar da veriyor.

Kitaptan bir alıntı:

“Ördekler insanlardan daha fazla şeyi anlayabilir ama insanlar bunu bilmez. İnsanlar yalnızca köpek, at ve yunusların zeki hayvanlar olduğunu zanneder. Tabii ki hayır! Tüm hayvanlar zekidir; çünkü tehlikeyi sezip ondan kaçabilir, ne zaman yağmur yağacağını ne zaman çok sıcak olacağını, nerelerde besin bulabileceklerini, yuvalarını nasıl yapacaklarını bilir ve tüm bunları yavrularına öğretebilirler. Daha ne olsun?’’

Ailelerin çocukları için alabileceği çok güzel bir hikaye,tabi büyükler içinde.

11.  Diğer bir kitap Moby Duck

oyuncak ordek 7

Her ne kadar ismi çakma bir kitap ismi gibi dursa da 2011 yılında The New York Times’ın 100 önemli kitap listesine girmiş.

12. Araştırmacıların kitabı

oyuncak-ördek 9

13. Reklamlara da ilham kaynağı oldu

14. Freiburg Almanya da yapılan yarışma bu olaydan ilham almış olabilir mi?

oyuncak ordek 10

 

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>