Oyunuzu Kullanırken Bilmeniz Gereken 8 Kritik Bilgi

April 15, 2017

Malumunuz bu pazar hepimizin geleceğini ilgilendiren büyük bir karar vereceğiz. Anayasa referandumunda parlamenter sistemde mi kalacağız yoksa tek adam sistemine mi geçeceğiz sorusu cevabını bulacak. Tabii ilk temennimiz, yönetimdeki seçme hakkımızı kullanarak sandıklara gitmemiz.

İkinci kısım ise, ki bu daha önemli; oy kullanmadan önce ve de daha sonra bilmeniz gereken bazı önemli hususlar var. Bu hususları bilmemiz hem oyumuzun boş sayılmaması hem de seçimlerin daha adil olması açısından büyük önem taşıyor.

1. Bazı doğu illerinde 07:00 – 16:00 arası olacak olan seçimler genel olarak 08:00’da başlayıp 17:00’da sonra erecek. Sandıkların 19:00’da açılması bekleniyor.

55fghfhfgh

2. Oy kullanırken de dikkat etmemiz gereken şeyler var. Öncelikle bu tür haberlere itibar etmeyin;

yazinin-uzerine-hayir-gelmesi-iddiasi

3. Oylarınızı doğru bir şekilde kullanmak için aşağıdaki uygulama yeterli…

4. Pusulalarda 2 adet damga/filigran olmalı. Bu damgalar sandık kurulu tarafından sabah oy kullanma başlamadan elle basılıyor, o yüzden en azından zarfınızı ve damgalarınızı kontrol edin.


Bu açıklama parti tarafından sandık görevlisine yapılan açıklamadır.

5. Zarfı kesinlikle açık vermeyin. Eğer kapanmadıysa dilinizle ıslatmakta yarar var.

752x395-16-nisan-referandum-oy-kullanma-saatleri-neler-2017-referandum-ne-zaman-oy-kullanilacak-saat-kaca-kadar-oy-kullanilacak-1492001656007

6. 17:00’da sandıklar kapandıktan sonra oy sayımı yapılırken bu sayımı izleyebilme ve sayımla ilgili her türlü soruyu sorma hakkına sahipsiniz.

son201556234934_3

7. Hatta oy sayılırken fotoğraf bile çekebilme özgürlüğünüz var. Bu yüzden size böyle bir hakkınız olmadığını söyleyenlere itibar etmeyin.

tercih-muhru-hayir-yazisinin-ustune-gelirse-oy-gecersiz-sayilacak-iddiasi

8. Bu sene Oy ve Ötesinin T3 uygulamasını kullanarak da tutanaklarınızı internet ve uygulama üzerinden ulaştırabilirsiniz.

oyveotesi-t3-infografik
Oy ve Ötesi’nin T3 uygulamasının ne olduğunu soracak olursanız;

“T3 — Türkiye Tutanak Teyit Sistemi; vatandaşların T3 Tutanak Gönder uygulaması ile fotoğrafladıkları tutanakların , gönüllülerimiz tarafından elektronik veriye dönüştürülmesini sağlayan sistemdir.”

Uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>