Biz Osmanlıca Diye Kıvranırken Elin Zıpırlarının Osmanlı Animasyonu Yapması

January 2, 2015

Cgi, yani computer generated image, yani bilgisayarla oluşturulmuş görseller, yani animasyon, yani Latince animatus kelimesinden gelen, yani kelime kökü hayat – nefes – hayat vermek olan, yani hâşâ hayat vermek ne demek!

İşte biz maalesef Osmanlı çocukları olarak henüz bu noktada takılıp muhafazakarlık kisvesi altında uyutulurken, o densiz Batı tutmuş The Ottoman diye bir animasyon projesine girişmiş. Hem de bunu gönüllü destekçilerden fon toplayan Kickstarter adlı kuruluş aracılığıyla yapmış.

“Ottoman – Osmanlı” bilim kurgu ve çizgi romanın çok şeyler borçlu olduğu ünlü çizer Jean Giraud’dan esinlenerek tasarlanmış


2009 yılında başlayan proje maddi imkansızlıklarla kesintiye uğrayınca ortaya destek arama fikri çıkmış.

Cinema 4d adındaki 3 boyutlu modelleme yazılımı ve tüm dünyada çok konuşulan işlere imza atmış sanatçılar bir arada


Filmde mekanlar ve karakterler haricinde tarihsel bir Osmanlı hikayesi yok. Bunun yerine Osmanlı döneminden etkilenerek oluşturulmuş karakterlerle bir turnuva kurgusu yapılmış.

Bu arkadaşlar Osmanlı’nın yönetmen – senaristi Mike Stam ve Animasyon yönetmeni Dimos Vrysellas

ottoman
12 dakikalık bu kısa film için Kickstarter’da 75.000$ hedefiyle açtıkları destek sayfasına toplam 286 destekçi tarafından 76.700$ toplanmış.

Punk ve Osmanlı?

shot18-composite
Projede dieselpunk, anime ve 1960-70’lerin çizgi roman estetiği bir arada kullanılıyor. Mekanik dev böcekler, antik amfitiyatrolar ve yerel figürlerle oluşturulan bu atmosfere sıkı bir senaryo eşlik ediyor.

Ana karakterimiz bir yeniçeri değil

ottorigrun
Osmanlı kardeşimiz hafif sarsak ve serserimsi bir tipi canlandırıyor. En büyük hayaliyse bilim kurgu türlerinde sıkça rastlanan mecha (içinde bir pilotla hareket eden robot) savaşlarına katılıp kazanmak.

Düşman hattı

Rider-hair-580x543
Akrep sürücü robot düllosunu hiç kaybetmemiş bir tip. Osmanlı’nın onu alt etmesi gerekiyor.

Minik şehzade


Bu fırlama babasının başına türlü belalar açarak adamcağızın turnuvaya katılmasını güçleştiriyor. Çölde bi başına keşfe çıkmalar, gizemli akrep çukurlarına düşmeler…

Farklı bir Hürrem


Ablamız her konuda erkeğine tam destek ve her daim minik afacanının yanında. Projenin tanıtımında başını açık çizmişler. E, zaten bizdeki dizide de Hürrem’in başı gözü açıktı.

Hürrem’in farklı bir taslağı

ART_chrOttomanWife
Taslak çalışmaları farklı ülkelerden, farklı şehirlerden artistlerin video chat aracılığıyla bir araya gelmeleriyle oluşturulmuş. Proje büyük bir stüdyo işi olmadığından öyle bir ofis dolusu animatörün aynı anda çalıştığı alanlar hayal etmeyelim.

Tüm altyapısı, programlama dili, bakış açısı ve tasarımı Batılı bir Osmanlı


Ne alakası var Osmanlı’yla diyebiliriz tabii. Adamlar böyle bir estetik ve anlatım planlamış ve yapmış. Muhtemelen hayli ilgi de görecek. Minyatürden hallice Tv çizimlerinden daha çok merak uyandıracağı kesin.

Çeşit çeşit savaşçı

ottomann
Proje şimdiden olumlu eleştiriler almaya başlamış. Sergileneceği festivallerde alacağı tepkiler doğrultusunda belki de ilerde başka işlere ilham kaynağı olacak ya da daha uzun bir devamı çekilebilecek.

Bambaşka bir Medine

medine
Yaratıcıları mekanı Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş döneminde alternatif bir Kuzey Afrika şehri olarak tanımlıyorlar. Projenin detaylarında ise şehrin Medine olduğu anlaşılıyor.

Bonus: Eklemezsek olmaz 36. saniyeden sonra görüntünün ham haliyle yayına giren dizi


Zamanında ülkemizin milyon dolarlık motion capture teknolojisiyle donatılmış stüdyosuna sahip tek tv kanalının yayınladığı bu sahneler… Amaç işin doğru çıkması değil de fikir kasmak olunca parasıyla da olmuyor.

Bonus 2: Bu ortayı affetmeyerek golünü atan Erdal Bakkal

Proje detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>