Suudi Arabistan’da Ahlak Kraliçesinin Seçildiği ‘Önemli Olan İç Güzelliği’ Yarışması

October 24, 2017

Dünyada birçok farklı güzellik yarışması örneğine rastlamamız mümkün. Genel güzellik yarışmalarının yanında vücudun öznel olarak belirli yerlerinin de güzelliğine dair yapılan yarışmalar gün geçtikçe artıyor. ‘En güzel popo yarışması’ “En güzel Bacak yarışması’ ‘En güzel ayak bileği’ yarşması gibi farklı varyasyonları bulunan güzellik yarışmalarına bir başka örnek de Suudi Arabistan’dan geliyor.

Kadın haklarını neredeyse hiçe sayan Arabistan’da güzellik yarışması denilince akla erkekleri getiriyor olabilirsiniz. Fakat bu yarışmada sadece kadınlar yer alıyor..

Kadın haklarını hiçe sayan Suudi Arabistan’da güzellik yarışması denilince akıllara yine erkeklerin katıldığı bir yarışma geliyor olabilir. Malum kadın kolları açılışını bile erkekler yapmıştı…

kadın_konsey

Fakat Suudi Arabistan’da yapılan iç güzellik yarışmasına sadece kadınlar katılabiliyor.

8684d61144f05f2dfa321bce36a60511

Bu yarışmada kadınlar sosyal değerleri, ahlakları ve aile içindeki davranışlarına göre değerlendiriliyor.

53867_suudi-kadinlar-belediye-meclisinde

Tarihe baktığımız zaman zaten bir iç güzellik yarışması yapılıyordu. Fakat orada konsept bir hayli düz şekilde işleniyordu.

onemli-olan-ic-guzellik_780x664-ezlxa65yer

Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde başlayan bu yarışmada, yüzleri peçeyle kapalı olarak jürinin karşısına çıkan kadınlar “Ahlak Kraliçesi” seçilmek için ellerinden geleni yapıyor.

miss

Jüri için birinci seçilecek güzelde olması gereken özellikler, uzun boy, ince bir vücut, güzel saçlar, dudaklar ya da gözler değil. Arananlar ‘iyi ahlak’, ‘anne-babaya saygı ve itaat’ ve ‘İslami değerlere bağlılık’…

suudi_kadinlarin_gunluk_yasami_olivia_arthur_suudi_kadinlar_1358641

Yarışma kapsamında, yaklaşık 20 katılımcıya 10 hafta boyunca kurslar verilecek. Yarışmacılar sonra da ‘Manevi gücünüzü keşfetmek’, ‘Liderleri anlamak’ ve ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ temalarına ilişkin sınavlara tabi tutuluyor.

muslim-women

2009’da başlayan bu güzellik yarışması son olarak 2014’de düzenlendiğinin de altını çizelim

suudi-arabistan-da-kadinlarin-yapamadigi-10-sey-2765-13

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>