Kadıköy Sokaklarında İki Büyük Efsane: Oğuz Aral ve Avanak Avni

July 24, 2017

Karikatür sanatı, salt komik yaratmanın yanında muhalif tavrın da şekillenmesiyle birlikte kendini var eder. Sürekliliğini, güncelliğini ve kendini tekrara düşmemeyi de ancak bu yolla kavrar ve geliştirir. Türkiye'deki mizah anlayışının çeşitli dönemler üzerinden incelenmesi pek ala mümkündür. Dönemden döneme değişen çizgiler ve mizah üslupları, söz konusu mizah anlayışını oluşturan bütünün en önemli parçaları arasında yer alır. Usta karikatürist Oğuz Aral da o isimlerden bir tanesi olarak yıllarca dergilerdeki köşesinde hikayelerini çizmiş, güldürmüş ve düşündürmüştür.

Oğuz Aral, mizah dünyamızın gelmiş geçmiş en özgün kalemlerinden bir tanesiydi.

2

Çizgisini, komiğini, karakterlerini ve yaşadığı devrin dilini çizgi hikayelerinde ustalıkla işliyordu.

2

Onunla birlikte yetişen pek çok karikatürist oldu. Bazıları kendi dergilerini kurup ayrıldılar. Çünkü bu da dergiciliğin olmazsa olmaz gelenekleri arasındaydı.

1

Yarattığı karakterler arasında en bilineni hiç şüphesiz ki Avanak Avni oldu. Oğuz Aral, Avni'yi çizmeye 1973 yılında başlamıştı ve dergide ofis-boy olarak çalışan Rıza Külegeç adlı çocuktan esinlenmişti.

2

Hatta öyle ki, Avni'nin maceraları bir dönem Meksika'daki ABD karşıtı grupların sembolü haline gelmişti.

1

Maceradan maceraya koşan Avanak Avni, geçtiğimiz günlerde babası Oğuz Aral'la birlikte Kadıköy sokaklarındaki yerini aldı.

3

Heykeltraş Yunus Tonkuş tarafından yapılan heykeller, Karikatür Evi'nin girişinde bulunuyor. Ayrıca Avanak Avni bir eliyle de Karikatür Evi'ni işaret ediyor.

2

Yine her zamanki gibi pek bir şey söyleyemese de, onu tanıyanlar çıkardığı "Gıı..." sesini muhakkak duyuyorlardır.

1 Kaynak: 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>