Karanlık ve Kasvetli Havalardan Hoşlanma Hali “Niktofili” Hakkında 11 İlginç Bilgi

November 11, 2016

Her ne kadar yemyeşil bahçeleri, masmavi gökyüzünü ve denizleri çok sevsek bile aramızda bazı insanlar var ki onlar bu güzelliklerin yerine karanlığı ve kasveti tercih ediyorlar; hatta bundan büyük bir zevk bile alıyorlar diyebiliriz. O halde gelin hep beraber bakalım nedir bu “nyctophilia” ve insanlar neden böyle bir eğilim içerisindedir görelim…

1. Önce biraz açalım, nedir bu “niktofili”?

Dark-Forest-Wallpaper-Free
Geceyi ve karanlığı sevmek, tercih etmek, gecede ve karanlıkta huzur bulmak, rahatlamak, geceyi gündüze tercih etme, karanlığa ve kasvete karşı sempati ve özlem içinde bulunma, geceyi iple çekme hali.

2. Peki ne değildir?

dark_smile_by_redcozy-d5t3sgg Çoğunuz şüphesiz bu tür bir eğilim içerisinde olan insanların karamsar ve mutsuz kişiler olduğunu düşüneceksiniz ancak gerçek öyle değil! Bu insanlar karanlık ve kasvet içerisinde kendilerini daha büyük bir mutluluk içerisinde buluyorlar.

3. Bir insan neden karanlıktan haz alır?

artsfon.com-55587
Bu tür bir eğilimde olan kişilerin genel olarak neden karanlık ve kasvetten haz aldıklarına yönelik kesin bir yargı yok. Bildiğiniz üzere insanlığın genel ruh hali diye bir şey de söz konusu değil. Bundan dolayı, bu tür kişiler hakkında da kesin bir yargıya ulaşmak neredeyse imkansızdır.

4. Aydınlıktan ya da canlı renklerden nefret mi ediyorlar?

4240597228_5791e68bfc_b
Niktofili eğilimi içerisinde olan insanlara yapılan anketler sonucu onların canlı renkler ve güneş ışığına karşı herhangi bir antipatisi olduğu gözlenmedi ancak çoğu karanlığı gün ışığına tercih ediyor…

5. Anladık, bu adamlar karanlık. Peki ya şiddet eğilimi?

jOgAgfI
Yok denecek kadar az hatta gün ışığından ve canlı renklerden hoşlanan insanlarla aynı düzeyde bir yaklaşıma sahipler. Karanlıktan hoşlanmalarının onları şiddet göstermeye ya da agresif tavırlara sürüklemediğini belirtiyorlar.

6. Favori mevsimleri?

on_a_cold_dark_winter_night_by_blackangelinlove-d37yhp7
Mevsim ayırmadan her gün, geceyi büyük bir memnuniyetle kabul ediyorlar; ancak sonbahar ve kış gibi gün ortasında bile kasvet barındıran mevsimlere yönelik bir sempati içerisindeler…

7. Geceleri neler yapıyorlar?


Niktofili olmaları onların bir vampir olduğu anlamına gelmiyor. Gün ışığından ve renkli deneyimlerden hoşlanan insanlar neler yapıyorsa onlar da onu yapıyor. Bunu sınıflandırmak neredeyse imkansız!

8. İntihar eğilimi ne durumda peki?

suicide
Anormal bir yatkınlıkları yok, kısacası herkes gibiler! Unutmayın, onlar karanlık ve kasvetten haz duyuyorlar öfke, nefret ya da acı değil!

9. Niktofilliğin bünyede veya hayatta yarattığı herhangi olumsuz bir özellik var mıdır?

dark_street_by_victory_san-d6saets
Öyle çok büyük bir olumsuz etki yok ancak ilham ve üretkenlik gibi durumlarda geceye ve kasvete karşı büyük bir özlem içerisinde olan bu kişiler yapmaktan haz aldıkları işleri ya da planlarını karanlığa endekslediğinden dolayı maalesef hayatın güzelliklerini kaçırabiliyorlar.

10. Bir “niktofili”yi nasıl tanırım?

kllp2Gl
Niktofili kişiyi tanımak için günün hangi saatinde kendisini en mutlu hissettiğini sorarak işe başlayabilirsiniz. Unutmayın iş ve eğitim sebebiyle gece sadece gece saatlerinde dışarıda ya da evinde kendine güzel zaman ayırabilen insanları niktofili olarak etiketlememek gerekir. Bir niktofiliyi kesin olarak tespit etmek için onun tatil günlerinde gün ve gece saatlerinde yaptıkları eylemlere ve davranışlarındaki değişkenlere bakarak inceleyebilirsiniz.

11. Peki ben… Bir niktofili miyim?

face-in-the-dark
Niktofili olup olmadığınızı öğrenmeniz için aslında bir kaç basit soruyu kendinize sormanız gerekiyor. “Günün hangi saatinde daha mutlu hissediyorum?”, “Hobilerime ayırdığım zaman günün hangi diliminde gerçekleşiyor?”, “Ne tür dizileri ya da kitapları tercih ediyorum?”, “Gizemden ve bilinmezlerden hoşlanıyor muyum?” gibi bazı sorularla kendinizi sorgulayabilirsiniz ancak bir niktofili olmak; geceye, karanlığa ve kasvete sempati duymaktan daha da öte bir şey…

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>