Bilim İnsanlarının Yeniden Hayat Vermeye Çalıştığı Nesli Tükenmiş 25 Hayvan

February 23, 2017

Geçen onca zaman diliminde çeşitli nedenlerle birden fazla hayvanın nesli tükenmiştir. Hayvanların nesli neden tükendiğine sorguladığımızda ise, bazen insan müdahaleleri ya da iklim değişikliği gibi etkenler sebep olduğu görmüşüzdür. Zaman ilerledikçe bilim alanında çeşitli gelişmeler olmuştur ve bunlardan biri de biyoteknoloji’dir. Bilim insanlarının bu hayvanların bir kısmını yok etmeden geri getirebilmelerine olanak sağlar. Biz de hayvan sever insanlar olarak sizlere bu listeyi hazırladık.

Yeniden hayat verilmeye çalışılacak 25 hayvan türü

Aurochs

Aurochs, Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika’da yaşayan evcil sığırların atasıdır. Bilim adamları bazı aurochs DNA’sı taşıyan türlerin, seçici olarak üremesi yoluyla onları geri getirmek istiyor. Bu sebeple 2009 yılından beri uğraşmaktadırlar.
aurochs-yaban-okuzu

Hazar Kaplanı

hazar-kaplani
Hazar kaplanları, Türkiye, İran ve Irak’ın yanı sıra Orta Asya’nın çoğunda ve Kuzeybatı Çin’de de bulunduğu biliniyor. Ancak 1960 yılında nesli tükendiği biliniyor. Bazı bilim adamları, neredeyse aynı Sibirya kaplanını eski habitatlarına yeniden sokarak onları geri getirmeye çalıştığı bilinmektedir.

Carolina Parakeet

nesli-tukenen-hayvanlar
Carolina Parakeet, Amerika Birleşik Devletlerinin doğusunda yaşayan ve yerlisi olan hayvandır. Parlak sarı kafa ve turuncu yüzü olan küçük, yeşil bir papağandır. 1940 yıllarında nesli tükendiği biliniyor ve Karayipler’de yakın akrabası olan kuşlar olduğu bilinmektedir.

Cuban Macaw

nesli-tukenen-hayvanlar-kuba-makavi
1985 yıllarında nesli tükenen bu hayvan adından da anlaşılacağı üzere Küba ülkesinde yaşamaktaydı. Aşırı avlanma gibi konular yüzünden nesli tükendiği söyleniyor.

Dodo

nesli-tukenen-hayvan
Dodo, belkide en meşhur nesli tükenen hayvanlardan birisi olabilir. Doğal yırtıcılar olmaksızın evrim geçiren kuş türüdür. Mauritius’a gelen insanlar yırtıcı olmadığı için avladı ve besin kaynağı olarak kullandılar. 2007’de, bilim adamları değerli DNA örnekleri tutabilen en iyi korunmuş dodo iskeletini buldu.

Woolly Mammoth

nesli-tukenmis-hayvanlar
Arktik Okyanusu’nun Wrangel Adası’nda yoğun olarak bulunuyordu. Nesli 4.000 yıl önce tükendi. Bilim adamlarının elinde çok iyi durumda olan DNA örnekleri olduğu biliniyor.

Labrador Duck

nesli-tukenen
Labrador Ördek, 1850-1870 yılları arasında nesli tükenmiştir. Ördeğin lezzeti çok sevilmediği için pek fazla avlanılmamıştır. Neslinin tükenmesini insanlar yüzünden olduğuna inanılmaktadır. Bilim adamları geri getirmek için uğraşıyor.

Woolly Rhinoceros

nesili-tukenen-hayvanlar
Yünlü gergedanlar olarak bildiğimiz bu hayvan Asya ve Avrupa’da oldukça yaygındı. Buzul çağına uygun yünü olduğu bile bilinmektedir. Aşırı avlanma sonucu neslinin tükendiği biliniyor.

Heath Hen

nesli-tukenmis-hayvan
Heath Hen, 1932 yılına kadar Kuzey Amerika kıyılarında yaşamaktaydı. Şükran günü yemeği bu kuşla açıldığı söyleniliyor. Aşırı tüketim sonucu nesli tükenmiştir.

Ivory-billed Woodpecker

nesli-tukendi
Fildişi Gagalı Ağaçkakan, ABD’nin güneydoğusunda bulunan Virjin ormanlarında yaşıyordu, ancak 1940 yıllarında nesli tükendiği biliniyor. Ornitoloji Cornell Laboratuvarı çalışanları, canlı bir örnek getirene 50.000$ ödül vereceğini söylüyor.

Imperial Woodpecker

nesli-tukenmis
İmparator Ağaçkakanı günümüzde halen hayatta olabilir fakat 50 yıldır herhangi bir yerde görülmedi. Resmi olarak “kritik derecede yok olma tehlikesinde olan hayvan (muhtemelen soyu tükenmiş)” olarak listelendi. Neslinin tükenmesinin sebebi insanların yaşam alanlarını yok ettiğinden dolayı olduğu söyleniyor.

Moa

nesli-tukenen-hayvan-moa
Moa, 3,5 metre uzunluğunda 500 kilo ağırlığa kadar çıkabilen ve uçamayan kuş türüdür. Yeni Zelanda ülkesinde olduğu bilinmekteydi ama aşırı avlanma sonucu 1400 yıllarında nesli tükenmiştir. Bazı genleri Güney Amerika’da bulunduğu söylenmektedir.

Elephant Bird

nesli-tuketilen-hayvan
Bu uçmayan dev kuş sadece Madagaskar’da yaşandığı biliniyor. 17. yüzyılında nesli tükenmiştir. İnsanların neslini tükettiği düşünülüyor ve bu yüzden bilim adamları geri getirmek için çabalar sarf etmektedir.

Pyrenean Ibex

nesli-tuketilen-hayvanlar
Pyrenean ibex Güney Fransa’da ve Kuzey Pireneler’de yaşadığı biliniyor ancak Ocak 2000 tarihlerinde nesli tükenmiştir. Bilim adamları bu türün son dişisini klonlamaya çalıştı fakat klon hayvan doğumdan kısa bir süre sonra öldü.

Quagga

neslitukenenhayvanlar
Soyu tükenen Quagga türü zebradır. Bir zamanlar Güney Afrika’da yaşadığı biliniyor. 1987’de başlayan Quagga Projesi onları yok olma yönünde geri getirme girişimi olmuştur.

Freshwater Dolphin

nesli
Bu tatlı su balığı yunus Baiji olarak bilinir ve Çin’in Yangtze Nehri’nde yaşar. Bundan tam on yıl önce nesli tükendiği biliniyor ama bili madamları geçen yıl bir tane buldular. Buldukları Baiji ile sevinen bilim adamları halen hayatta olanları aramaktadırlar ve nüfusunu arttırmaya çalışmaktadırlar.

Tasmanian Tiger

nesli-tukenen-hayvan-tazmanya
Avustralya, Tazmanya ve Yeni Gine’de yaşadığı biliniyor. Tazmanya kaplanlarının soyu 1930’lu yıllarda nesli tükendiği söyleniyor. Bilim adamları tazmanya şeytanlarının DNA’sını kullanarak geri getirmeye çalıştığı biliniyor.

Irish Elk

nesli-tukenen-hayvan-turkce
İrlanda geyiği, Dünya’nın her yerinde yürüyen en büyük geyiklerden birisidir. Türlerinin son kalıntıları Sibirya’da bulunduğu biliniyor. Yaklaşık olarak 7.700 yıl önce nesli tükenmiştir. Günümüzde ise yaşayan kırmızı geyik ve nadas geyiği ile benzer DNA yapılarına sahip olduğu biliniyor.

Caribbean Monk Seal

karayip-kesis-foku
Karayip Denizi ve Meksika Körfezi’nde yaşadığı biliniyor. İnsanların avlaması sonucu 1952 yılında neslinin tükendiği söyleniyor.

Huia

huia
Huia, Yeni Zelanda ülkesinde yaşayan bir kuş türüydü. 20. yüzyılda müzeler ve özel toplayıcılar için örnekler gibi çıkarmak amacıyla avlanarak yok edildiği biliniyor. Dişi uzun, eğri bir gagaya sahipken, erkeklerin gagası daha kısadır. Gerçek biyolojileri hakkında çok az şey biliniyor.

Moho

moho
Moho, Hawaii’de yaşayan soyu tükenmiş bir kuş cinsidir. Çoğu, insanların yaşam alanlarının tahrip etmesi ve avlaması nedeniyle öldü. Son olarak 1934 tarihinde görüldü.

Steller’s Sea Cow

hayvanlar
Steller deniz ineği, kalan iki deniz ineği türü olan deniz tırnağı ve dugong ile yakın akraba olduğu biliniyor. Bir zamanlar Kuzey Pasifik’te bol miktarda bulunuyordu. Ancak son 27 yıl içinde yok olma pahasına avlandılar.

Passenger Pigeons

guvercin
Son olarak 1914 yılında görüldü ve köleler için gıda malzemesi sağlamak amacıyla yoğun bir şekilde avlandı.

Gastric-brooding Frog

hayvanlar-alemi
Bu kurbağa türü doğumunu ağzından gerçekleştirmektedir. 1983’te nesli tükendi, ancak 2013 yılında bilim adamları, bir başka kurbağa türünden yeni bir yumurta içine “ölü” hücre çekirdeği yerleştirmeyi başardılar.

Great Auk

hayvanlar-alemi-tükenmis
Büyük Auk, Kanada, Kuzey İspanya ve Kuzey Atlantik’te yaşadığı biliniyor. Nesli 19, yüzyılda tükenmiştir. Neslinin tükenmesinin nedeni buz çağı olduğu söyleniyor.

KAYNAK:1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>