Uyuşturucu Bağımlısı Yapılan Köpeğin Yürek Burkan Kurtarılma Operasyonu ve Tedavisi

September 6, 2017

2016’nın yaz aylarında Afganistan’da çıkan kısacık bir video tüm dünyayı birbirine katmıştı. Harabe bir köprü altında titreyerek başını dik tutmaya çalışan ama başarılı olamayan bu sokak köpeğinin görüntüleri, Afganistan’daki sokak hayatının, uyuşturucunun ve bunu hayvanlara da bulaştıran zihniyetsizliğin portresini çiziyordu.

Adı sonradan Nesha konulan bu zavallı köpeğin bataklığından kurtarılma ve uyuşturucu etkisi altına alınmış hayatı için verdiği mücadale yürekleri burktu.

Afganistan dünyanın %93’ünü oluşturduğu afyon yetiştiriciliği sebebiyle uyuşturucu kullanımında oldukça yüksek sıralarda yer alıyor. Özellikle de sokaklarda yaşayanlar ve köprü altlarını mesken tutanların çoğunluğu bağımlılık seviyesinde.

bagimli_kopek_nesha (11)

Manzaranın içler acıtan kısmı ise Nesha gibi bir sokak köpeğine günde 3 doz uyuşturucu vererek zehirleyen sahibinin; onu kurtarmaya gelen hayvanseverlere köpeği vermek için direnmesi…

bagimli_kopek_nesha (1)

“Bir köpeğin böylesi bir şeye zorlanması tüm veterinerlerimizi dehşete düşürdü.” diyor Afganistan’ın tek hayvan bakımevi olan Nowzad’ın kurucusu olan Hannah Surowinski.

bagimli_kopek_nesha (2)

“Videoyu izledikten sonra kendi güvenliklerini de hiçe sayarak şehrin uyuşturucu bağımlıları tarafından mesken tutulmuş bölgesine gitti veterinerlerimiz. Amacımız Nesha’yı bu bataklıktan kurtarmaktı.”

bagimli_kopek_nesha (3)
2008’den beri birçok kedi ve köpeği kurtararak hayatlarına umut olan Nowzad ekibi, Nesha’nın da maruz kaldığı işkenceyi dindirmek istiyordu. Fakat sahibi köpeği vermekte direnerek günde 3 doz uyuşturucu almazsa öleceğini dillendiriyordu. Zavallı, masum bir canlının uyuşturucuya bağımlı edilmesi ise zaten akıl sağlığı yerinde olmayan birinin yapacağı bir iş olduğu için, uzlaşma çabaları maalesef sonuç vermedi.

Bir sonraki gün aynı yere giderek insanların uzaklaşmasını bekleyen veterinerler imkan buldukları ilk an Nesha’yı kaçırarak kurtarmayı başardılar.

bagimli_kopek_nesha (6)

Fakat önlerinde daha büyük bir sorun vardı; uyuşturucuya bağımlı bir köpek…

bagimli_kopek_nesha (5)

“Çok zayıftı ve doğru düzgün yürüyemiyordu. Kaldırmakta zorlandığı başını, doz almadığı için duvarlara vururcasına sallıyordu. Ayrıca oldukça kirli ve pis kokuyordu.” diyor veterinerleri Nesha için.

bagimli_kopek_nesha (10)

Nesha sıkı bir rehabilitasyon programına alınıyor ve günde 3 doz ağır ağrı kesiciler veriliyordu.

bagimli_kopek_nesha (9)

Yürüyebilmesine yardımcı olacak ilaçlarla takviye edilen kuçunun kendi ayakları üstünde durmaya başlaması herkesin arzusuydu.

bagimli_kopek_nesha (8)

O kadar güçlü bir köpekti ki, bir süre sonra sadece bağımlılığından değil, kullanmak zorunda kaldığı yürüteçten de kurtulmayı başardı.

bagimli_kopek_nesha (7)

Oldukça oyunbaz olan Nesha ve diğer kurtarılmış köpekler ömürlük yuvalarına kavuşana dek onları kurtaran Nowzad ekibinde misafir olmaya devam ediyorlar.


Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>