Kadıköy Sokaklarında Dizeleriyle Yaşayan Mavi Gözlü Dev: Nazım Hikmet

June 6, 2017

Şiir, yaşamın perdesidir. Perdenin ardı her şey, her şeyin ardı ise insandır, umuttur. Kadıköy Belediyesi’nin geçen yıl başlattığı Yaşayan Sokaklar isimli proje bu umudun daha da güzel hale dönüşmesi için oluşturuldu.

Şairlerin en sevilen dizelerinin sokaklara yazılmasıyla başlayan süreç devam ediyor.

Sokaklarda yürürken karşımıza bir şiir dizesinin çıkması kadar güzel başka bir şey varsa o da yeni bir şiir dizesiyle karşılaşmaktır.

1

Sanatın hayatın içine geri dönmesi tam olarak böyle bir şeydir aslında. Şiirlerin ve şairlerin yaşadığı sokaklar daima umut vermiştir.

2

Kadıköy Belediyesi’nin geçen yıl başlattığı Yaşayan Sokaklar projesi Cemal Süreya dizelerinin kaldırımlara yazılmasıyla hayat bulmuştu.

Oldukça büyük ilgiyle karşılanan projenin bu yılki şairi ise Nazım Hikmet oldu.

2

Şairin dizeleri ölüm yıldönümü olan 3 Haziran öncesi Kadıköy sokaklarındaki yerini aldı.

3

Yaklaşık 20 farklı dizesiyle Kadıköy sokaklarını güzelleştiren Nazım Hikmet ile ilgili aynı zamanda Kadıköy Kitap Günleri’nde çeşitli etkinlikler de düzenlenecek.

3

Umudunu, sevgisini ve inancını şiirine nakışlayan Nazım Hikmet; sokaklarda, duvarlarda ve yüreklerde yaşamaya devam ediyor.

84676

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>