İranlı Şarkıcı Mohsen Namjoo’nun Ölen Dedesiyle Sonradan Düet Yaptığı Şarkının Acıklı Hikayesi

August 14, 2017

Ülkemizde de birçok kişi tarafından ilgiyle takip edilen protest müziğin İran’daki belki de en güçlü sesi Mohsen Namjoo başarılı şarkılara imza atmaya devam ediyor. Ülkemizdeki konserinde harika performansı ile bizi mest eden Mohsen Namjoo’nun bir şarkısı var ki diğerlerine göre kat be kat anlamlı. Bu anlam ise içinde trajik bir hikaye barındırıyor.

Birçok kişinin bildiği Mojir Duası, protest müziğin İran’daki başarılı temsilcisi Mohsen Namjoo tarafından bir şarkı haline getirilir.

mohsen-namjoo-sahnede

Fakat bu şarkının pek kimsenin bilmediği bir hikayesi vardır ki; bu hikayeyi kendisi bir röportajında şu sözlerle anlatmaktadır.

1e16d17b8f366a9-original-larger

“1989 mayıs aylarında 8-9 yaşlarındaydım, dedem kanser hastasıydı. Güçsüzdü, hastalık tam olarak onu ele geçirmiş sayılırdı.”

hqdefault

“Çocuktum ve ölümler benim için trajik bir anlam ifade etmezdi.  Ablamla güzel bir fikir aklımıza geldi.”

86d7c4c020aa5d14a0a5c40766de0da8

“Dedem Mucir Duası’nı okurken arkadan sessizce ona yaklaştık ve eski bir kasete sesini kaydettik. Üstelik boş bir kaset bulamadığımız için kardeşimizin kasetini çalmıştık!”

mohsen-namjoo_168912

“O tarihten 2 ay sonra dedem vefat etti. Kaydettiğimiz sesi sonrasında söylediğim şarkıya eklemek istedim. Böylece dedem ile sonradan bir şarkıda yer alma fırsatım oldu.”

mohsen-namjoo-2

Şarkının klibinde de dedesinin fotoğrafına yer veren Mohsen Namjoo, şarkının sonunda sözü dedesine bırakır. Gerçekten duyunca tüylerinizin diken diken olacağına adımız gibi eminiz.

mohsennam3

Yani Mohsen Namjoo “Mojir” şarkısında dedesi öldükten sonra onunla bir düet yapma şansına erişir. Bu ise onun için bu şarkıyı daha da anlamlı kılan şeydir. İşte merak edenler için o etkileyici şarkı…


Şarkının sözlerini merak edenler var ise; Mucir Duası’na göz atmaları yeterli. 88 bentten oluşan bu duanın her bendinde Allah’ın iki ismi tekrarlanır ve bunun sonunda da “bizi cehennem ateşinden koru, ey koruyan” denir.

Kaynak çevirisi : Gümüsdis.com

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>