Yeryüzünün Mistik ve Otantik Anlamda En İlgi Çekici 33 Lüks Oteli

May 16, 2017

Biliyoruz ki birçoğunuz özellikle iş yerindeyken hazırladığımız yazıları okumaktan zevk alıyorsunuz. Bu nedenle işinize kısa bir ara verip, rahatlamanız için Dünya’nın dört bir yanından otelleri içeren inanılmaz özelliklere ve güzelliklere sahip sanal bir tatil turu hazırladık. Bu tur; sizi Finlandiya’nın soğuk ormanlarından Bali’nin tropik ormanlarına, Paris sokaklarından, Akdeniz’in turkuaz renkli sularına götürecek. En önemli ortak özellikleri farlılıkları olan bu oteller size nefes aldırma garantili…
Maceracı ama özellikle zengin turistleri cezbetmek için yaptıkları mücadelede oteller, genellikle egzotik bölgelerde daha ilginç ve çekici yaşam alanları oluşturmaya çalıştıklarından mimari açıdan yaratıcı yapı tasarımlarının da öncüleri durumundalar… Bu nedenle uçurumun üzerine, mağarların ya da şelalelerin içine inşa edilmiş oteller aynı zamanda birer mühendislik harikası sayılabilir. Hatta bazıları konuklarını denizin altında ağırlıyor. Diyelim ki; çok zengin biri değilsiniz ve ömrünüz boyunca bunlardan yalnızca birine, haydi bilemediniz ikisine, gidebilecek kadar para biriktirebilirsiniz. Hayatınızın tatili için bu listedeki otellerden en beğendiğiniz hangilerini seçerdiniz?

1. Äscher Cliff-İsviçre


Her yıl, yalnızca mayıs ayından ekim sonuna kadar açık. Otele Wasserauen-Ebenalp’ten bir teleferik yolculuğu ve Wildkirchli mağaraları boyunca 15 dakikalık yürüyüşle ulaşılıyor. Dolayısıyla yanınıza yürüyüş için botlarınızı ve sırt çantanızı almanız gerekiyor. Zengin bir alpin bitki örtüsüne sahip geniş ve yüksek bir platodan, Appenzell tepesi, Sankt Gall, Thurgau ve Konstanz gölüne bakan Alp dağlarıyla çevrili muhteşem bir panaromik manzarayla karşılacaksınız. Burası esasen bir otel değil, konukevi ve geceleri yatılı kalmak üzere misafir kabul etmiyor. Bölgedeki başka konuk evlerinde kalmanız tavsiye ediliyor. Restoranı için masa rezervasyonu da alınmıyor.

2. Hotel Kakslauttanen-Finlandiya


Otel arktik kıyı şeridinde ve vahşi doğanın ortasında bulunuyor. Finlandiya’nın en büyük milli parkı, Urho Kekkonen’in yanıbaşında. Eskimo evleri şeklinde tasarlanmış odalarda, sıcacık yatağınızda yatarken, buhar ve buzlanma yapmayan cam tavanlardan eylül ile nisan ayları arasında görülen kuzey ışıklarını seyredebilir, evcil ren geyikleri ya da huskylerle safariye çıkabilir, buzla kaplı Baltık denizine dalış yapabilirsiniz.

3. Ladera Resort-Santa Lucia


Karayip denizinden 1000 metre yüksekte, Pitons yanardağının sırtında eşsiz bir manzaraya sahip nefes kesici güzellikteki otel, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan ve koruma altına alınan bu alandaki tek otel. Sadece 37 odası mevcut ve doğa dostu biçimde inşa edilen otel yöreye özgü taş, fayanslarla ve tropik ağaçlarla bezeli. “Açık duvar” sistemiyle her odanın kendine özel yüzme havuzu bulunuyor.

4. Manta Resort-Zanzibar


Afrika’nın doğu kıyısındaki uzak adalardan biri olan Pemba bilinen medeniyetten uzak bir nokta. Manta Resort, beş yıldızlı bir otel değil; çoğu tropikal adada bulabileceklerinizden daha sade şeyler sunuyor. Güneş, temiz hava, taze yiyecekler, rahat bir yatak, güleryüzlü bir personel bir de su altında bir oda. Kendinizi turkuaz mavisi bir balonun içinde hissedebileceğiniz bu üç katlı yapı İsveç mühendisliğinin eseri. Geceliği 1500 dolar olan suyun dört metre altındaki yatak odanızdan etrafınızdaki mercan resiflerini ve oraya ait dünyayı izleyebilirsiniz.

5. Rayavadee Krabi-Tayland


Doğal güzellikleri, zengin bitki örtüsü, fauna ve deniz yaşamıyla ünlü olan Krabi’nin Phranang yarımadasının kalbinde yer alıyor. Tesis, bu benzersiz ortamda sürdürülebilir ve dengeli bir biçimde yaşama fikriyle yirmi yıl önce inşa edildi. Konaklama alanları hiçbir biçimde ağaçları kesmeden, birlikte yaşayacak şekilde yapıldı. Tesisin altyapı konusundaki sorumluluk sahibi yaklaşımıyla, bölgenin çeşitli kuş ve hayvan yaşam alanı rahatsız edilmedi. Ziyaretçi sayısı arttıkça bu dengenin korunması adına sürdürülebilir su ve atık yönetimi ile enerji verimliliği konusunda yaptıkları uygulamalar daha da önemli hale geliyor.

6. Shangri La-Fransa


Napolyon Bonaparte’ın yeğeninin oğlu Prens Roland Bonaparte’ın mirası olan bu eski bina, Paris’in göbeğinde. Avenue Montaigne ve Avenue George V’deki seçkin mağazalar hemen otelin köşesini dönünce başlıyor. Odalara, Eyfel kulesi ve Seine nehri manzaraları hakim. Ayrıca bir yıldızlı Michelin restoranında Avrupa’nın seçkin Kanton mutfağının lezzetleri sunuluyor.

7. Hotel Ristorante Grotta Palazzese Polignano a Mare-İtalya


Kayalara ve mağaralara, denize bakan çarpıcı bir manzara. Muhteşem kireçtaşı kayalarına oyulmuş, mavi-yeşil Adriyatik denizi manzarasına sahip olan Hotel Grotta Palazzes, dolambaçlı sokaklar ve beyaz evlerle döşeli sevimli bir kasaba olan Polignano a Mare’de benzersiz bir konuma sahip ve restoranı 1700’lü yıllardan bu yana ziyaretçilerini büyülüyor. Tonozlarla örülü bir kalker mağarasının içinde bulunan restorana rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Ayrıca erkeklerin pantolon giymesi önemle rica ediliyor. Restoran her yıl yalnızca ekim ayına kadar açık.

8. Conrad Maldives-Maldivler


Rangali adasındaki Conrad Maldives tam anlamıyla lüks konaklama hizmeti veren, Hilton oteller zincirinin bir parçası. Otel, doğal manzaralar, enfes yemekler, nefis şaraplar ve diğer birçok etkinlikle birlikte herkesi suskun bırakacak bir restorana sahip… Tamamen camdan yapılmış denizin yaklaşık beş metre altındaki bu son derece egzotik restorana yemeğinizi yerken etrafınızdaki resifleri ve sualtı yaşamını keyifle izleyebiliyorsunuz.

9. Panchoran Retreat-Endonezya

9-Panchoran -Retreat9-Panchoran -Retreat1
Bali adasındaki Ubud’da bulunan Panchoran Retreat, “bambu kraliçesi” olarak bilinen İrlanda doğumlu iç mimarlık ve peyzaj tasarımcısı Linda Garland’ın fikri ve tasarımı. Önceleri, Garland’ın evi olan mülk, otele dönüştürülmüş. Yemek tabaklarından mobilyalara, avizelerden döşeme tahtalarına kadar her şey Garland tarafından tasarlanmış ve tümüyle bambudan yapılmış. Altı villadan oluşan tesis, küçük bir nehre ve 100 çeşit bambunun yetiştiği yamaçlara bakıyor.

10. Hotel Ubud Hanging Gardens-Endonezya


Dünya’nın yedi yıldızlı ilk butik oteli… 2015 senesinde otelcilik alanında pek çok ödülün sahibi olan Bali-Ubud’daki tesis, Ayung nehrine ve eski Dalem Segara tapınağına bakan yemyeşil yağmur ormanları ve pirinç teraslarıyla çevrili çarpıcı bir vadinin yamacında duruyor. Her villa, geleneksel Alang Alang ile süslenmiş çatılarıyla doğaya tam uyum esas alınarak tasarlanmış. Benzersiz bir tropikal cennet yaratmak için oluşturulan yemyeşil bahçeler, bambu, kakao, kahve ağaçları ve orkidelerle bezenmiş.

11. Attrap Reves Hotel-Fransa


Allauch’daki balon otel olarak biliniyor. Bu balon odalar sayesinde yıldızların altında Samanyolu’nu izleyerek uyuyabiliyorsunuz. Nem, soğuk ya da sıcak hava, böcek endişesi olmadan her biri farklı ve kendine has şekilde dekore edilmiş keyif alabileceğiniz bir konseptte tasarlanan bu yaşam alanı tamamiyle geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılmış. Balonların transparan ortamından rahatsızlık duymanız halinde, yarı transparan hale getirilebiliyorlar. Sezon sonunda bu balonlar doğaya hiçbir zarar vermeyecek şekilde söndürülüyor.

12. Katikies Hotel-Yunanistan


Oia Santorini’deki Katikies Hotel, huşu uyandıran muhteşem manzarası, Santorini’nin eşsiz beyaz mimarisiyle tasarlanmış, misafirlerine lüks hizmetler sunan uçurumun üzerine taraçalı şekilde inşa edilmiş butik bir otel.

13. Hotel Le Sirenuse-İtalya


Positano’nun merkezindeki otel, muhteşem Amalfi Sahili’ndeki basit zevklerin keyfini çıkarabileceğiniz harika bir yer. 1951’de açılan otelin misafirlerinden biri de John Steinbeck. 1953’te gittiği Positano ile ilgili şöyle yazmış: “Positano’nun ısırıkları derindir. Oradayken gerçek olmayan rüya gibi bir yerken, oradan gittikten sonra çekici biçimde gerçeğe dönüşür.” Denizden 70 metre yükseklikteki otelin odalarının balkonları nefes kesen manzarasıyla tam bir sessizlik ve huzur ortamı sunuyor.

14. Icehotel-İsveç


Kuzey Kutup Dairesi’nin 200 km kuzeyindeki İsveç köyü Jukkasjärvi’de bulunan Icehotel, buz ve karla yapılan Dünya’nın ilk oteli. 1989’da kurulan otel, her yıl kış sezonunda yepyeni bir görünümle yeniden doğuyor. Ayrıca 2016’da açılan Icehotel 365, seçkin tasarımcıların hayat verdiği, yaz aylarında güneş panelleri tarafından soğutulan kalıcı bir mimariye sahip.

15. The Cambrian Adelboden Hotel-İsviçre


İsviçre Alpleri’nin bozulmamış manzarasının ortasında ve her yönden çarpıcı dağ manzaralarıyla çevrili olan The Cambrian, otantik ve yerel renkleri, kozmopolit konforu ve leziz yemekleri birarada sunuyor.

16. Dedon Island Resort-Filipinler

16-Dedon-Island
16-Dedon- Island
Forbes; bu oteli Dünya’nın en havalı 25 otelinden biri olarak belirledi. Siargao, Manila’nın 800 kilometre güneyinde, Mindanao’nun kuzeydoğu ucunda küçük gözyaşı şeklinde bir ada. Tesis, bu resifle kaplı tropikal adanın güneydoğu köşesinde. Bozulmamış, sakin plajlar, egzotik yaban hayatı, mercan kayalıkları, tenha doğal havuzlar, yeraltı mağaraları, dünyaca ünlü sporlar, balık tutma ve dalış, enfes deniz ürünleri, canlı gece hayatı ve daha fazlası bu adada mevcut. Gerçek anlamda sürdürülebilir bir cennet olan tesiste spa terapilerinden sörf derslerine kadar lüks namına ne ararsanız var.

17. Astarte Suites Hotel-Yunanistan


Santorini’nin en güzel bölgelerinden biri olan Akrotiri kalderasında inşa edilen Astarte Suites’in her ayrıntısı, özellikle buna değer olduğunu bilen konuklar için özel olarak tasarlandı. Lav kayaçların ve diğer toprak malzemelerin bir araya getirildiği şık geleneksel Kiklad mimarisiyle inşa edilen tesis çevreyle uyum içinde. Göz kamaştırıcı Santorini manzarasının eşlik ettiği her bir süitin kendine has bir tarzı ve vizyonu var.

18. Hotel Le Moulin du Roc-Fransa


Périgord/Aquitaine bölgesinde Champagnac de Belair’deki 4 yıldızlı otelin, 15 süper lüks oda, bir yıldızlı Michelin restoranı, mayıstan eylüle kadar açık bir sıcak havuzu bulunuyor. Her yıl mart ayından ekime kadar açık olan otel odalarının bakonları bir nehrin üzerinde duruyor. Geceliği 160 euro olan otelde iki gün kalana üçüncü gün bedava kampanyası var.

19. Juvet Landscape Resort-Norveç


Norveç doğasının, kültür tarihinin ve modern mimarinin bir sentezi. Avrupa’daki ilk peyzaj oteli. Alstad’da Valldal’da, nehir kıyısındaki Burstigarden çiftliğinde, huş, kerpiç, çam ve yaşlı kayalıkların arasındaki dik, doğal bir set üzerinde yer alır. Otel, ayrı ayrı dokuz müstakil binadan oluşur ve engebeli manzaralara eşsiz bir perspektiften bakar. Misafirlerine otantik olarak restore edilmiş değirmen evi, ahır ve çiftlik evinde kalma fırsatı sunarken ortak yemekler eskiden ahır olarak kullanılan yapıda servis ediliyor.

20. Montana Magica Lodge-Şili


Şili Patagonyası’nda Güney And dağlarının ortasında yükselen volkanik Sihirli dağdan dökülen şelaleden beslenen otel, ormanın ortasına gömülü büyüleyici konumuyla gerçek hayatta bir masal yaşama fırsatı sunuyor. Dağ şeklinde yapılmış orijinal mimarisi, bölgenin doğal malzemelerinden geliştirilen ve cephenin tamamının üzerinden dökülen şelale ile gerçekten benzersiz bir görünüme sahip otel, Huilo Huilo Biyolojik Rezervi, Neltume ve Porto Fuy kasabaları yakınında 100 bin hektarlık koruma alanında bulunuyor.

21. Giraffe Manor-Kenya


Nairobi’nin Lang’ata banliyösünde tehlike altındaki Rothschild zürafalarını koruma amaçlı hizmet veren Zürafa Merkezi ile ilişkili olan küçük otel. İskoç tarzı av köşkü şeklinde Mbagathi nehri kıyısında 150 dönümlük bir arazi üzerine 1932’de inşa edildi. Otel bugüne kadar, Mick Jagger, Brooke Shields, Richard Branson, Ewan McGregor gibi isimleri ağırladı.

22. The Oberoi Udaivilas-Hindistan


Pichola kıyısında yer alan Oberoi Udaivilas, Udaipur’daki lüks oteller arasında benzersiz. 50 dönümlük bir arazi üzerindeki otelin 20 dönümü geyik ve yaban domuzlarının yaşadığı bir yaban hayatı barındırıyor. Otelin mimarisi kubbeler ve koridorlarla bezenmiş karmaşık bir düzene sahip. Otel alanının içinde yedi adet göl bulunuyor ve bu göller kanallarla birbirine bağlanıyor.

23. Jade Screen Tower Hotel-Çin

23-Jade- Screen
23-Jade- Screen (2)
Dünya’nın tepesinde yaşamak gibi… Bu otele ulaşmak için 60 bin basamaklı bir merdiveni tırmanmak ya da teleferiğe binmek gerekiyor. Ya da bambu direklerle yapılmış hasır sandalyelerde taşınmak üzere birkaç taşıyıcı kiralıyorsunuz. Huanhshan dağlarındaki otel, bir uçurumun üzerine, dağ yamaçlarının arasına inşa edilmiş benzersiz bir konuma sahip.

24. Poseidon Undersea Resort-Fiji


Yaklaşık 225 dönümlük bir arazi üzerine kurulu, 5 bin dönümlük bir lagün ile çevrili ve denizin yaklaşık 28 metre altında bir yaşam alanı. Odalar denizaltındaki okyanus yaşamını seyrederek uyumanız için özel olarak tasarlanmış. Otelin ayrıca denizaltı kilisesi ve restoranı, okyanusun bakir derinliklerine dalabilmeniz için de bir Triton denizaltısı mevcut.

25. Nişanyan Evleri-Türkiye

25-Nisanyan
25-nisanyan-2
Şirince’ye tepeden bakan bir manzaraya sahip yamcın en üst noktasında kurulu olan Nişanyan Evleri, tarihi Şirince evlerinin restore edilmesiyle hayat bulan bir butik otel. Meyve ve bitki bahçeleri, çiçek tarlalarıyla örülü 20 dönümlük bir arazi üzerinde toplam 20 birimden meydana gelir. Her biri kendi başına eşsiz bir karaktere sahip iki köy evi, kuleli bir konak, bağ evleri, yüzme havuzu ve ortak alan olarak kullanılan bir köşkten oluşur. Sunduğu güzellik, huzur ve zarafet sayesinde Türkiye’nin en kaliteli otellerinden biri sayılıyor ve ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Efes’e 20 dakikalık bir mesafede.

26. Belmond Hotel das Cataratas-Brezilya


Iguazu Milli Parkı içinde, ikonik güzellikteki Iguazu şelalelerine kısa bir yürüyüş mesafesinde. Portekiz kültürünün hakim olduğu otel odaları renkli sanat eserleri ve koyu renk ahşap mobilyalarla döşenmiş. Misafirler orman gezilerine çıkabilir, helikopter kiralayabilir ya da nehirde bot turlarına çıkabilirler.

27. Beresheet Hotel-İsrail


Negev çölünde Ramon kraterinin yamaçlarında, uçurumun kenarına inşa edilmiş. Otel, 12,5 dönümlük bir arazi üzerinde her birinin çöl manzarasına bakan balkonları ve kendine ait havuzu olan 111 özel villadan oluşuyor.

28. Mihir Garh-Hindistan


Dokuz adet seçkin suite sahip saray görünümündeki butik otel Racastan’da Thar çölünün ortasında. Her suitin kendine özel havuzu, avlusu ve terası var. Ayrıca birinci sınıf bir ata binme programı mevcut.

29. Longitude 131°-Avustralya


Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı girişine konumlanmış tabandan tavana kadar pencerelerle kaplı 15 lüks çadırdan oluşan bir butik tesis. O pas kırmızısı dağa bakan manzarasıyla misafirlerine çekici bir kamp deneyimi vaad ediyor.

30. The Everest View Hotel-Nepal


Sagarmatha Milli Parkı’nda 4000 metrelik bir sırta kurulmuş olan Everest View, Dünya’nın en yüksek irtifadaki oteli olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Otel, her odadan Everest dağının bir manzarasına sahip olduğu kadar bölgedeki zirvelere bakan 360 derecelik manzaralara sahip.

31. The Belmond Sanctuary Lodge-Peru


Antik İnka kenti Machu Picchu’nun bitişiğinde yer alıyor. Konuklar otelin odaları ve bahçelerinden Machu Picchu’yu seyrediyorlar. Bizzat otelin bulunduğu arazilerde yetiştirilen taze yiyeceklerden oluşan geleneksel Peru mutfağının lezzetlerini sunuyor.

32. Saffire Freycinet-Avustralya


Tazmanya’nın doğu kıyısında yer alan Saffire Freycinet bozulmamış plajlar, ıssız koylar ve muhteşem dağ manzarasının tadını çıkarmak isteyenler için bir cennet. Lüks suitler ya da özel villalar arasında seçim yapabilir şaraphane gezilerine katılabilir, istiridye çiftliklerini ziyaret edebilir, dağ yürüyüşlerine, kano maceralarına çıkabilirsiniz.

33. Argos in Cappadocia-Turkey


Kapadokya’nın kalbindeki Eski Uçhisar köyünde; binlerce yıllık bir manastır yerleşkesi, buna bağlı mağaralar, yer altı tünelleri ve tarihi evlerden oluşan kalıntıların titiz restorasyonuyla hayata geçirilen Argos in Cappadocia; eşsiz bir konaklama deneyiminin yanısıra, konuklarına her sabah bir rüyaya uyanmaları için anlam dolu bir bakış açısı sunuyor.

Yararlanılan Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>