Mike Leigh’in Baş Yapıtı Çıplak (Naked) Filminden 10 Çarpıcı Alıntı

December 29, 2017

Naked, kuşkusuz yönetmen Leigh’in büyük bir ustalıkla yarattığı başarılı bir karakter filmi. David Thewlis’in “iflah olmaz bir avare” rolüyle karşımıza çıktığı bu yapıt, başkahraman Johnny’nin hayat, felsefe, din, modern toplum gibi derin konularda büyük laflar ettiği ve sağa sola acımasız eleştiriler savurduğu, bulduğu herkese hızlı ve ateşli demeçler verdiği zor bir seyirlik. Bu demeçlerin arasından seçtiğimiz 10 repliği sizler için derledik.

1. "Hiç bilmesen de şu berbat hayatının en mutlu anını çoktan yaşamış olabilirsin ve geleceğinde hastalık ve acılardan başka bir şey olmayabilir."

1

2. "Akıl, en zayıf olduğu gecelerin sabahında hiç olmadığı kadar güçlüdür."

2

3. -Hiçbir ceset gördün mü? -Sadece kendiminkini.

3

4. "Kimse sana gelmemiş bir gelecekle fazla uğraştığını söylemedi mi? Vazifem değil ama, senin bir geleceğin yok. Benim de bir geleceğim yok. Kimsenin geleceği yok."

4

5. "İlk kurbağa kendini sudan dışarı atıp bir eş bulmak ya da bir yırtıcıyı duraksatmak için ses tellerini görevlendirdiğinde o ilk vıraklamasının dünyadaki bütün lisanlara ve edebiyata doğru evrimleşeceğini hiç hayal etmiş midir? Elbette hayır. Ve nasıl ki o kurbağa Shakespeare’i hiç tasavvur edemediyse biz de kaderimizi asla tasavvur edemeyiz."

5

6. "Nasıl ki dinozorların nesli tükendiyse aynısı bizim de başımıza gelecek. Hiçbir önemimiz yok. Sadece bir fikirden ibaretiz."

6

7. "Birkaç yumurta kırmadan omlet yapamazsın. İnsanoğlu sadece kırık bir yumurta ve omlet iğrenç olmuş!"

7

8. "Buradan anlaşılıyor ki, kaç tane kitap okumuş olursan ol bu dünyada asla, asla, asla, asla ama asla anlayamayacağım bazı şeyler vardır."

8

9. -Doğru dürüst ilişki nedir? -Seninle yattıktan sonra seninle konuşan biriyle yaşamak.

9

10. "Ya Tanrı kendini eğlendirmek için bizi buraya bıraktıysa? Biz buyuz işte! Onun ufak bir kahkaha atması için varız."

10 Çıplak filmi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>