Microsoft’un Kuruluşunda Yer Alan İlk 11 Çalışan ve Bugün Bambaşka Noktalarda Olan Hayatları

Ocak 2, 2017

Albuquerque’de bir aile portresi için bir araya getirilmiş, sakallı, garip bir grup gibi duran bu retro insanlar, Microsoft’u yaratan baş kahramanlar. 40 yıldan fazla bir süre önce bir araya gelen efsane ekip, bugün dünyayı avucunun içine alan bu dev markayı yarattı.

1978 Aralık ayına ait, 11 kişinin bulunduğu o meşhur fotoğraf için Bill Gates ağbimiz 2009 yılında şöyle bir espri yapmıştı; “1970’lerin sonlarında, ortalama bir geek’in pek de modayla haşır neşir olmadığını bu fotoğraf kanıtlıyor.”

Peki bu ünlü fotoğrafta yer alma ayrıcalığı yaşayan, 11 kişilik o özel ekibin üyelerinin yıllar sonra neler yaptığını biliyor musunuz?

1. Bu arkadaşın ne yaptığını az çok biliyoruz. Bill Gates, Microsoft’dan kazandığı milyar dolarları sayıyor.

bill-gates-is-now-giving-away-the-billions-he-made-from-microsoft
Bill Gates, dünyanın en değerli teknoloji şirketini yoktan var etmişti. Ayrıca şu anda Bill & Melinda Gates Vakfı’nı yönetiyor.2. Andrea Lewis Microsoft’daki işinden ayrıldıktan sonra roman yazarı ve freelance gazeteci oldu.

andrea-lewis-became-a-fiction-writer-and-freelance-journalist
Andrea Lewis, şirketin kurulduğu Albuquerque’de doğup büyüyen tek çalışandı. Lewis, Microsoft’da teknik yazarlık yapıyordu. Yani Microsoft’un yazılımlarını açıklayan belgeleri yazan kişiydi. 1983 yılında Microsoft’taki işinden ayrılarak roman yazarlığı ve freelance gazetecilik kariyerine başladı.

3. Maria Wood, Microsoft’dan ayrıldıktan 2 yıl sonra şirkete dava açtı.

maria-wood-sued-microsoft-just-two-years-later
Maria Wood Microsoft’un mali işler sorumlusuydu. Ayrıldıktan sonra Microsoft’a dava açmasının nedeni cinsiyet ayrımcılığı yapıldığını düşünmesiydi. Sonunda Microsoft ile konuyu çözmeyi başardılar. Sonrasında Wood çocuklarına bakarak ve bir aktivist olarak hayatında devam etti.

4. Paul Allen Microsoft’dan sonraki yıllarında, kazandığı milyar dolarları spor takımlarına ve yeni kurulan şirketlere yatırmakla geçirdi.

paul-allen-has-spent-his-billions-on-sports-teams-startups-and-much-more
Bill Gates’den sonra ekipteki en ünlü ikinci isim Paul Allen. Microsoft’un diğer kurucusu olarak geçen Allen, Forbes’un son raporuna göre dünyadaki en zengin 21. kişi. Şu an artık sahip olmadığı tek şeyi kırmızı sakalları. :/5. Bob O’Rear şu anda büyük bir çiftlik sahibi.

bob-orear-went-on-to-be-a-cattle-rancher
Bob O’Rear, Microsoft kurulduğunda şirketteki en yaşlı çalışan unvanına sahipti. Ayrıca ABD aya gittiği sırada NASA’nın görev kontrolünde yer alan kişilerden biriydi. Şirketten 1983’te terk ayrıldı ve Teksas’da sığır çiftliklerinin olduğu evine döndü. 100 milyon dolar serveti olduğu tahmin ediliyor ve yaşadığı bölgedeki bazı yerel işletmelerin yönetim kurulunda yer alıyor.

6. Bob Greenberg, Microsoft’dan ayrıldıktan sonra Cabbage Patch Kids adındaki oyuncak firmasında çalışmaya başladı.

bob-greenberg-left-microsoft-then-worked-on-the-cabbage-patch-kids
Greenberg, Microsoft’a 1981 yılında BASIC adlı program dilini kazandırdıktan sonra ayrıldı. Buradan ayrıldıktan sonra ailesinin şirketinde Coleco’da çalışmaya başladı ve ciddi bir popülerite yakalayan Cabbage Patch Kid oyuncaklarını çıkardı.

7. Marc McDonald, şirket çok büyüdüğü için Microsoft’dan ayrıldı. Ama sonra bir şekilde yine geri döndü. :)

marc-mcdonald-left-microsoft-because-it-was-getting-big-but-ended-up-back-at-the-company-anyway
Marc McDonald, Microsoft’da resmi olarak ilk maaşlı çalışandı. 1984 yılında ayrılmasının nedeni büyük şirketlerde çalışmaktan hoşlanmamasıydı. Microsoft’dan sonra yine bir Paul Allen şirketi olan Asymetrix’de çalışmaya başladı. Burdan sonra Seattle’da Design Intelligence adında bir tasarım şirketine gitti ve bu şirketi 2000 yılında Microsoft satın aldı. Böylece Marc McDonald yuvaya geri dönmüş oldu. :)

8. Gordon Letwin, Bill Gates’den sonra Microsoft’da en uzun süre kalan kişi oldu.

gordon-letwin-stayed-with-microsoft-longer-than-anyone-other-than-bill-gates
Gordon Letwin 1993 yılına kadar Microsoft’da çalıştı. Bu da kendisine Bill Gates’den sonra Microsoft’da en uzun çalışan kişi unvanını kazandırıyor. Letwin, Microsoft’un ilk programcısıydı ve yıllar sonra artık yorulduğu için ara vermeye karar verdi. Arizona’da bir çiftliği var ve bazı çevresel kuruluşlara bağışlar yapıyor. Servetinin 20 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.9. Steve Wood, Wireless Services Corp.’u kurdu.

steve-wood-went-on-to-found-wireless-services-corp
Steve Wood, Microsoft’a dava açtığından bahsettiğimiz Maria Wood’un eşi. 1980 yılında Microsoft’tan ayrılsa da, daha sonra Paul Allen’ın birkaç farklı şirketinde çalıştı. Mobil iletişim şirketi Wireless Services Corp.’ı 1996 yılında kurdu. Daha sonra adı SinglePoint olarak değişti ve şu an şirketin başkanlığını yapıyor.

10. Bob Wallace, psychedelic uyuşturuculara özel bir ilgi duyuyordu ve Microsoft’un ardından bir yazılım şirketi kurdu.

bob-wallace-was-a-fan-of-psychedelic-drugs-and-founded-a-software-company-after-microsoft
Bob Wallace, en çok tanınan Microsoft çalışanlarından biri oldu. Şirketten ayrıldıktan sonra, parasını ve zamanını psychedelic uyuşturucuları araştırmak için kullandı. Ayrıca Quicksoft adında bir yazılım şirketi kurdu. 2002 yılında zatürree nedeniyle yaşamını kaybetti.

11. Jim Lane kendi yazılım şirketini kurdu

jim-lane-went-on-to-do-his-own-software-company
Microsoft’un Proje Yöneticisi olan Jim Lane, görevini 1985 yılında bıraktı. Kendi yazılım şirketini kurdu ve ayrıca Microsoft’un Intel ile ortaklığına yardımcı oldu.

Bonus: Efsane ekibin 2008 yılında tekrar bir araya gelerek verdikleri poz. :)

and-heres-a-photo-of-them-from-2008-that-microsoft-put-together-when-bill-gates-left-the-company

Kaynak; 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>