Apollo 11 Mürettebatında Dünyanın En Büyük Yalnızlığını Yaşamış Astronot Michael Collins

December 9, 2016

Hepimiz yalnız kaldığımız anlarda dünyadaki en ağır yalnızlığı kendimizin yaşadığını düşünürüz ancak inanın bizim en ağır yalnızlığımız bile bu adamın yaşadığı yalnızlığın yanından bile geçemez. Garanti veriyoruz bu liste sonunda bugüne kadar yaşadığınız yalnızlıkları tekrar sorgulayacaksınız!

İşte o adam: Michael Collins

Michael-Collins
Çoğumuz Apollo 11’in efsane mürettebatından Neil Armstrong ve Edwin Aldrin’ın Ay’da yürüyen ilk insanlar olduklarını bilir ancak çoğumuz Michael Collins’in varlığından haberdar bile değil.

Eee, ne iş yapmış bu güzide abimiz?

Apollo_11
Neil Armstrong ve Edwin Aldrin Ay yüzeyinde adımlarken Michael’ın görevi belliydi; Apollo 11’in içerisinde ve Ay yörüngesinde turlamak!

Peki Michael diğer mürettebatın aksine neden bu görevi üstlenmişti?

1658006-o_195up05vl9hbl2e1rs2n3t87oe-full
Çünkü aracın komuta modülü pilotu olduğu için tek başına uçuşu sürdürmek zorundaydı. Bu nedenle Michael diğer ünlü iki mürettebat gibi Ay’ı adımlayamayacaktı…

Görev başlıyor, yalnızlık da öyle!

Apollo_AS11-40-5868
Diğer arkadaşları Ay’da şöyle bir gezine dursun Michael çoktan görevine başlamıştı. Nasa için Ay ile ilgili önemli bilgileri toplamak ve merkeze iletmek asıl amaçtı.

İşte o korkunç yalnızlık…

michael_collins_training_apollo_11
Michael’ın kullandığı Apollo 11 Ay’ın çevresini turlarken Dünya’nın görmediği yani Ay’ın karanlık yüzüne doğru sürüklendi…

Orada hiç kimse yok, öyle değil mi?

Michael Collins, the astronaut who took this photo, is the only human, alive or dead that isn't in the frame of this picture, 1969
Araç, Ay’ın Dünya’ya bakmayan karanlık yüzüne geçtiği zaman radyo sinyalleri Ay tarafından engellenmiş ve Micheal Collins’in Dünya ile tüm bağlantısı kesilmişti.

Bir düşünün; Dünya’dan dışarıya insanlığın çıkabildiği en uzak noktadasınız!

moon-surface-wallpaper-1
Ay yüzeyindeki meslektaşlarıyla da herhangi bir bağlantısı kalmayan Michael Collins, Ay’ın Dünya’dan görülmeyen arka yüzünde geçirdiği 48 dakika boyunca en yalnız anları yaşadı. Bu sizce de korkunç bir durum değil mi?

Şimdi kendinize sormanız gereken soru şu: Hala yalnız olduğunuzu düşünüyor musunuz?

MTE4MDAzNDEwNDg1ODA2NjA2
Gariban Michael’in aksine tüm insanlarla iletişim halinde olan sen, acaba ne kadar yalnızsın? :)

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>