İsveç’te Uluslararası Birincilik Elde Eden Piyano Dahisi 10 Yaşındaki Mert’in Başarı Hikayesi

September 29, 2017

Her ne kadar ülkemizde yetişen yeni jenerasyonun geleceği kafalarımızı karıştırsa da özellikle sanat anlamında göğsümüzü kabartmaya devam eden çocuklarımız olabiliyor. O çocuklardan biri de 10 yaşındaki Mert Hakan Şeker.

Küçük yaşına rağmen, piyano dahisi ve harika çocuk lakapları ilen anılan Şeker, İsveç’in başkenti Stockholm’de bu yıl 6’ncısı düzenlenen uluslararası müzik yarışmasında birincilik kazanmış ve bizleri gururlandırmıştı. Kendisini bu yarışmadaki birinciliğinden dolayı tebrik ediyor, başarılarının katlanarak devam etmesini diliyoruz.

Hakan Mert Şeker’in piyanoya olan tutkusu 10 yaşına rağmen hiç de kolay gelişmemiş.

photo_57ea8bb7dfea6

Eskişehir’de yaşayan ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi olan Mert Hakan Şeker, eğitimine daha verimli devam etmek adına haftada 3 defa Bursa’ya gelerek AkademiX Güzel Sanatlar’da piyano koçu Elena Çekiç’ten ders alıyordu.

harika-cocuk-mert-isvecten-de-birincilikle-dondu-3653-dhaphoto4,cnzMInEh00uP0cbAg8OI3g

Yeteneği ile dikkat çeken Mert, sponsorların da desteğiyle ailesiyle birlikte Bursa’ya yerleşti ve eğitimini daha verimli almaya başladı.

mert-ic-2

Yarışmalarda ilk kez kendini deneme imkanı olan genç yeteneğimiz Bursa’da geçen yıl düzenlenen piyano yarışmasında Prof. Vladimir Tropp, Prof. Tomislav Baynov, Prof. Tamara Poddubnaya gibi isimlerin yanı sıra yine piyanonun harika çocuklarından Gülsin Onay’ın da beğenisini toplamıştı.

harika-cocuk-mert-isvecten-birincilikle-dondu,Y2IEN8-iVECdZDGv3w2r3w

İlk kez yurtdışı deneyimini geçen nisan ayında yaşayan Mert, Almanya’nın Mühlacker kentinde düzenlenen ve 26 ülkeden yeteneklerin katıldığı Baden-Württemberg Uluslararası Müzik Yarışması’nda birincilik elde etmişti.

harika-cocuk-mert-isvecten-de-birincilikle-dondu-3653-dhaphoto1,fk1qXyuf8EiT_6g6AxAD4A

Son olarak Uluslararası yarışmalarda kendini kanıtlamak isteyen Mert, 25-28 Mayıs tarihleri arasında İsveç’in başkenti Stockholm’de bu yıl 6’ncısı düzenlenen uluslar arası müzik yarışmasında 10-12 yaş grubunda 23 yeteneğin arasından birincilikle ayrılmıştı.

harika-cocuk-mert-isvecten-de-birincilikle-dondu-3653-dhaphoto2,idxHO0pUiEqcDd8OeGiaSw

Genç yetenek günde 4 saat çalıştığını belirterek “Babam her şeyimle ilgileniyor. Moralimin ve enerjimin yüksek olması için çaba gösteriyor. Elena hocam ve Rüstem Avcı ile birlikte hazırladığımız her yeni program beni daha çok motive ediyor” ifadelerini kullanmıştı..

mert-ic

Piyano koçu Elena Çekiç ise “İsveç’te çok iyi isimlerden çok iyi eleştiriler aldık. Bir kez daha doğru yolda olduğumuzu görmek bizi mutlu etti. Bu yazı çok verimli geçirmek istiyoruz.” açıklamalarında bulunmuştu.

mert-sli

Mert’in direktörü Rüstem Avcı da “Asıl önemli olansa Harika Çocuklar Yasasının bir an önce hayata geçmesi ve Mert gibi bir çok harika çocuğumuzun devlet tarafından desteklenmesidir. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı ile yasaya dair paylaşımlarımız devam ediyor.” diyordu.

harika-750x420-c-default

Biz de kendilerine Harika Çocuk olma yolunda başarılar diliyoruz. 😇

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>