Mahallenin Kedilerine de Muhtarlık Yapan Mardinli Hayvansever Muhtar Mehmet Ali Turğut

Ağustos 16, 2017

Sokak hayvanlarının yaşayabilmelerini sağlayan kanatsız meleklerdir hayvanseverler. Kapının önüne koydukları bir kap suyla, bir kap mamayla ömürlerini diğer tehlikelerden birer nebze uzak tutmaya çalışarak geçirmeleri için çabalarlar. Hastalandıklarında tedavilerini yaptırmak için didinirler, çoğu zaman hep kendilerinden de ödün vererek, severek yaptıkları şeylerdir bunlar; saf sevgidir. Merhamettir. Tıpkı Mardin’in Ömerli ilçesinde muhtarlık yapan Mehmet Ali Turğut’un temiz kalbi gibi…

Mardin’in Ömerli ilçesindeki Şafak Mahallesi’nde muhtarlık yapan Mehmet Ali Turğut yaklaşık 3 yıl önce küçük kızının evlerine getirdiği sakat yavru kedi ile birlikte baş koyuyor bu yola.

muhtar_kedi (1)Kızı Zehra Nur’un ceketinin arasına sıkıştırarak getirdiği kedinin tedavisi yaptıran Turğut; dışarıdaki diğer kedilerin de durumlarının kötü olduğunu gördüğü için evine alıp beslemeye başlıyor.

muhtar_kedi (3)

Evinde yaklaşık 30 kediye bakmaya başlayan Turğut, yetişemediği sokaktaki canlar için de her gün mama almaya ve sağlıklarını kontrol etmeye devam ediyor.

muhtar_kedi (15)

Mahalle sakinlerinin işlerini koştururken, aynı mahallenin sessiz sakinlerini de unutmayan gönlü büyük adam şu an 100’den fazla hayvanın bakımını üstlenmiş durumda.

muhtar_kedi (14)Aileye giren ilk kediyi ailenin bir ferdi gibi görmeye başladıklarını söyleyen Turğut, o kedinin 10 yavrusu olduğunu ve hepsini de çocuk gibi sevdiklerini belirtiyor.

muhtar_kedi (9)

“Kendi imkanlarımla onlara mama almaya başladım. Aylık 15 kilogram mama alıyordum, yetiyordu. Daha sonra mahalle kedilerinin de bakıma muhtaç olduğunu gördük. Bu kediler için aylık 60 kilogram mama almaya başladım ama yetmiyor.”

muhtar_kedi (10)

“Bu konuda herkesin duyarlı olmasını istiyorum. Bütün hayvanların yaşamaya hakları var. Sokakta sahipsiz, yavrulamış kediler var. Elimden geldiğince onlara su ve kedi maması dağıtıyorum.”

muhtar_kedi (13)

“Elimde olsa bütün ilçenin kedilerine yiyecek dağıtacağım ama imkanım bu kadarına el vermiyor.”

muhtar_kedi (11)Kızının sosyal medya hesaplarından başlattığı kampanyalarla da sesini bir nebze duyurabildiği hayvanseverlerden ise yardım talepleri geliyormuş. Fakat onlar para değil mama yardımı bekliyorlar.

muhtar_kedi (6)

“Para yardımı yapmak istediler ama kesinlikle kabul etmiyorum. Mama göndermelerini istiyorum. Gücüm yettiği kadar mamaları sokak hayvanlarına dağıtacağım.”

muhtar_kedi (5)

Mehmet Ali Turğut’un muhtarlık yaptığı mahallede ise bu duyarlılığı elbetteki komşuları tarafından da takdir topluyor.

muhtar_kedi (4)

“Mahalledeki hemen hemen bütün kedilere ulaşıp temin ettiği mama ve yiyecekleri veriyor. Böyle bir muhtarımız olduğu için çok memnunuz.”

muhtar_kedi (8)
Vatandaşlardan Yusuf Kaya, muhtarın halkın sorunlarını çözmek için uğraştığını, bunun yanında sokak kedilerine de önem verdiğini söyleyerek Turğut’un temiz kalbini yüceltiyordu.Koyulan bir kap mamaya isyan eden komşularımızı düşündükçe, böyle muhtarlarımızın olmasını Türkiye’nin dört bir yanında olmasını içten diliyoruz. İyi ki varsınız!

muhtar_kedi (7)

Kaynak: 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>