İstediğiniz Kadar Yeseniz Bile Size Kilo Olarak Dönmeyecek 13 Masum Yiyecek

April 27, 2017

Sıfır kalorili yiyecek diye bir şey yok ancak yerken endişe etmenize gerek kalmayacak yiyecekler var. Beslenme uzmanı Dr. Lisa Young’a göre bu besinler sebzeler ve nişastasız meyveler olmak üzere iki kategoriye ayrılıyor. Dr. Young’a göre bu yiyecekleri yediğinizde kilo almayacak olmanızın nedeni bu besinlerin çoğunlukla sudan oluşması, düşük kalorili olması ve sizi tok hissettirecek olan lifler içermesi. İşte gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz 13 yiyecek…

1. Kereviz

kereviz

Kerevizin yüzde 95’ini su oluşturuyor. Ancak bu durum onun sağlık faydaları olmadığı anlamına gelmiyor. Tam tersine kerevizde, potasyum, lif ve folik asitler bulunuyor. Ek olarak K vitamini olarak da günlük ihtiyacınızın yüzde 30’u bulunuyor. Tek bir porsiyonda ise sadece 6 kalori yer alıyor. Kerevizi tüketmek için en ideal zaman ise tazeliğini koruduğu zaman çünkü sebzeler satın alındıktan 5 ve 7 gün içinde antioksidanlarını kaybediyor.

2. Lahana

lahana

Düşük kalorili bir yapıya sahip olan lahanada yalnızca 33 kalori bulunuyor. Ayrıca 3 gram protein ve 2.5 gram lif de yer alıyor. Aynı zamanda Omega 3 yağ asitlerinin bulunduğu nadir bitkilerden… Vitamin ve folik asit yönünden de yüksek değerlere sahip.

3. Salatalık

cucumbers

Salatalık da büyük bir çoğunluğu sudan oluşan besinlerden… Ayrıca yalnızca 16 kaloriye sahip. Salatalığın kabuğu ve çekirdekleri en fazla besin değerine sahip olan kısımları olduğu için soymadan tüketmeniz daha iyi olacaktır. Özellikle kabuğunda yer alan A vitamini gözler için de çok faydalı.

4. Domates

tomatoes

Domateste kronik hastalıklarla mücadele eden ve domatese kırmızı rengini veren likopen yer alıyor. Likopenin yanı sıra domates A,C, B2 vitaminleri, folik asit, potasyum ve lif de barındırıyor. Tüm bunların yanında orta boy bir domateste yalnızca 25 kalori bulunuyor.

5. Greyfurt

grapefruits

Araştırmalar gösteriyor ki, diyetinize greyfurt eklediğinizde kilo vermeni hızlanıyor ve bu yüzden greyfurt bir diyet yiyeceği olarak kabul ediliyor. Greyfurttaki yüksek lif, açlığı önleyerek kan şekerinizi düzenliyor ve uzun süre tok hissetmenizi sağlıyor. Bir greyfurtun yarısındaysa yalnızca 50 kalori var. Greyfurtta bolca bulunan C vitaminiyse kanser ve kalp hastalıkları gibi pek çok ciddi sağlık problemlerindeki riski azaltıyor.

6. Brokoli

broccoli

Bu süper sebzede A, C, E ve K vitaminleriyle günlük ihtiyacınızın yüzde 20’sini karşılayacak kadar lif bulunuyor.

7. Kavun

honeydew-melon

Kavunda da gözlere fayda sağlayan A vitamini bulunuyor. Yüzde 90’ı sudan oluştuğu için de kalori miktarı yalnızca 55.

8. Karnabahar

cauliflower

Karnabaharda kronik hastalıklarla mücadele eden antioksidanlar bulunuyor. Ayrıca folik asit, lif ile C ve K vitaminleri açısından da harika bir kaynak.

9. Böğürtlen

blackberries

Böğürtlenin sağlığa pek çok faydası var. C vitamini ve antioksidan yönünden zengin olan böğürtlen, sindirime yardımcı oluyor ve daha genç görünümlü bir cilde sahip olmamıza yardımcı oluyor.

10. Yabanmersini

blueberries

Yabanmersinleri ününü antioksidan içeriklerine sahip. Yabanmersinlerinde herhangi bir başka meyveden çok daha fazla antioksidan bulunuyor. Bir paket yabanmersininde yalnızca 85 kalori bulunuyor.

11. Marul

marulun-faydalari

Farklı marul türlerinde bir porsiyonda yalnızca 10 ve 20 kalori arası bulunuyor. Marul diyetinizde size çok yüksek oranlarda protein sağlamayacak olsa da çok fazla vitamin, demir ve folik asit sağlayacak.

12. Portakal

oranges

Pek çok kişi portakalı C vitamini kaynağı olarak biliyor ancak portakalın başka faydaları da var. Portakal cildin güzel görünmesi için elinden geleni yapıyor ve bunu size düşük kaloriler vererek sağlıyor. Orta boy bir portakalda yalnızca 80 kalori bulunuyor.

13. Çilek

strawberries

Antioksidan yönünden zengin olan çilek ayrıca iyi bir potasyum ve lif kaynağı… Bu da onları kalp sağlığı için çok iyi bir besin yapıyor. Bir kutu çilekte yalnızca 50 kalori bulunuyor.

Kaynak:1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>