81 Yaşında Kod Yazmaya Merak Sarıp Dünyaca Ünlü Oyun Yazmayı Başaran Kadın

August 9, 2017

Teknoloji her gün karşımıza farklı ve yeni şekillerde çıkabiliyor. Hızına çoğu kez yetişemiyoruz, sıkı takipçisi olsak bile. Fakat bir şekilde, ucundan kıyısından teknolojiyi yakalayan biri büyük bir azim örneği göstererek, yılların teknoloji sektörü çalışanı gibi büyük başarılar gösterebiliyor. Üstelik bu kişi 81 yaşında biriyse bir de ve sıfırdan kod yazmayı öğrenmeye başladıysa, başarısının ne kadar kıymetli olduğunu siz düşünün...

81 yaşındaki sahip Masako Wakamiya, çalışma hayatına başladığı yıllarda Japonya'da abaküs kullanılıyordu.

https-%2F%2Fblueprint-api-production.s3.amazonaws.com%2Fuploads%2Fstory%2Fthumbnail%2F38157%2Faed43063-35e6-4fef-b480-a6e024fae388

Hiçbir şey için asla geç olmadığının farkında olan başarılı Wakamiya, 81 yaşında kod öğrenmeye merak sardı ve büyük bir azim göstererek öğrendi de...

image Wakamiya akıllı telefonlara uyum sağlamakta zorluk çeken yaşlılara, uyum sağlayacakları şekilde çözüm üreten projeler geliştirmeye çalışıyor.

Hayatı boyunca yoğun bir şekilde teknolojiyle bağı olmayan Wakamiya, 90'lı yıllarda banka memurluğundan emekli olduktan sonra, emeklilik sürecinde bilgisayarlara merak sardı.

170302164714-masako-wakamiya-540x304

O zamandan beri, her gün gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve her gelişmeyi takip etmek zorunda olduğunu düşünüyor.

Masako Wakamiya 1

Bu merak ve başarının çıkış noktası ise yazılım şirketlerinin yaşlılar için somut adım atmaması.

masako-wakamiya-81-year-old-programmer-hinadan-app-1

Yazılım şirketleri Wakamiya'nın taleplerini hayata gerçekleştirme konusunda bir şey yapmayınca, başarılı kadın kendi göbeğini kendi kesmeye karar verdi.

masako-wakamiya-81-year-old-programmer-hinadan-app-2

Kendi başına yapmış olduğu oyun dünya çapında 42 bin kişi tarafından indirildi ve oyunla ilgili kullanıcı yorumları oldukça iyi.

masako-wakamiya-81-year-old-programmer-hinadan-app-4

Üstelik her yıl geleneksel olarak teknoloji devi Apple tarafından düzenlenen Dünya Uygulama Geliştirici Konferansına da davet ediliyor.

Misako-Wakamiya

Wakamiya'nın yaşlıları düşünerek geliştirdiği ve onun ününe ün katan oyununun adı Hinadan (Japonca'da bebek merdiveni anlamına geliyor).

masako-wakamiya-81-year-old-programmer-hinadan-app-5 Oyunun yazılımına ilham kaynağı olan şey ise Japonya'daki geleneksel bebek festivali.

Oyunda kullanıcılar imparator, ailesi ve gelen konukları doğru pozisyon ve doğru kıyafetlere yerleştirmeye çalışıyor.

masako-wakamiya-81-year-old-programmer-hinadan-app-6

81 yaşında alkışlanacak bir girişime imza atmış Masako Wakamiya'nın etkileyici TEDx konuşmasını alttaki videodan izleyebilirsiniz.

Kaynak; 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>